EN

11.10.2023, 11:28 Wersja do druku

Warszawa. Spotkanie z E. E. Schmittem i pokaz spektaklu „Oskar i pani Róża”

Teatr Kamienica ugości znanego pisarza, autora „Oskara i pani Róży” – Érica-Emmanuela Schmitta. Już 22 października o 13.00 Widzowie będą mieli okazję obejrzeć inscenizację w reżyserii Anny Augustynowicz i wykonaniu Anny Januszewskiej oraz Wojciecha Brzezińskiego. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z E.E. Schmittem w języku polskim (tłumaczone na żywo z francuskiego).

fot. mat. teatru

Po spotkaniu publiczność będzie miała okazję zadać pytania pisarzowi, a także zdobyć autograf lub podpis w książce. Spotkanie poprowadzi Natalia Kamińska, tłumaczył będzie Jan Nowak. Bilety są dostępne na stronie www.teatrkamienica.pl

Program:

13.00 – pokaz spektaklu „Oskar i pani Róża”

15.00 – rozmowa z E.E. Schmittem i pytania od publiczności

16.00 – podpisywanie książek i autografy

O spektaklu

Dziecko, śmierć, żałoba – czy to tematy tabu? Jak rozmawiać z dziećmi o nieuleczalnej chorobie, śmierci i jak wspierać je w takiej sytuacji?

„Oskar i pani Róża” to sceniczna adaptacja jednej z najsłynniejszych powieści Érica-Emmanuela Schmitta o tym samym tytule. Spektakl jest opowieścią o odchodzeniu, które daje nadzieję pomimo przeciwności. Dziesięcioletni Oskar jest umierający, pozostało mu dwanaście dni na to, by cieszyć się życiem. Czy to wystarczy? Przewodnikiem, który towarzyszy chłopcu w tej niełatwej wędrówce, jest ciocia Róża, nazywana tak tylko przez niego. Wolontariuszka jako jedyna nie unika spojrzeń małego pacjenta i odpowiada szczerze na każde jego pytanie. To ona namawia go do niemożliwego, aby codziennie patrzył na świat, jakby oglądał go po raz pierwszy. Dzięki pani Róży Oskar pozna pierwszą miłość, przeżyje „małżeństwo”, „rozstanie” oraz zacznie pisać listy do… Pana Boga. Czy chłopiec odnajdzie odpowiedzi na nurtujące go pytania? Czy dowie się czym są: życie, śmierć, wiara i Bóg?

„Oskar i pani Róża” zdecydowanie wpisuje się w nurt spektakli misyjnych, stanowi również idealne wypełnienie luki pomiędzy tytułami dla najmłodszych, a naszą serią profilaktyczną. W sztuce tej, jak w życiu jest czas na łzy, śmiech oraz chwile wzruszeń. Ten niezwykle pozytywny i pełen ciepła traktat o wartości życia uświadamia nie tylko kruchość istnienia, ale przede wszystkim jak „zachwycić się” życiem.

Autor: Éric-Emmanuel Schmitt
Reżyseria: Anna Augustynowicz
Tytuł oryginału: Oscar et la dame rose
Tłumaczenie: Barbara Grzegorzewska

Obsada: Anna Januszewska i Wojciech Brzeziński
Scenografia: Marek Braun
Kostiumy: Wanda Kowalska
Muzyka: Jacek Wierzchowski

Dzieło oryginalne w języku francuskim©Antigone [2002]. Wszelkie prawa zastrzeżone.
www.eric-emmanuel-schmitt.com

Éric-Emmanuel Schmitt (ur. 28 marca 1960 w Sainte-Foy-lès-Lyon) – francuski dramaturgeseista i powieściopisarz. Na świecie jest znany głównie jako twórca teatralny. Jego pierwszym krokiem ku sławie była La Nuit de Valognes (tytuł angielski: Don Juan on Trial) wystawiona w 1991. Następna sztuka, Le Visiteur (tytuł angielski: The Visitor) z 1993, była triumfem, który przyniósł autorowi trzy Moliery (dla najlepszego aktora, odkrycia teatralnego i przedstawienia). Sztuka była tłumaczona i wystawiana na całym świecie. W ciągu zaledwie dekady stał się jednym z najpoczytniejszych francuskojęzycznych autorów na świecie. Jego książki tłumaczone są na 35 języków, a sztuki wystawiane w ponad czterdziestu krajach.

Źródło:

Materiał nadesłany