EN

27.04.2021, 12:30 Wersja do druku

Warszawa. Spotkanie z Magdaleną Zawadzką w ramach cyklu "Aktorki na Bielanach"

28 kwietnia o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie online z Magdaleną Zawadzką w ramach cyklu "Aktorki na Bielanach". Spotkanie poprowadzi Łukasz Maciejewski. Transmisja odbędzie się na facebookowym fanpage'u Biblioteki Publicznej im. St. Staszica.

fot. mat. organizatora

W finale poświęconego Magdalenie Zawadzkiej rozdziału w "Aktorkach. Portretach", bohaterka opowiadała mi:

"Cieszę się z wszystkich dobrych rzeczy, które mnie spotkały, i jestem otwarta na nowe doświadczenia. Nie zawsze było idealnie, ale może właśnie przez to ciekawie".

Ciekawość życia. Cała Magda. Wspaniała.

Magdalena Zawadzka będzie gościem kolejnej edycji mojego cyklu "Aktorki na Bielanach" - serdecznie zapraszam: 28 kwietnia, godz. 18.00.

Łukasz Maciejewski

***

Magdalena Zawadzka urodziła się 29 października 1944 roku w Filipowicach. Po wojnie mieszkała z rodzicami w Szczecinie, bo za działalność w AK w czasie wojny, szczególnie za udział w Powstaniu Warszawskim, jej ojciec wraz z rodziną został zmuszony do opuszczenia Warszawy. Kilka lat później Zawadzcy wrócili do stolicy i zostali tu już na zawsze.

Po sukcesach w Młodzieżowym Studium Poetyckim Magdalena Zawadzka zdecydowała się na studia aktorskie i została studentką warszawskiej PWST. Dyplom uzyskała w 1966 roku, choć mimo zakazu ze strony uczelni, zadebiutowała już w 1962 roku w filmie Spotkanie w „Bajce". Tam po raz pierwszy spotkała Gustawa Holoubka, a w filmie partnerowała Andrzejowi Łapickiemu. Odmówiła obu panom nawet zaproszenia na kawę, bojąc się „zgubnego wpływu artystów”, przed którym przestrzegali ją rodzice.

Potem przyszły role w filmach: Rozwodów nie będzieWojna domowaSublokatorPieczone gołąbkiMałyMocne uderzenie, a przede wszystkim słynna rola Baśki w filmie Pan Wołodyjowski i serialu Przygody Pana Michała.

Początkowo chętnie obsadzana w rolach komediowych, grywała przede wszystkim beztroskie współczesne dziewczyny, zalotne i śmiałe, bez kompleksów. Dopiero Basia Wołodyjowska w filmie Jerzego Hoffmana w 1968 roku dała jej pełne pole do popisu. Magdalena Zawadzka zagrała bez wątpienia najlepszą Sienkiewiczowską bohaterkę. Postać Basi zmieniała się w miarę rozwoju akcji, od beztroskiej w swej młodzieńczej radości i czupurności, do dojrzałej, tragicznie doświadczonej przez los kobiety. Do dzisiaj Basia jest utożsamiana z Magdaleną Zawadzką. Dzięki tej roli stała się najpopularniejszą polską aktorką roku 1970, zdobyła Złotą Maskę i tytuł Gwiazdy Filmowego Sezonu.

Rola Baśki Wołodyjowskiej przyniosła aktorce ogromną popularność i sympatię widzów, ale to teatr zawładnął nią na dobre. Stworzyła wiele wspaniałych kreacji na scenach Teatru Dramatycznego i Ateneum w Warszawie, a obecnie w teatrach Polonia i Prezentacje. Role w Teatrze Telewizji (Lady Mackbeth w Makbecie i tytułowa rola w Poskromieniu złośnicy) przyniosły jej uznanie i pochwałę krytyki.

W 1973 roku została żoną Gustawa Holoubka, wspaniałego aktora, któremu partnerowała w filmie i na scenie. Po jego śmierci w marcu 2008 roku napisała opowieść o ich wspólnym bardzo szczęśliwym i spełnionym życiu, która stała się bestsellerem 2012 roku. Opiekę literacką nad książką objęła Zofia Turowska, biografistka i pisarka.

Za wieloletnią pracę i wielkie zasługi została odznaczona w 2003 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2014 roku Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

W 2012 otrzymała prestiżową nagrodę Teatru Polskiego Radia Wielki Splendor za „wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce". W 2015 tytuł Mistrza Mowy Polskiej, przyznawany osobom „posługującym się językiem polskim z prawdziwą maestrią i pasją”, a w 2016 podczas Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa we Wrocławiu nagrodę Platynowego Szczeniaka za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym.

Tytuł oryginalny

Magdalena Zawadzka w cyklu AKTORKI NA BIELANACH

Źródło:

AICT
Link do źródła

Data publikacji oryginału:

26.04.2021

Wątki tematyczne