EN

31.10.2023, 11:00 Wersja do druku

Warszawa. Reportaż na zakończenie 22. Ciało/Umysł

W Warszawie zakończył się 22. Ciało/Umysł - Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu. Tegoroczna edycja C/U pod hasłem „UTULENIA” gościła przez trzy dni wyłącznie na scenach STUDIO teatrgaleria. Na Festiwal zaproszeni zostali artyści z Portugalii, Włoch, Brazylii, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Polski.

fot. Marta Ankiersztejn

Program festiwalowy wypełniły spektakle pokazywane po raz pierwszy w Polsce, premiery, panel dyskusyjny, warsztaty, instalacja dźwiękowa oraz aftertalki, czyli spotkania widzów z artystami. Online, na e-Scenie C/U dostępne były również rejestracje aftertalków. W ciągu trzech festiwalowych dni odbyło się 20 wydarzeń z udziałem 34 artystów. W Festiwalu udział wzięło ponad 1600 widzów. 

Na 22. C/U pokazano 7 spektakli. Festiwal otworzył BESTSELLER – premiera niemiecko-polskiego duetu: Martin Clausen i Rafał Dziemidok. Po raz pierwszy w Polsce pokazano BISONTE Marco da Silva Ferreiry z Portugalii oraz GRACES Silvii Gribaudi z Włoch. Zaprezentowano także spektakle młodych polskich twórców – PAN ZARAZ Wiolety Fiuk i Patryka Gackiego z DzikiStyl Company, MISSPIECE Dominiki Wiak i TENS Marty Wołowiec. Przez cały Festiwal w foyer teatru widzowie mieli możliwość uczestniczenia w instalacji dźwiękowej „Porozmawiajmy o trosce | 200 pytań” brazylijskiej artystki Rubiane Maii. Program towarzyszący wypełniły - międzynarodowy panel dyskusyjny „Well-being. Well-art. Well-dance” oraz warsztaty: „Jak tańczyć? Warsztat dobrej kultury pracy w tańcu” prowadzony przez Kasię Wolińską oraz „Cykl menstruacyjny w procesie kreacji” prowadzony przez Amy Draper. 

DOSTĘPNOŚĆ NA FESTIWALU

Osoby ze szczególnymi potrzebami w obszarze słuchu mogły skorzystać z tłumaczenia na polski język migowy podczas spotkań z artystkami/artystami po spektaklach GRACES Silvii Gribaudi oraz MISSPIECE Dominiki Wiak/TENS Marty Wołowiec. Ambasadorem Głuchej Publiczności 22. C/U był Daniel Kotowski – artysta wizualny i performer, osoba głucha. 

e-SCENA 22. C/U

Na e-Scenie C/U dostępne są rejestracje aftertalków, czyli pospektaklowych rozmów z twórcami. Z Rafałem Dziemidokiem i Martinem Clausenem („Bestseller”), Dominiką Wiak („Misspiece”), Martą Wołowiec („Tens”) oraz Wioletą Fiuk i Patrykiem Gackim z DzikiStyl Comapny (”Pan Zaraz”) rozmawiała dziennikarka i historyczka sztuki Anna Sańczuk. Z Silvią Gribaudi, Siro Guglielmim, Matteo Marchesim i Andreą Rampazzo („Graces”) - Aga Kozak, dziennikarka zainteresowana m.in. psychoterapią przez ciało, oddech i tantrę. Z Marco da Silva Ferreirą („Bisonte”) spotkał się Wojtek Ziemilski, reżyser teatralny i artysta wizualny -  ZOBACZ

***
22. Ciało/Umysł

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu

6-8 października 2023, Warszawa, STUDIO teatrgaleria 

Dyrektor artystyczna: Edyta Kozak

Dyrektor zarządzająca: Anna Szaniawska

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawę
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Partnerzy: STUDIO teatrgaleria, British Council

Patroni medialni: TVP Kultura, Radio Chilli Zet, taniecPOLSKA.pl, Gazeta Teatralna „Didaskalia”, e-Teatr, Miesięcznik „Teatr”, Strona Tańca, Magazyn „Taniec”, Teatrologia.Info

cialoumysl.pl

Ciało/Umysł to jeden z najstarszych festiwali tańca w Polsce, miejsce wielu ważnych wydarzeń, odkryć, międzynarodowej współpracy. Konsekwentnie promuje niezależną światową sztukę tańca ze szczególnym nastawieniem na dialog międzykulturowy, wspieranie empatii, wzajemnego zrozumienia i szacunku. Jego powstanie w 1995 roku wiązało się z potrzebą prezentacji prac pierwszej generacji choreografów tańca współczesnego w Polsce po 1989 roku. Dziś festiwal jest imprezą cykliczną, która wypracowała sobie rozpoznawalną na świecie markę jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych tematyce tańca współczesnego w Polsce. 

Przez pryzmat europejskiego kraju C/U poszukuje odpowiedzi na istotne pytania natury moralnej i etycznej dzisiejszego świata. Zwraca uwagę na stereotypy tworzone i podtrzymywane przez media, dotyczące wizerunku ciała, pozycji społecznych i wieku. Sięga do prawdziwych ludzkich potrzeb, także w kontekście poszukiwań tożsamości – osobistej, artystycznej, społecznej, kulturowej. Przypomina historię tańca, z której czerpie i odkodowuje ją na nowo, a także na nowo interpretuje polską i światową klasykę taneczną. 

Ważnym i charakterystycznym elementem programowym jest czerpanie z potencjału i talentu mieszkańców stolicy, angażowanie do wspólnego działania profesjonalistów i amatorów tańca.  

www.facebook.com/cialoumysl | www.instagram.com/cialo.umysl | www.youtube.com/user/CialoUmysl 

Źródło:

Materiał nadesłany