EN

30.10.2023, 11:53 Wersja do druku

Warszawa. Spektakl „Multimedialne coś” w reż. Magdaleny Piekorz w ramach 15. Festiwalu Era Schaeffera

Nawiązujący klimatem do kina noir, włoskiego neorealizmu i teatru pantomimy spektakl „Multimedialne coś” w reż. Magdaleny Piekorz będzie można obejrzeć w poniedziałek 6 listopada w ramach 15. Festiwalu Era Schaeffera. Wydarzenie odbędzie się w warszawskiej Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki.

fot. mat. organizatora

Era Schaeffera to wydarzenie cykliczne z pogranicza muzyki, teatru i tańca, bazujące na bogatym dorobku twórczym polskiego kompozytora, teoretyka muzyki, dramaturga, filozofa i grafika Bogusława Schaeffera. Festiwal jest multimedialnym i audiowizualnym wydarzeniem, inspirowanym dźwiękiem, słowem, ruchem, obrazem. Odbywa się regularnie w sezonie jesiennym od 2009 roku w Warszawie.

W tym roku w ramach 15. Ery Schaeffera spektakl będzie można obejrzeć w poniedziałek 6 listopada o godz. 19 w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki. "Klimat spektaklu pt. Multimedialne coś nawiązuje do kina noir, włoskiego neorealizmu i teatru pantomimy. To intrygujące tło do rozgrywającego się na scenie dyskursu na temat roli sztuki - a szczególnie teatru i muzyki, bo to im Schaeffer poświęcał najwięcej miejsca w swojej twórczości - w życiu człowieka zagubionego w świecie dewaluujących się wartości" - podali organizatorzy.

Reżyserka spektaklu Magdalena Piekorz podkreśliła, że "myśląc o twórczości Schaeffera, na usta cisną się słowa Sylvaina Reynarda: sztuka to jedyne piękno, które nie umiera nigdy". "Pracując nad przygotowaniem spektaklu Multimedialne coś, łączącego różne style muzyki, improwizacji i sztuki aktorskiej, mieliśmy wiele okazji, by odczuć to piękno. I choć mistrza już nie ma z nami, jego twórczość żyje i jest tak aktualna" - powiedziała, cytowana w komunikacie.

Dodała, że marzyło jej się, by "w nawiązaniu do czystych wnętrz Zachęty, wszystko odbywało się w czarno-białej konwencji". "Kolejne wydarzenia rozgrywać się będą na różnych piętrach galerii, by połączyć się w widowisko na sali głównej podczas finałowego koncertu. To będzie szalony wieczór, ale jak powiedział amerykański psychiatra Thomas Szasz Szaleństwo jest jedyną rozsądną reakcją na szalone społeczeństwo. Myślę, że Bogusław Schaeffer by mu przytaknął" - stwierdziła Piekorz.

Przedstawienie będzie miało formę happeningu, w którym wezmą udział awangardowi artyści światowych scen muzycznych oraz aktorzy, m.in. multiinstrumentalista Nathan Davis, beatboxer i hiphopowy raper z Gujany Andy Ninvalle, pianista jazzowy i kompozytor Artur Dutkiewicz, a także aktorzy Lena Kowalska, Agnieszka Rogala i Bartosz Buława.

Dyrektor kreatywna Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta Krystyna Gierłowska zwróciła uwagę, że "Schaefferowski festiwal na stałe wpisał się w kalendarz kulturalny Warszawy". "Jestem dumna, że przez ponad 15 lat dajemy widzom okazje do spotkań z niezwykłą twórczością Bogusława Schaeffera, która jest tak wielowymiarowa, nowatorska i odrobinę szalona, oryginalna i banalna zarazem, i wzniosła i śmieszna, zaskakuje, bawi i wywołuje refleksję. W tym roku postawiliśmy na reżyserską wizję Magdaleny Piekorz, która przeniesie nas w awangardowy świat Schaeffera. Gorąco polecam" - podsumowała.

Wydarzenie objęli honorowym patronatem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, sekretarz stanu w MKiDN dr Jarosław Sellin, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

Dramatopisarz, kompozytor, historyk muzyki Bogusław Schaeffer urodził się 6 czerwca 1929 r. we Lwowie. Zaczął komponować, mając 17 lat. Studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie u Artura Malawskiego. W 1953 r. obronił pracę dyplomową poświęconą twórczości Witolda Lutosławskiego. Wykładał kompozycję w Akademii Muzycznej w Krakowie, prowadził także kursy współczesnej kompozycji m.in. w Salzburgu, Yorku i Middelburgu. Jako kompozytor uznawany jest za przedstawiciela awangardy, jako muzykolog - za znawcę nowych prądów i tendencji w muzyce.

Pierwszą sztukę teatralną Schaeffer napisał w 1955 r. Od tamtej pory utworzył blisko 40 partytur teatralnych dla aktorów. Do najbardziej znanych i najczęściej granych na międzynarodowych scenach należą "Audiencja I", "Audiencja II", "Audiencja III, czyli Raj Eskimosów", "Audiencja IV", "Audiencja V", "Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego" (grany przez ponad 40 lat przez Jana Peszka), "Kwartet dla czterech aktorów", "Próby" i "Tutam".

Schaeffer, nazwany przez Stefana Kisielewskiego "ojcem nowej muzyki w Polsce", był autorem książek z zakresu teorii i historii muzyki m.in. "Wstępu do kompozycji", "Klasyków dodekafonii" i "Kompozytorów XX wieku".

Bogusław Schaeffer zmarł 1 lipca 2019 r. w Salzburgu.

Źródło:

PAP

Autor:

Daria Porycka