W TR Warszawa odbyła się pierwsza próba stolikowa spektaklu „Mój sztandar zasikał kotek. Kroniki z Donbasu” w reżyserii Aleksandry Popławskiej, według tekstu Leny Laguszonkowej. Podczas próby poznano obsadę, koncepcje scenografii, kostiumów oraz projekcji wideo. Premiera zaplanowana jest na 28 kwietnia.
O spektaklu
Przedstawienie oparte jest na trzech sztukach młodej ukraińskiej dramatopisarki, przedstawiających panoramę losów społeczności z małej miejscowości w Donbasie we wschodniej Ukrainie, z której pochodzi autorka. Akcja dramatów obejmuje okres od schyłku Związku Radzieckiego, przez Euromajdan, wojnę w Donbasie w 2014 roku aż po rosyjską agresję w 2022 roku. Ostatnią część cyklu Lena Laguszonkowa napisała rok temu w kijowskim schronie, ukrywając się przed bombardowaniami.
Śmieszne i straszne, groteskowe i boleśnie prawdziwe – dramaty Laguszonkowej dają nie tylko wgląd w kontekst obecnej wojny z Rosją, ale przede wszystkim pokazują losy ludzi, którzy próbują zachować życie i godność w obliczu historycznych zawirowań.
Dowiedz się więcej o spektaklu
Twórcy i twórczynie oraz obsada
24 lutego po raz pierwszy spotkały się wszystkie osoby tworzące spektakl oraz prawie pełna obsada. „Mój sztandar zasikał kotek” to historia napisana przez ukraińską autorkę o Ukrainie, dlatego do pracy nad spektaklem zaproszeni zostali twórcy i twórczynie pochodzący z tego kraju. Kostiumy zaprojektuje Alyona Zozulia, konsultantką muzyczną będzie Mariana Sadowska, a konsultantem scenograficznym Volodymyr Melymuk, z kolei na scenie zobaczymy Darię Poluninę.
„Mam taki pomysł na załatwienie połowy przynajmniej strojów z Ukrainy bezpośrednio. Na tym mi najbardziej zależy, ponieważ temat jest bardzo skomplikowany i oczywiście aktualny. Tu i teraz niestety jest wojna, więc mi zależy, żeby to wszystko było jak najbardziej autentyczne. Jako Ukrainka postaram się zrobić ze swojej strony wszystko, co tylko mogę zrobić” – Alyona Zozulia.
Wypowiedź Alyony Zozuli o pracy nad spektaklem
Obsada: Jan Dravnel, Izabella Dudziak, Mateusz Górski, Magdalena Kuta, Lech Łotocki, Maria Maj, Sebastian Pawlak, Daria Polunina, Justyna Wasilewska, Julia Wyszyńska, Mirosław Zbrojewicz oraz Agnieszka Żulewska.
Twórcy i twórczynie:
tekst: Lena Laguszonkowa
przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska („Pipidówa”), Agnieszka Sowińska („Matka Gorkiego”, „Mój sztandar zasikał kotek”)
adaptacja i reżyseria: Aleksandra Popławska
scenografia: Tomasz Mreńca
konsultacja scenograficzna: Volodymyr Melymuk
muzyka: Tomasz Mreńca, Daniel Spaleniak
kostiumy: Alyona Zozulia
konsultacje muzyczne: Mariana Sadovska
reżyseria światła: Karolina Gębska
projekcje wideo: Maria Matylda Wojciechowska
choreografia: Łukasz Wójcicki