EN

22.08.2020, 08:13 Wersja do druku

Warszawa. Rusza XVII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

XVII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera rozpocznie się w sobotę w Warszawie. Wydarzenia będzie można śledzić również online.

Podczas festiwalu będzie można usłyszeć dawne piosenki we współczesnych interpretacjach, między innymi Jana Młynarskiego i grupy Combo.

Zostaną one zaprezentowane również w spektaklach kabaretowych Teatru Żydowskiego i na koncercie "Mieczysław Fogg - co nam zostało z tamtych lat" w wykonaniu Retro Orchestra. Na tegorocznym Festiwalu zaprezentowany zostanie najnowszy projekt zespołu KROKE - muzyka filmowa i teatralna z repertuarem z niedawno wydanej płyty Rejwach.

W inauguracyjnym koncercie kantoralnym wystąpi kantor Yoni Rose z Niemiec, a w specjalnym występie on-line usłyszymy też nowojorskiego kantora Yaakova Lemmera oraz Nachmana Turgemana z Izraela. Nie zabraknie pieśni jidysz. Będzie je można usłyszeć w wykonaniu Karstena Troyke, Sharon Brauner z Niemiec oraz zespołu Preβburger Klezmer Band ze Słowacji.

Podczas festiwalu wystąpią również skrzypek Vadim Brodski, jazzman Francesco Bruno, włoski gitarzysta i kompozytor, który zagra z trzema polskimi składami: Jerzy Małek Trio, Szymon Łukowski Trio oraz grupą Jachna/Kądziela/Gwadera. Podczas festiwalu wystąpią też saksofoniści: Litiwn Liudas Mockunas i Mikołaj Trzaska oraz pianista Włodek Pawlik. W finale festiwalu wystąpi Kayah z zespołem Transoriental Orchestra.


fot. Bartek Warzecha

Warszawski Teatr Żydowski prezentuje na festiwalu spektakle, m.in. "Jak w przedwojennym kabarecie" w reż. Gołdy Tencer, "Szabasowa dziewczyna" Marcina Sławińskiego, "PeKiN" Agaty Biziuk i "Balkon Goldy" Marty Miłoszewskiej.

Reżyser fimowy, dokumentalista Marcel Łoziński obchodzi w tym roku 80. urodziny. Z tej okazji, podczas festiwalu w Ninatece odbędzie się przegląd jego twórczości. Publiczność będzie mogła obejrzeć m.in. "Siedmiu Żydów z mojej klasy", "Tonia i jej dzieci", "Świadkowie", "Wizyta", "Wszystko może się przytrafić" i "89 mm od Europy".

Wydarzenia będą odbywać się m.in. w Centrum Praskim Koneser, na małych warszawskich scenach klubowych, Synagodze im. Nożyków, na Scenie Letniej Teatru Żydowskiego oraz w Teatrze Kwadrat. XVII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera potrwa do 30 sierpnia. Szczegółowy repertuar festiwalu dostępny jest na stronie www.shalom.org.pl

Źródło:

PAP