EN

21.07.2021, 15:33 Wersja do druku

Warszawa. Startuje XXI Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu

Niedługo rusza na Pradze-Południe prawdziwe święto muzyki – 21. edycja Festiwalu im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu. Przez ponad miesiąc Pawilon Koncertowy Sinfonii Varsovii wypełniać będzie muzyka różnorodnych rejestrów, stylów i epok. Od inauguracji w rytmie tanga po romantyczny finał zabrzmi 21 koncertów w ramach czterech cykli – orkiestrowego (czwartki), kameralnego (niedziele), familijnego (soboty) i eksperymentalnego (wtorki).

fot. Serwis SV

Festiwalowe czwartki będą okazją, aby posłuchać utworów orkiestrowych w wykonaniu Sinfonii Varsovii i zaproszonych gości. Festiwal zainaugurują tanga argentyńskiego kompozytora, Astora Piazzolli. Program kolejnych koncertów będzie zderzał obce z tym, co bliskie, oferując często nietuzinkowe połączenia repertuarowe. 5 sierpnia zabrzmi między innymi Rapsodia na tematy mołdawskie Mieczysława Wajnberga, a tydzień później Olga Rusin wykona partię sopranu w Pieśniach kurpiowskich Karola Szymanowskiego oraz Folk Songs Luciana Beria. Na koncercie 19 sierpnia Suita amerykańska A-dur Antonína Dvořáka przeniesie nas z powrotem na drugą stronę oceanu, a wydarzeniem wieczoru 26 sierpnia będzie wykonanie Orawy Wojciecha Kilara pod batutą Jerzego Maksymiuka. Finałowym koncertem festiwalu orkiestra prowadzona przez Aleksandara Markovića nawiąże do tradycji romantycznych. W programie znajdą się V Symfonia e-moll Piotra Czajkowskiego oraz Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina, w którym jako solista wystąpi nagradzany na najbardziej prestiżowych konkursach pianistycznych Szymon Nehring.

Niedziele zarezerwowane są dla muzyki kameralnej. Program zaprezentują muzycy Sinfonii Varsovii, zarówno ci, którzy grają ze sobą na co dzień w zespołach, takich jak Sinfonia Varsovia Wind Quintet, jak również ci, którzy połączą siły specjalnie na czas festiwalu. Podczas pięciu popołudniowych koncertów (godz. 16) usłyszymy zróżnicowany repertuar – od utworów w narodowym stylu Antonína Dvořáka (8.08), przez barwną elegancję Francuzów (22.08), po jazzującego Claude’a Bollinga (29.08). W stołeczne klimaty przeniosą słuchaczy warszawskie piosenki z czasów przed- i powojennych (1.08), a do refleksji skłoni metafizyczny Kwartet na koniec czasu Oliviera Messiaena (15.08)

Poranki familijne z każdym rokiem zyskują grono nowych fanów dzięki działalności edukacyjnej prowadzonej przez Sinfonię Varsovię. Tym razem młodym odbiorcom w odkrywaniu świata muzyki klasycznej pomoże współprowadzący koncerty przyjacielski Bazylek, bohater miniserialu edukacyjnego Bazylek w Sinfonii Varsovii. Tematyka Poranków będzie związana z Warszawą, instrumentami orkiestry i światem przyrody. Szansą na spotkanie warszawskiego smoka będzie każda festiwalowa sobota (godz. 11).

Eksperymentalne wtorki, cykl koncertów muzyki nowej, których kuratorką jest Wioleta Żochowska, to niezwykła okazja, by przekonać się, jak z tradycją i nowoczesnością radzi sobie pokolenie młodych kompozytorów. Wśród wykonawców znajdą się Contemporary Music Ensemble Synaesthesis z Wilna (03.08), Ensemble Kompopolex (10.08), Hashtag Ensemble (17.08), Flow Unit 3 (24.08) i Sinfonia Varsovia Camerata (31.08). Artyści będą mierzyć się z takimi tematami jak samotność, przenikanie świata realnego i wirtualnego czy relacji ciało-dźwięk.

W trakcie trwania Festiwalu w pobliżu Pawilonu Koncertowego będzie dostępna do bezpłatnego zwiedzania wystawa Sinfonia Varsovia w skali, prezentująca wyjątkowy model akustyczny mającej powstać pod tym samym adresem największej sali koncertowej w Polsce, oraz Łąka Bazylka, interaktywna ekspozycja dla dzieci z nietypowym instrumentarium. Odbędą się również dwa wydarzenia towarzyszące: animacja Rozchmurz się oraz parada Żywa Zieleń Teatru Sztuka Ciała. Podczas festiwalu otwarta będzie kawiarnia plenerowa oraz sklep festiwalowy.

Bilety normalne i ulgowe w cenach od 10 do 30 zł dostępne są na stronie e-bilet.pl, w biurze Sinfonii Varsovii od poniedziałku do piątku (10.00 do 15.00) oraz w kasie biletowej na godzinę przed każdym koncertem.

Więcej informacji na stronie i Facebooku.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne