EN
07.10.2021, 10:44 Wersja do druku

Warszawa. Rok Tadeusza Różewicza - premierowe czytania sztuk w Dramatycznym

W Roku Tadeusza Różewicza, z okazji przypadającej na 9 października 100. rocznicy urodzin wybitnego poety, dramaturga i prozaika, Teatr Dramatyczny zaprasza na dwa premierowe czytania jego sztuk online. Nowe odczytania i interpretacje „Kartoteki” oraz dramatu „Stara kobieta wysiaduje” przygotowali Franciszek Szumiński i Michał Zdunik. Nagrania będą udostępniane bezpłatnie na określony czas na kanale YouTube Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy.

fot. Katarzyna Bąba

"Kartotekę" można oglądać już od ostatniego poniedziałku, wyłącznie do 11 października, godz. 9.00. Link do nagrania: https://youtu.be/gC9koc4exmE

„Kartoteka” to przełomowy dramat Tadeusza Różewicza, którego prapremiera odbyła się 25 marca 1960 roku w Teatrze Dramatycznym w reżyserii Wandy Laskowskiej. W sztuce autor poprzez pryzmat prywatnych lęków, ale i uniwersalnych traum swojego pokolenia, przygląda się czasom minionej wojny i trwającego komunizmu.

Franciszek Szumiński proponuje spojrzenie na „Kartotekę” na wskroś współczesne. Bohater jak niegdyś budzi się bez przekonania we własnym łóżku, ale świat zewnętrzny, który wdziera się siłą do ciasnego mieszkania nie przypomina tego, który zapamiętał mężczyzna. Wspomnienia wydają się wciąż żywe, przeszłość niczym nie różni się od teraźniejszości, umarli domagają się odpowiedzi na zadane niegdyś pytania. Chociaż wieloimienny Bohater urodził się w 1920 roku, można odnaleźć w nim współczesnego everymana - człowieka zmiażdżonego przez system polityczny i warunki społeczne, niezdolnego do podjęcia działania, bezradnego wobec własnego życia a jednak chwytającego się go za wszelką cenę.

Obsada: Bohater - Łukasz Lewandowski, Ojciec - Mariusz Wojciechowski, Matka - Katarzyna Herman, Chór starców/ Gość w cyklistówce/ Gość w kapeluszu - Adam Ferency, Sekretarka, Olga/ Żywa pani - Agnieszka Roszkowska, Nauczyciel - Karol Wróblewski, Dziennikarz - Sławomir Grzymkowski, Tłusta kobieta - Anna Moskal.

Po czytaniu odbyła się dyskusja, w której udział wzięli: dr Cezary Żechowski – psychoterapeuta, prof. Robert Cieślak – literaturoznawca, krytyk teatralny, autor książek „Widzenie Różewicza” oraz „Oko poety. Różewicz wobec sztuk wizualnych”, Franciszek Szumiński – reżyser. Rozmowę poprowadził Wojciech Majcherek – kierownik literacki Teatru Dramatycznego.

11.10 godz. 19.00 „Stara kobieta wysiaduje” Tadeusz Różewicz, reżyseria i adaptacja: Michał Zdunik

Obsada: Halina Łabonarska, Łukasz Wójcik, Henryk Niebudek, Waldemar Barwiński, Martyna Kowalik, Agata Różycka, Anna Kłos, Marcin Sztabiński, Mariusz Wojciechowski, Janusz R. Nowicki.

Po czytaniu odbędzie się dyskusja, w której udział weźmie dr hab. Agata Chałupnik – teatrolożka, Michał Zdunik – reżyser. Prowadzenie rozmowy – Wojciech Majcherek – kierownik literacki Teatru Dramatycznego.

Nagranie będzie dostępne przez dwa tygodnie do 25.10, godz. 9.00, a link do niego będzie można znaleźć  w dniu emisji na Facebooku Teatru Dramatycznego: https://fb.me/e/1lck2z7o0  oraz na stronie internetowej teatru w zakładce z repertuarem - "Mój Dramatyczny".

12 listopada na Małej Scenie Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy odbędzie się premiera "Pułapki" w reż. Wojciecha Urbańskiego. Szczegóły: https://teatrdramatyczny.pl/pulapka

Źródło:

Materiał nadesłany