EN

22.12.2021, 11:48 Wersja do druku

Warszawa. STUDIO teatrgaleria: Bowie, Masłowska, Liber i jazz w noc sylwestrową

Sceniczny kryminał w reżyserii Marcina Libera „Bowie w Warszawie” (prapremiera: 18 grudnia) na podstawie sztuki Doroty Masłowskiej zakończy rok 2021 w STUDIO.

fot. Natalia Kabanow

Osnuty wokół legendarnej wizyty Davida Bowiego w Warszawie jest wielowątkową opowieścią o Warszawie lat 70., wstrząśniętej pogłoskami o grasującym dusicielu. Za ścieżkę dźwiękową odpowiadają muzycy wrocławskiego kwartetu Błoto. Na scenie zobaczymy: Dominikę Biernat, Monikę Obarę/Rozalię Mierzicką (gościnnie), Maję Pankiewicz (gościnnie), Marcina Pempusia, Bartosza Porczyka (gościnnie), Sonię Roszczuk, Natalię Rybicką, Andrzeja Szeremetę, Roba Wasiewicza, Martę Ziębę i Ewelinę Żak.

Sztuka ukaże się w formie książkowej nakładem Wydawnictwa Literackiego 12 stycznia 2022. Ilustracje przygotowuje ceniony artysta Mariusz Wilczyński, autor uhonorowanego wieloma nagrodami filmu animowanego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. Premiera książki i spotkanie z Dorotą Masłowską odbędzie się 18 stycznia w teatrze.

Nowy rok STUDIO rozpocznie transmisją „Kopciuszka” Julesa Masseneta (1 stycznia 2022) w ramach The MET: Live in HD. Drugą propozycją cyklu będzie odważna inscenizacja ponadczasowej opery Verdiego „Rigoletto” w reżyserii laureat nagrody Tony, Bartletta Shera (29 stycznia).

W styczniu zobaczymy również na scenach teatru:kameralny spektakl w reżyserii Grzegorza Jaremki Raj. Potop” na podstawie pierwszej części „Trylogii klimatycznej” Thomasa Köcka (8 i 9 stycznia), „Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą” w reżyserii i wykonaniu Ewy Błaszczyk na podstawie tekstu Jacka Góreckiego (13 i 14 stycznia), „Więcej niż jedno zwierzę” (15 i 16 stycznia), „Powrót Tamary” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego nawiązujący do jednego z najbardziej legendarnych przedstawień w historii Teatru Studio, wystawionej oryginalnie w 1990 roku „Tamary” (19, 20, 21 stycznia) izanurzoną w kobiecych narracjach, polityce oddychania i somatyce „Monsterę” Marty Ziółek (30 i 31 stycznia). Bydgoską publiczność zapraszamy na współczesny, mądry i bezpretensjonalny spektakl „Przemiany” w reżyserii Michała Borczucha (12,13,14 stycznia), nagrodzony Grand Prix 25. edycji Festiwalu KORCZAK DZISIAJ koprodukcję STUDIO z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrem Łaźnia Nowa oraz Festiwalem Mała Boska Komedia. Natomiast widzowie w Trójmieście po raz drugi mają możliwość zobaczenia spektaklu „Śnieg” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, produkcję Teatru Łaźnia Nowa w koprodukcji z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, STUDIO teatrgalerią i Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego (28, 29, 30 stycznia).

W ramach programu okupacji artystycznej „Przed/Po” Extinction Rebellion wraz z Kolektywem Przyszła Niedoszła zaprasza do udziału w wydarzeniu performatywnym „Aktywizm stolikowy” nawiązującym do prezentacji towarów w stylu telezakupów lub pokazów produktowych na zaproszenie, takich jak te kierowane do określonych grup wiekowych. Tylko, że tym razem, luksusowym dobrem będą naturalne zasoby (22 stycznia).

Pierwszą premierą STUDIO w 2022 jest spektakl „Byk” Szczepana Twardocha (premiera: 19 marca 2022, sobota). „Byk” to drugi po „Pokorze” tekst dramatyczny Szczepana Twardocha, autora bestsellerowych powieści m.in „Króla”, „Morfiny” i „Dracha”. Bohaterem monodramu jest Robert Mamok (na scenie Robert Talarczyk), który w dwóch językach, po polsku i po śląsku zmaga się z własną tożsamością klasową i etniczną.

W maju Jakub Józef Orliński, światowej sławy polski kontratenor wraz z Michałem Bielem przy fortepianie wykonają pieśni polskich kompozytorów romantycznych oraz wybrane arie najwybitniejszych przedstawicieli europejskiego baroku (22 maja 2022).

W ramach międzynarodowego projektu Open Studios trwa nabór do wirtualnej pracowni „SCREEN DYI - Domowe performanse z obiektami” Eurypidesa Laskaridi z Grecji. Zgłoszenia do 8 stycznia. Terminy spotkań na platformie zoom: 17, 20, 24, 27 stycznia 2022. W tych wirtualnych warsztatach wszechstronny i ekscentryczny grecki performer i twórca przyjrzy się metodom kreatywnym z dala od sceny. Szczegóły na www.openstudios.pl.

W ramach jubileuszu teatru na przełomie maja i czerwca odbędzie się przegląd Open Studios. Będzie można zobaczyć między innymi międzynarodowe i polskie prace stworzone w technologii wirtualnej rzeczywistości, w tym niemieckiej reżyserki teatralnej Susanne Kennedy, Francuzki Gaëlle Mourre, polskich artystów tworzących w ramach multimedialnego Laboratorium Narracji Wizualnych przy Szkole Filmowej w Łodzi oraz prace artystyczne powstałe przy udziale sztucznej inteligencji. Wydarzeniom towarzyszyć będzie forum dyskusji z udziałem polskich i międzynarodowych gości. Współorganizatorem wydarzenia jest Onassis Stegi.

W Galerii Studio trwa wystawa „Tomasz Ciecierski: Czego chcą obrazy?”, którapokazuje prace artysty z wczesnego okresu twórczości w latach 70. XX wieku, jak i najnowsze, którą wzbogacają obrazy i rysunki pochodzące z Kolekcji Galerii Studio. Finisaż wystawy 16 stycznia 2022.

Więcej informacji o wydarzeniach i biletach na stronie www.teatrstudio.pl. W teatrze trwa akcja sprzedażowa STUDIO – „Płać ile możesz”, ma ona na celu zapewnić dostęp do kultury osobom o skromniejszych zasobach finansowych. W promocji styczniowej bilety na spektakl „Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą”.

STUDIO Online na VOD

STUDIO działa również na www.vod.teatrstudio.pl. Na platformie spektakle repertuarowe: „Berlin Alexanderplatz” (reż. Natalia Korczakowska), „Dobrze ci tego nie opowiem” (reż. Anna Karasińska), „Powrót Tamary” (reż. Cezary Tomaszewski) i Serotonina” (reż. Paweł Miśkiewicz). Spektakle „Matka Makryna” (reż. Irena Jun) i „Metafizyka dwugłowego cielęcia” (reż. Natalia Korczakowska) można zobaczyć na www.vod.warszawa.pl.

STUDIO teatrgaleria tojedna z najważniejszych eksperymentalnych scen w Polsce zarządzana przez dyrektora naczelnego Romana Osadnika od 2011 roku. W kwietniu 2016 roku kierownictwo artystyczne teatru objęła reżyserka Natalia Korczakowska, a galerii ‒ krytyczka i historyczka sztuki Dorota Jarecka. W sezonie jubileuszowym 2021/2022 odbyło się pięć premier: „Przemiany” w reżyserii Michała Borczucha (19 września 2021) i „Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą” (premiera: 25 września 2021), „Śnieg” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego (premiera warszawska: 28 października 2021) i „Hamer” w reżyserii Justyny Sobczyk (13 listopada 2021) i „Bowie w Warszawie” w reżyserii Marcina Libera (18 grudnia 2021).

STUDIO teatrgaleria

pl. Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), Warszawa

www.teatrstudio.pl

Źródło:

Materiał nadesłany