EN

6.10.2022, 12:39 Wersja do druku

Warszawa. Salon Poezji: Serhiy Żadan - w Teatrze Polskim

mat. teatru

Serhiy Żadan to ukraiński pisarz, poeta, eseista, aktywista… człowiek instytucja, popularny na Ukrainie niczym gwiazdy rocka, w Polsce znany jako jeden z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej literatury ukraińskiej. W marcu 2022 Komitet Nauk o Literaturze PAN nominował go do Literackiej Nagrody Nobla.

Obdarzony niezwykłym darem obserwacji, twórca – zarówno w swej poezji jak i tekstach prozatorskich – relacjonuje losy i myśli zwykłych Ukraińców. Pisze o uwikłanych w codzienność urzędnikach, młodzieży marzącej o lepszej przyszłości, przedsiębiorcach robiących szemrane interesy, o ludziach z półświatka wyrzuconych na margines życia… Jest bezlitosnym prześmiewcą posowieckich absurdów.

Obecnie Serhiy Żadan przebywa w Charkowie, gdzie bierze czynny udział w obronie swojego kraju. Wraz z przyjaciółmi z Polski i Europy organizuje koncerty charytatywne, podczas których zbierane są fundusze na zakup sprzętu dla ukraińskiego wojska. W mediach społecznościowych relacjonuje, dzień po dniu, wojenną rzeczywistość swego rodzinnego miasta.

23.10.2022, Scena Kameralna im. Sławomira Mrożka
Opieka artystyczna - Svitlana Oleshko
Obsada: Eliza Borowska, Joanna Trzepiecińska, Tomasz Błasiak, Marcin Jędrzejewski, Michał Kurek.

Salon poezji „Radio” jest złożony z niepublikowanych wierszy Serhiya Żadana w przekładzie Jacka Podsiadły. Utwory układają się w opowieść o Jurze Soyferze – urodzonym w 1912 roku w Charkowie dziennikarzu i pisarzu żydowskiego pochodzenia. Soyfer w dzieciństwie przeniósł się z rodziną, uciekającą przed bolszewicką rewolucją, do Wiednia. Tworzył w języku niemieckim, pisał wiersze, sztuki teatralne, polityczne teksty satyryczne dla kabaretów. Działał w antyfaszystowskim ruchu oporu. W wieku 26 lat zmarł na tyfus w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie.

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie bierze udział w organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego programie rezydencji artystycznej dla twórców i twórczyń z Białorusi i Ukrainy.

Źródło:

Materiał nadesłany