EN
21.09.2021, 10:57 Wersja do druku

Warszawa. "Rycerz Gwiazdy Wigilijnej" pierwszy raz z publicznością w Teatrze Lalka

1 października odbędzie się pierwszy spektakl z publicznością „Rycerza Gwiazdy Wigilijnej” w reżyserii Jarosława Kiliana według baśni „O księciu Gotfrydzie, rycerzu Gwiazdy Wigilijnej” Haliny Górskiej.

fot. Roman Holc

Twórcą lalek oraz scenografii jest ilustrator, malarz i historyk sztuki Józef Wilkoń. Muzykę napisał Grzegorz Turnau. Spektakl miał premierę online 3 stycznia. Pełna magii opowieść o inicjacji i walce dobra ze złem, przeplata się z pięknymi i zabawnymi piosenkami. 

W obsadzie: Rafał Derkacz, Grzegorz Feluś, Aneta Harasimczuk, Tomasz Mazurek, Wojciech Pałęcki, Andrzej Perzyna, Anna Porusiło-Dużyńska, Olga Ryl-Krystianowska, Piotr Tworek 

Czas trwania: 80 min

„Rycerz Gwiazdy Wigilijnej  to rycerska opowieść o zdradzie, honorze, odwadze i  miłości. To historia drogi, jaką pokonuje główny bohater nie tylko po to, by przywrócić zakłócony porządek w świecie, ale także, by odnaleźć harmonię w sobie. Jego dzieje przywołujemy na scenie w scenografii wielkiego artysty, ilustratora i  rzeźbiarza, Józefa Wilkonia. Mamy szczęście, że zgodził się on z nami pracować. Drewniane lalki jego autorstwa zostają ożywione przez aktorów, stając się zarazem mieszkańcami naszego Teatru - wiernego od lat lalkowej tradycji, której jesteśmy wierni.” - mówi reżyser Jarosław Kilian

Osieroconemu synowi króla pisana jest wspaniała przyszłość. Ale nim się ona ziści młodzieniec musi poznać, co znaczy ubóstwo, przeżyć zniewagi i wygnanie.  Gotfryd zdobywa rękę ukochanej, broni ojczyzny, wyprowadza w pole samego diabła. Czy uda się mu odzyskać tron? Droga, którą odbywa, pełna jest przygód i niebezpieczeństw. Ma ona charakter inicjacyjny – bohater, pokonując zło, na własnej skórze doświadcza smaku pogardy i zwycięstwa. Historia Rycerza Niezłomnego zostanie opowiedziana w teatrze przez aktorów animujących drewniane figury – rzeźby autorstwa Józefa Wilkonia.

Realizację dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu - Funduszu Promocji Kultury, przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy. 

Więcej informacji znajduję się na stronie Teatry Lalka: https://teatrlalka.pl/pl/spektakle/rycerz-gwiazdy-wigilijnej

Źródło:

Materiał nadesłany