EN

23.08.2021, 14:08 Wersja do druku

Warszawa. Start sezonu jubileuszowego. 50-lecie STUDIO teatrgalerii

W jubileuszowym sezonie 2021/2022 STUDIO obchodzi setną rocznicę urodzin Józefa Szajny i pięćdziesięciolecie powstania teatru. Planowane jest 9 premier, w tym prapremiera sztuki Doroty Masłowskiej, rozszerzenie międzynarodowego projektu Open Studios, które zakończy się w maju przeglądem, na którym zobaczymy m.in. spektakl VR Susanne Kennedy.

fot. mat. teatru

Józef Szajna swoją koncepcję sztuki rozwijał po doświadczeniu wojny i obozu. Jego spektaklom, performansom i wydarzeniom z pogranicza sztuk od początku jego dyrekcji w Teatrze Studio przypisana była konkretna funkcja. Sztuka była po to, żeby sprawdzić, czy i jak po tak nieludzkich doświadczeniach można jeszcze być człowiekiem. Bycie człowiekiem wg Józefa Szajny to zadanie, praktyka. Podobnie jest dziś dla pokolenia wzrastającego w perspektywie katastrofy klimatycznej. Zamiast stawiania pomnika Szajnie i uświęcania jego tradycji, chcemy wejść z nią w dialog, przywrócić ją ludziom. Chcemy powierzyć archiwa Studio do odczytania młodym, którzy na co dzień muszą zadawać sobie to pytanie. Nasilający się lęk przed końcem antropocenu, niepewność i podziały wzmocnione przez doświadczenie pandemii, kryzys zdrowia psychicznego, wreszcie potrzeba przekroczenia patriarchalnego porządku stanowią o charakterze ich walki o przyszłość swoją i świata. W jubileuszowym sezonie 2021/2022 STUDIO teatrgaleria stawia na program edukacyjny. Scena Modelatornia stanie się pracownią dla grupy aktywistek i aktywistów z organizacji Extinction Rebellion (XR). Jest to ruch obywatelskiego nieposłuszeństwa, który rozwija kulturę regeneracyjną, charakteryzującą się wzajemną troską, komunikacją bez przemocy i budowaniem niehierarchicznych struktur. Wspólnie przyjrzymy się potencjałowi, który płynie ze spotkania teatru artystycznego i aktywizmu oraz napięciom pomiędzy działaniem/niedziałaniem na obu tych polach.

Teatr Studio Galeria Józefa Szajny był awangardowy, interdyscyplinarny i eksperymentalny. Dzisiejsze STUDIO teatrgaleria jest kontynuacją tej tradycji, miejscem szukania form dla teatru przyszłości. Dedykowany jest temu eksperymentalny projekt Open Studios, który powstał w marcu 2020 roku, w czasie pandemii COVID-19 w odpowiedzi na stan wyjątkowy wynikający z zamknięcia instytucji kultury. Poszerzamy zakres tego eksperymentu. Artystki i artyści pracujący w STUDIO nad spektaklami w nadchodzącym sezonie mają możliwość otwarcia swoich pracowni łączących elementy online i offline przed lub na początku procesu prób, w celu pogłębienia prac koncepcyjnych.

W taki sposób pracował Michał Borczuch, którego spektakl inspirowany „Przemianami” Owidiusza, spotykający na scenie młodzież z Warszawy, Bydgoszczy i Szamocina oraz zespoły aktorskie STUDIO i Teatru Polskiego w Bydgoszczy, otworzy tegoroczny sezon. Spektakl powstaje w koprodukcji z Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz Festiwalem Mała Boska Komedia w Krakowie i Teatrem Łaźnia Nowa. Warszawska premiera planowana jest na 19 września 2021. Katarzyna Kalwat przygotowując się do inscenizacji „Szklanego klosza na kanwie powieści Sylvii Plath poruszy tematy na styku uniwersalnego doświadczenia depresji i twórczości kobiecej, a pracownia Łukasza Twarkowskiego przyjmie formułę seminarium, którym artysta wraz z gośćmi otworzy pracę nad ostatnią premierą sezonu. Spektakl będzie ćwiczeniem z wyobraźni i dotyczyć będzie przeobrażeń człowieka i planety z perspektywy XXII wieku. Open Studios kontynuować będzie również dotychczasowy program międzynarodowych pracowni we współpracy z Centrum Kultury Onassis Stegi w Atenach, do których zaproszeni zostali Maria HassabiSamara HerschEuripides Laskaridis oraz inni twórcy w ramach Pracowni Teatru Queerowego. Po dwóch latach wspólnego prowadzenia projektu planujemy zaprosić osoby biorące udział w pracowniach i wydarzeniach do spotkania w Warszawie w ramach przeglądu w maju 2022, którym uczcimy wspólnie 50-lecie teatru. Będzie to podsumowanie eksperymentu pracowni w STUDIO. W programie m.in. pokazy wyjątkowej pracy VR „I am autorstwa uznanej reżyserki teatralnej Susanne Kennedy.

Jednym z kluczowych wydarzeń w sezonie 2021/2022 będzie prapremiera musicalu na podstawie tekstu Doroty Masłowskiej „Bowie w Warszawie” w reżyserii Marcina Libera (premiera 18 grudnia 2021) do którego muzykę skomponuje Macio Moretti. W programie STUDIO również: edukacyjny spektakl „Jadłonomia” dla dzieci(premiera w styczniu 2022) w reżyserii Macieja Podstawnego we współpracy z Martą Dymek oraz nowa produkcja Wojtka Ziemilskiego, dla którego punktem wyjścia będzie wspólnotowość widziana przez pryzmat „Ody do radości”.

Ważnym elementem programu będą koprodukcje. Pierwsza z nich to przedstawienie „Hamer” (premiera 13 listopada 2021) w reżyserii Justyny Sobczyk i w partnerstwie z Teatrem 21, którego bohaterką jest Karolina Hamer, osobowość sportowa, mistrzyni świata w pływaniu, paraolimpijka, której działania mają kluczowy wpływ na sposób postrzegania osób z niepełnosprawnością w Polsce

i na świecie. Kolejną współpracą teatru będzie „Śnieg” (koprodukcja: Teatr Łaźnia Nowa, Gdański Teatr Szekspirowski, STUDIO teatrgaleria oraz Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach)na podstawie powieści Orhana Pamuka w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, którego warszawska premiera została zaplanowana na 28 października 2021. Do repertuaru STUDIO wejdzie monodram Ewy Błaszczyk „Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą” (premiera 25 września 2021), który powstał w koprodukcji z Muzeum Powstania Warszawskiego.

W planach Galerii Studio są cztery wystawy. Pierwsza z nich to artystyczny pomost pomiędzy Limą a Warszawą, przygotowana przez kuratorkę Inés R. Artolę – otworzy się 13 września 2021. W drugiej połowie listopada zaprezentowane zostaną m.in. najnowsze prace Tomasza Ciecierskiego, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XX i XXI wieku. W lutym 2022 otworzy się wystawa, dla której punktem wyjścia są „Poduszki erotyczne”, rzeźby Barbary Falender z marmuru kararyjskiego, znajdujące się w Kolekcji Galerii STUDIO, które nieraz budziły kontrowersje ze względu na odważne ujęcie kobiecej seksualności. Alicja Bielawska na zaproszenie kuratorki Pauliny Olszewskiej poprzez instalacje przestrzenne, ceramiki i rysunki podejmie dialog z pracami Falender. Ostatnią wystawą sezonu będzie zbiorowa wystawa przygotowana przez Dorotę Jarecką i Paulinę Olszewską poświęcona wpływowi wojny w Wietnamie i procesów dekolonizacji na kulturę lat 60., 70. i współczesną.

Po rocznej przerwie wraca do STUDIO cykl transmisji Live in HD z nowojorskiej The Metropolitan Opera. Sezon 2021/2021 rozpoczynamy pokazem „Borysa Godunowa”, opery Modesta Musorgskiego.

Harmonogram wydarzeń SIERPIEŃ-WRZESIEŃ 2021:

Sezon rozpocznie spektakl „Raj. Potop” w reżyserii Grzegorza Jaremki (25-26 sierpnia) na podstawie pierwszej części „Trylogii klimatycznej” Thomasa Köcka . W kameralnym spektaklu jesteśmy świadkami gorzkiego końca rodziny nuklearnej oraz porażki idealisty Nachtigala.

28 i 29 sierpnia odbędą się pokazy spektaklu „Opera dla Głuchych” w reż. Wojtka Zrałka-Kossakowskiego w ramach festiwalu „Opera dla Głuchych 2021”, który po raz pierwszy przyjmuje formułę interdyscyplinarnego festiwalu-retrospektywy.

Dwa spektakle w ramach Generation After 5. Showcase organizowanego przez Nowy Teatr: „Koniec z Eddym” w reżyserii Anny Smolar (1-2 września, spektakle z angielskimi napisami) oraz „Dobrze ci tego nie opowiem” Anny Karasińskiej (3-4 września, spektakle w języku angielskim).

W Modelatorni zobaczymy autorski projekt Roba Wasiewicza „Więcej niż jedno zwierzę”, z dramaturgią Marcina Miętusa (4-5 września), a w Malarnii cielesno-emocjonalny spektakl „Monstera” Marty Ziółek (9-10 września).

19 września na Dużej Scenie im. Józefa Szajny odbędzie się premiera spektaklu Michała Borczucha, inspirowanego „Przemianami” Owidiusza. Spektakl powstaje w koprodukcji STUDIO z Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz Festiwalem Mała Boska Komedia w Krakowie i Teatrem Łaźnia Nowa. Proces twórczy poprzedzony był spotkaniami i warsztatami w ramach pracowni Open Studios prowadzonej przez Michała Borczucha i współpracowników.

25 września na Scenie Malarnia premiera monodramu „Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą” na podstawie tekstu Jacka Góreckiego w reżyserii wykonaniu Ewy Błaszczyk. Prapremiera spektaklu odbyła się się 1 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Od 1 października w teatrze zagości 20. Ciało/Umysł. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu z dwiema premierami „Na 4-terra incognita” Edyty Kozak oraz „Humani corporis fabrica” Jacka Przybyłowicza. W programie również pokaz filmowy, panel dyskusyjny oraz spotkania z artystami. Więcej informacji o programie oraz biletach na www.cialoumysl.pl.

13 września – wernisaż wystawy „TRANS: 11.603” w Galerii STUDIO

Na wystawie  TRANS 11.603” zobaczymy prace artystek i artystów spotkanych przez kuratorkę Inés R. Artola w czasie jej pobytu w Limie. Wspólnym mianownikiem wystawy jest przenośna pamięć. Na miejscu powstanie praca site specific przygotowana przez Marię Abaddon podczas jej wizyty studyjnej w Warszawie. Zbieżność prezentowanych prac z rzeczywistością jest przypadkowa. Udział: María Abaddon, Miguel Aguirre, Sebastián Cabrera, Ronny Camero, Pedro Ch Vallejos, Francisco García Villavicencio, Valeria Ghezzi, Wynnie Mynerva, Julio Urbina, Luis Enrique Zela- KoortWernisaż 13 września 2021 r. o godz. 19:00. Wystawa potrwa do 31 października.

Projekt PLAC DEFILAD

23 sierpnia rozpoczyna się szkoła letnia kolektywu Kem w przestrzeni teatru i na placu. W pierwszej edycji udział weźmie grupa 8-10 uczestniczek_ków, wyłonionych w procesie otwartej rekrutacji. Wśród zaproszonych artystek_ów, choreografek_ów i myślicielek_li, które poprowadzą warsztaty i zajęcia, są m.in: Alex Baczyński-Jenkins, Wiktor Bagiński, Ligia Lewis, Ewa Majewska, Ania Nowak, Natalia Sielewicz i Will Rawls.

Pierwszy weekend września na Placu rozpocznie spacer poranny ze Stanisławem Łubieńskim w ramach cyklu „Dziki Pałac”, autorem bloga Dzika Ochota oraz książek „Dwanaście srok za ogon” i „Książka o śmieciach”. Cykl koncertowy najciekawszych wykonawców sceny alternatywnej zaproponowanych przez Teo Oltera zakończy się 4 września występ wrocławskiego kwartetu Błoto. Na scenie plenerowej przed wejściem do STUDIO w niedzielę 5 września odbędzie się Międzynarodowe Czytanie. Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Polityką. Wieczór uświetni koncert „Piosenki robotów” w wykonaniu Gaby Kulki, Huberta Zemlera i Wojtka Traczyka oraz projekcja filmu „Autor Solaris” Borysa Lankosza. Partnerem wydarzenia jest Staromiejski Dom Kultury.

STUDIO Online na VOD

STUDIO działa również na www.vod.teatrstudio.pl. Na platformie spektakle repertuarowe„Berlin Alexanderplatz” (reż. Natalia Korczakowska)„Chroma” (reż. Grzegorza Jaremko)„Dobrze ci tego nie opowiem” (reż. Anna Karasińska)„Kartoteka rozrzucona” (reż. Radosław Rychcik)„Matka Makryna” (reż. Irena Jun), „Metafizyka dwugłowego cielęcia” (reż. Natalia Korczakowska), „Powrót Tamary” (reż. Cezary Tomaszewski) oraz „Serotonina” (reż. Paweł Miśkiewicz).

Od 1 września rusza akcja sprzedażowa STUDIO – „Płać ile możesz”. We wrześniowym wydaniu akcji proponowany jest spektakl „Przemiany” Michała Borczucha. Promocja dotyczy biletów sprzedawanych on-line. Więcej informacji o wydarzeniach i biletach na stronie www.teatrstudio.pl.

Spektakl „Przemiany”

Koprodukcja: STUDIO teatrgaleria, Teatr Polski w Bydgoszczy, Festiwalem Mała Boska Komedia w Krakowie, Teatr Łaźnia Nowa. Proces twórczy poprzedzony był spotkaniami i warsztatami w ramach pracowni Open Studios prowadzonej przez Michała Borczucha i współpracowników.

Spektakl „Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą”

Koprodukcja: STUDIO teatrgaleria, Muzeum Powstania Warszawskiego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, finansowano ze środków Fundacji PZU

ZAIKS, „Ewa” Ewa Błaszczyk-Janczarska

„Opera dla głuchych”

Koprodukcja: STUDIO teatrgaleria oraz Fundacji 4.99 i Fundacji Automatophone.
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.
Partnerem projektu jest Polski Związek Głuchych Oddział Mazowiecki.
Współpraca: Provident Polska S.A.

Projekt PLAC DEFILAD współfinansuje Urząd Miasta Stołecznego Warszawa. Współpraca: bar STUDIO, Pałac Kultury i Nauki, Sinfonia Varsovia, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ASP w Warszawie, oko. Press, Polityka, magazyn „Kopalnia”, Warsaw Gallery Weekend, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Centrum Architektury. Szczegóły: www.placdefilad.org.

STUDIO teatrgaleria

Plac Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), Warszawa

www.teatrstudio.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne