EN

21.09.2021, 12:15 Wersja do druku

Warszawa. Spotkanie z Mają Ostaszewską w ramach cyklu "Piękni czterdziestoletni"

Rozmowa Michała Smolisa z Mają Ostaszewską odbędzie się w Instytucie Teatralnym 22 września o godz. 19.00. Wydarzenie będzie także transmitowane na naszej stronie internetowej oraz w oficjalnych kanałach Instytutu w mediach społecznościowych.

fot. Marlena Bielińska/ proj. Elipsy

Cykl „Piękni czterdziestoletni” to comiesięczne spotkania z pokoleniem artystów i artystek, wchodzących do zawodu już po transformacji ustrojowej, z przedstawicielami generacji, której dokonania zmieniły i zmieniają oblicze polskiego teatru.

Spotkanie z Mają ostaszewską będzie otwarte dla publiczności i zorganizowane zgodnie z obowiązującą w IT dyscypliną sanitarną. Bezpłatne zaproszenia można pobrać na stronie www Instytutu Teatralnego oraz w serwisie GoOut.net.

Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim gościom Instytutu i ograniczoną liczbę miejsc na widowni, uprzejmie prosimy o przemyślane pobieranie zaproszeń oraz o przybycie kilkanaście minut przed planowanym rozpoczęciem wydarzenia w celu wypełnienia formularza kontaktowego COVID-19.

***

Maja Ostaszewska

Absolwentka wydziału aktorskiego krakowskiej PWST (1996). Aktorka teatrów stołecznych: Dramatycznego (1996–1998), Rozmaitości (1998–2000, 2002–2007), Narodowego (2000–2002), Nowego Teatru (od 2008 roku). Występowała również w Starym Teatrze i Teatrze im. Słowackiego w Krakowie, Teatrze Studio i OCH-Teatrze w Warszawie, Teatrze Polskim we Wrocławiu. Zagrała w przedstawieniach, m.in.: Jerzego Jarockiego, Krystiana Lupy, Giovanniego Pampiglione’ego, Piotra Cieślaka, Krystyny Meissner, Iwony Kempy, Grzegorza Jarzyny, Henryka Baranowskiego, Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej, Jerzego Grzegorzewskiego, Pawła Miśkiewicza, Krzysztofa Warlikowskiego, Marcina Libera, Artura Urbańskiego, Krystyny Jandy, Michała Borczucha.

Wystąpiła jako m.in.: Ottla w „Pułapce” Różewicza (1992), Dziewczyna z Armii Zbawienia w „Lunatykach” („Esch, czyli Anarchia”) wg Brocha (1995), Rozalinda i Ganimed w „Jak wam się podoba” Shakespeare’a (1996), Ellinor Fierce Golders i Zabawnisia w „Bziku tropikalnym” Witkiewicza (1997), Panna Leopard we „Wspólnym pokoju” wg Uniłowskiego (1998), Julia w „Fernando Krapp napisał do mnie ten list” Dorsta (1998), Maria w „Lunatykach” („Hugenau, czyli Rzeczowość”) wg Brocha (1998), Aniela w „Magnetyzmie serca” Fredry (1999), Valerie w „Tamie” McPhersona (2000), Joanna w „Nocy listopadowej” Wyspiańskiego (2000), Sonia w „Płatonowie” Czechowa (2002), Klara w „Stosunkach Klary” Dei Loher (2003), Truda w „Krumie” Levina (2005), Elwira w „Giovannim” Mozarta (2006), Harper Amaty Pitt w „Aniołach w Ameryce” Kushnera (2007), role w „(A)Pollonii” (2009), Marianne w „Wiarołomnych” Bergmana (2010), Simone w „Personie. Ciało Simone” Lupy (2010), role w „Końcu” (2010), role w „Opowieściach afrykańskich według Szekspira” (2011), role w „Kabarecie warszawskim” (2013), Jane Banbury w „Upadłych aniołach” Cowarda (2014), Odeta de Crécy we „Francuzach” wg Prousta (2015), Cypora w „Wyjeżdżamy” Levina (2018), role w „Kinie moralnego niepokoju” Borczucha (2019), Izolda Regensberg w „Odysei. Historii dla Hollywoodu” (2021).

Zagrała w przedstawieniach Teatru Telewizji, m.in.: „Sprawie Stawrogina”, „Emilii Galotti”, „Donadieu”, „Dzieciach”, „Prawieku i innych czasach”, „Woyzecku”, „Po deszczu”, „Dwojgu na huśtawce”, „Żywocie Józefa”, „Ich czworgu”, „Domu kobiet”.

Zagrała w filmach, m.in.: „Lista Schindlera”, „Przystań”, „Prymas. Trzy lata z tysiąca”, „Egoiści”, „Pianista”, „Przemiany”, „Katyń”, „W imię…”, „Jack Strong”, „Panie Dulskie”, „Body/Ciało”, „7 uczuć”, „Ja teraz kłamię”, „Magnezja”, „Teściowie”, „Śniegu już nigdy nie będzie” oraz serialach telewizyjnych, m.in.: „Przeprowadzki”, „Na dobre i na złe”, „Czas honoru”, „Przepis na życie”, „Druga szansa”, „Diagnoza”, „Klangor”.

Laureatka, m.in.: Grand Prix za rolę w „Płatonowie” Czechowa –  spektaklu dyplomowym PWST na XIV Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, wyróżnienia za rolę w przedstawieniu „Bzik tropikalny” na XXII Konfrontacjach Teatralnych – Klasyka Polska w Opolu, nagrody jury za najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską w filmie „Przystań” na XXIII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku; za rolę w „Magnetyzmie serca” otrzymała nagrodę XL Kaliskich Spotkań Teatralnych i nagrodę aktorską XXV Konfrontacjach Teatralnych – Klasyka Polska w Opolu; laureatka Feliksa Warszawskiego za rolę w przedstawieniu „Tama”, za role w filmach „Patrzę na ciebie, Marysiu” i „Prymasie. Trzech latach z tysiąca” otrzymała nagrodą za najlepszą rolę kobiecą XXV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku i Złotą Kaczkę czasopisma „Film”; laureatka Paszportu „Polityki” za „nowoczesne i wrażliwe aktorstwo”, nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę w „Aniołach w Ameryce”, Orła 2015 – nagrody za najlepszą główną rolę kobiecą w filmie „Jack Strong”, nagrody za pierwszoplanową rolę żeńską w filmie „Body/Ciało” na Festiwalu Aktorstwa Filmowego we Wrocławiu, Nagrody im. C. K. Norwida w kategorii „Teatr” za rolę w spektaklu „Francuzi”.

Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne