EN
2.03.2022, 15:10 Wersja do druku

Warszawa. „Stara kobieta wysiaduje” Ireny Jun w ramach cyklu „Mono w Instytucie”

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 23 marca o godz. 19.00 na monodram „Stara kobieta wysiaduje” w wykonaniu Ireny Jun. Spektakl ten zainauguruje cykl pt. „Mono w Instytucie”. Bilety dostępne są na stronie IT oraz w serwisie GoOut.net.

fot. mat. Instytutu Teatralnego

Cykl „Mono w Instytucie” zainauguruje Irena Jun – bez wątpienia Mistrzyni tej formy. „Stara kobieta” ad. 2022 to wznowienie przez aktorkę monodramu, którego premiera miała miejsce w 1988 w Teatrze Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie, dziś STUDIO teatrgaleria.

Koncepcja Ireny Jun – która zyskała przychylność samego autora, Tadeusza Różewicza – ogniskowała się już w samym zamierzeniu co do tytułu – „Stara kobieta wysiaduje. Sama”. Właśnie kategorią samotności (jakże znamienną dla teatru jednego aktora) Irena Jun chciała, dla właściwej sobie precyzji w myśleniu o pracy teatralnej, odróżnić monodram w swoim wykonaniu od dramatu o tym samym tytule. Przed widzem stanie aktorka-medium, wysiadująca „Starą kobietę” ze sztuki Różewicza SAMA. Przywłaszczenie postaci, treści jej życia i psychiki to odważny i ryzykowny zabieg.

Irena Jun, za zgodą Tadeusza Różewicza, skomponowała scenariusz spektaklu niczym partyturę. Ze sceny padają również fragmenty „Duszyczki”, „Opowiadania o starych kobietach” oraz „Nowej szkoły filozoficznej”. „Stara kobieta wysiaduje” staje się zatem spektaklem nie tyle o bohaterce „na śmietniku” odpadków jej własnej i rzeczywistości dookoła, ale spotkaniem ze sztuką Starej Kobiety próbującą odnaleźć się na tym wysypisku.

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z aktorką, które poprowadzi kurator cyklu Mateusz Nowak.

Bilety – w cenie 30 zł – dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.

„Stara kobieta wysiaduje” wg Tadeusza Różewicza

Scenariusz, reżyseria i wykonanie: Irena Jun

Irena Jun

Aktorka stołecznego STUDIO teatrgaleria, gdzie gra jeden ze swoich ostatnich monodramów „Matka Makryna” wg Jacka Dehnela i Juliusza Słowackiego (premiera 2018). Mistrzyni jednoosobowej formy, prowadzi Jednoosobowy Teatr Poezji Ireny Jun. W książce „Women in Beckett” (1992) uznana za jedną z najwybitniejszych odtwórczyń ról beckettowskich na świecie za tryptyk „Nie ja”, „Kołysanka”, „Kroki” (reż. Antoni Libera). Wielokrotna laureatka Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora oraz Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora. Odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2008).

Cykl „Mono w Instytucie” stawia sobie za cel wykreowanie na teatralnej mapie Warszawy miejsca prezentacji dokonań polskiego i światowego monodramu. Przestrzeni konfrontacji postaw i estetyk teatru jednoosobowego. Sceny dla mistrzów i mistrzyń oraz dla debiutujących w tej formie. 

Na inaugurujący cykl spektakl zapraszamy 23 marca o godz. 19.00. Na scenie Instytutu wystąpi Irena Jun w monodramie „Stara kobieta wysiaduje”. Bilety – w cenie 30 zł – dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net. 

HARMONOGRAM MONODRAMÓW

23.03 | Irena Jun „Stara kobieta wysiaduje”

2-3.04 | Agnieszka Przepiórska „Ginczanka. Przepis na prostotę życia”

9.05 | Maja Komorowska „Nadludzka medycyna” (projekcja teatru TV)

23.06 | Stanisława Celińska „Nie porzucaj nadzieje. Celińska śpiewa Kochanowskiego”

Źródło:

Materiał własny