EN

27.09.2022, 14:42 Wersja do druku

Warszawa. Statuetki Norwidowskie wręczone

Jakub Małecki, Mariusz Godlewski, Piotr Szulkowski oraz Krzysztof Warlikowski zostali laureatami tegorocznej Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Statuetkę za całokształt twórczości odebrał jeden z najznakomitszych aktorów teatralnych i filmowych - Andrzej Seweryn.

fot. mat. organizatora

- Tak naprawdę w tej nagrodzie liczy się kunszt, dzieło i to, co najbardziej wzrusza odbiorców, czyli wrażliwość i za to, za ten czas, wiele lat poświęcenia chciałbym w imieniu społeczności województwa mazowieckiego podziękować – powiedział Marcin Podsędek wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego, otwierając galę wręczenia Nagród Norwidowskich.

Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida uhonorowanych zostało już blisko 100 artystów. Są to osobowości świata sztuki, znakomici aktorzy, reżyserzy, pisarze, muzycy i plastycy.

- Te sto nazwisk, które tutaj były tylko w części przypomniane, to jest olbrzymi wkład do kultury narodowej, do kultury europejskiej, myślę że i światowej. My, jako Mazowszanie, możemy być naprawdę dumni z naszych twórców i tych w czterech dziedzinach i tych, którzy zasłużyli na miano Nagrody „Dzieło życia”. (…) Myślę, że naszym powszechnym życzeniem jest to, aby tych twórców, aby ich dzieł było jak najwięcej – podkreślił marszałek Adam Struzik, witając zaproszonych gości.

Laureat Nagrody "Dzieło Życia"

Andrzej Seweryn – laureat Nagrody „Dzieło Życia” – należy do grona najznakomitszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Jego mistrzowskie kreacje aktorskie można było oglądać zarówno na deskach polskich, jak i francuskich teatrów oraz na dużym ekranie. Pracował z teatrem Petera Brooka oraz w Comédie Française - jednym z najbardziej prestiżowych zespołów teatralnych na świecie. Jest dyrektorem naczelnym Teatru Polskiego w Warszawie, gdzie gra i reżyseruje. Jego warsztat aktorski i perfekcja sprawiają, że grane przez niego role stają się kreacją najwyższej rangi.

Andrzej Seweryn, odbierają Nagrodę „Dzieło Życia” podziękował żonie, kapitule, władzom Mazowsza, profesorom Akademii Teatralnej oraz aktorom, którzy byli dla niego autorytetami. Wyrecytował również wiersz Cypriana Norwida „Co to jest ojczyzna” – jak sam określił: „tekst piękny, bo perspektywiczny, bo oddający wspaniałe przesłanie”:

(…) "Jest to miejsce,

w którym najmilej spocząć i umrzeć -

kiedy się ma gotowość nieustanną życia,

i utrudzania się tam,

gdzie w każdym czasie danym

najdzielniej o Ludzkość idzie." (…)

Literatura, Muzyka, Sztuki Plastyczne, Teatr

Podczas uroczystej gali ogłoszone zostały nazwiska laureatów Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w kategoriach: Literatura, Muzyka, Sztuki Plastyczne i Teatr, za dzieło lub kreację powstałe w 2021 roku.

- Za wrażliwość, za wyobraźnię, za czułość (…) Nagrodę Literacką Norwida za rok 2022 otrzymuje ten, który wie że najważniejsze to jest umieć dobrze patrzeć - Jakub Małecki za „Święto ognia” – powiedział członek Kapituły Literackiej Krzysztof Mrowcewicz, ogłaszając werdykt jury. - Książka pełna wzruszeń, w której obserwujemy okaleczoną rodzinę, składającą się z ojca i dwóch córek. Książka, która pokazuje, że mimo że życie rani, że nie jest łatwe, że ciągle musimy się z nim zmagać, to zawsze w tym życiu można znaleźć jakiś sens, jakiś cel - dodał.

W kategorii Muzyka nagrodę odebrał baryton Mariusz Godlewski za drugi tom nagrania Pieśni Stanisława Moniuszki („Moniuszko. Pieśni”) oraz kreację Podczaszyca w nagraniu „Hrabiny” („Moniuszko. Hrabina”). - Jestem bardzo wzruszony i niezwykle zaskoczony tym, że zostałem doceniony w pracy, w której nigdy w życiu nie pomyślałem, że zostanie doceniona. Tym bardziej, że oprócz swojego wkładu, praktycznie całej swojej wrażliwości, włożyłem również pomysł pójścia pod prąd (...) w muzyce, w interpretacji, w przerabianiu czegoś, można powiedzieć, do góry nogami, żeby to miało sens – powiedział laureat.

W dziedzinie Sztuk Plastycznych uhonorowany został grafik, fotograf, malarz i rzeźbiarz Piotr Szulkowski za wystawę „Interpretacje dyscyplin olimpijskich”, która odbyła się w Galerii -1 w Centrum Olimpijskim w Warszawie. - Chciałem podziękować za te emocje, które są pokazywane i które nasi wspaniali sportowcy, ostatnio też dali nam dużo emocji. Chciałem pokazać też w innym charakterze ruch człowieka, zmagania z materią – wyjaśnił laureat.

Nagrodę Norwida w kategorii Teatr otrzymał Krzysztof Warlikowski za reżyserię spektaklu „Odyseja. Historia dla Hollywoodu”, wystawianym w Nowym Teatrze w Warszawie. W imieniu laureata nagrodę odebrał Piotr Gruszczyński, dyrektor do spraw programowych Nowego Teatru, który przeczytał podziękowania laureata: „Przyjmuję tę nagrodę z wdzięcznością. Cieszy mnie docenienie przez Mazowsze artysty urodzonego w Szczecinie, wielokrotnego emigranta i wiecznego nomady. Trudno mi powiedzieć, do której części świata dziś należę, ale swój teatr zakorzeniłem w Warszawie. Jestem pewien, że bez szczególnej historii tego miasta nie stworzyłbym moich teatralnych wypowiedzi”.

Statuetki i nagrody pieniężne

Laureaci otrzymali statuetki i nagrody pieniężne w wysokości 30 tysięcy złotych, a laureat Nagrody “Dzieło Życia” - 40 tysięcy złotych. Nominowani do nagrody wyróżnieni zostali imiennym medalem okolicznościowym oraz nagrodą pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych.

Źródło:

Materiał nadesłany