Już 3 marca zapraszamy do Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka na spotkanie wokół książki „Nie przywitam się z państwem na ulicy. Szkic o doświadczeniu niepełnosprawności” Marii Reimann, wydanej nakładem wydawnictwa Czarne. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu HORYZONTY / spis treści.
SPIS TREŚCI to cykl spotkań dla miłośników literatury, czytelników i czytelniczek, którzy chcą podzielić się swoimi wrażeniami, skonfrontować własne przemyślenia lub po prostu porozmawiać o ciekawej publikacji. Kuratorem i reżyserem cyklu jest Jan Jeliński.
Nie ma jednego doświadczenia niepełnosprawności, pisze Maria Reimann w swoim autoetnograficznym szkicu o doświadczeniu niepełnosprawności „Nie przywitam się z państwem na ulicy”. Niepełnosprawność konstytuuje wzrok zaniepokojonego innego: rodzica, szkolnego rówieśnika, nauczyciela, obcych ludzi w autobusie. Wytwarzamy ją nieświadomie, wpadając w pułapkę zasłony współczucia, zakrywającej obraz drugiego człowieka. Czy niepełnosprawność może być narzędziem emancypacyjnym, które rozbraja poczucie wstydu i buduje społeczną przestrzeń zaufania i odwagi?
Autorka z otwartością i uważnością przysłuchuje się opowieściom kobiet z Zespołem Turnera – zespołem genetycznym, który niejednokrotnie narażał je na stygmatyzację i zamknięcie w sidłach milczenia i wstydu. Równolegle dostosowując się do ram badawczej autorefleksji, Reimann z czułością przygląda się własnym doświadczeniom osoby niedowidzącej, konsekwentnie unikającej podporządkowaniu się wymogom i oczekiwaniom innym. W jej etnograficznych medytacjach jest miejsce na wdzięczność i zaciekawienie, marzenie o lepszym świecie ale i pokusę rzucania wyzwań wszystkim tym, których oburza i drażni odwaga bycia sobą.
Prowadzenie: Jan Jeliński, Agnieszka Górnicka
W inscenizacji fragmentów książki udział weźmie Marianna Linde.
Gościem spotkania będzie dr hab. Magdalena Radkowska-Walkowicz z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, kierowniczka Zakładu Antropologii Medycyny i Cielesności, członkini Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem UW.
Wejściówki w cenie 10 zł dostępne na stronie: https://teatrdramatyczny.pl/horyzonty-spis-tresci oraz w kasie biletowej. W sprawie rezerwacji prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Widzów: godziny pracy: poniedziałek - piątek: 9:30 - 17:00 / tel. 721 223 372 / [email protected].