EN

29.12.2023, 09:27 Wersja do druku

Warszawa. Promocja tomu Marka Kochana „Dramaty intymne”

Instytut Teatralny zaprasza 9 stycznia o godz. 18.00 na spotkanie z pisarzem, reżyserem radiowym, profesorem Uniwersytetu SWPS, autorem „Dramatów intymnych” Markiem Kochanem. Wstęp wolny.

fot. mat. Instytutu Teatralnego

Spotkanie poprowadzi Monika Pilch, dziennikarka radiowa, która rozmawiać będzie z Markiem Kochanem o jego ostatnim tomie dramatów, ale także o jego bogatej twórczości literackiej. Podczas spotkania będzie można posłuchać najnowszej realizacji radiowej sztuki Marka Kochana „Odpady. Rzecz o recyklingu”. Słuchowisko w reżyserii Kochana zrealizowane zostało w Teatrze Polskiego Radia. „Odpady” to sztuka zamykająca tom „Dramatów intymnych”, wydanych przez Polską Kompanię Teatralną.

Tak we wstępie o twórczości Marka Kochana pisze Ewa Millies-Lacroix:

Marek Kochan jest człowiekiem wielu talentów i artystycznych oraz naukowych aktywności, pisarzem, którego niełatwo przypisać do obowiązującego czy dominującego stylu, tym bardziej mody. Do każdego twórczego zadania staje od nowa, w pełnej gotowości stworzenia dzieła oryginalnego, intelektualnie pełnego i zaskakującego formą. Jego dramaturgiczny dorobek jest ogromny i rozpoznawalny. W samym Teatrze Polskiego Radia, z którym współpracuje, jest autorem 17 słuchowisk, w tym wielu przez siebie reżyserowanych, w pełni autorskich.

Wstęp wolny.

Marek Kochan

Pisarz, reżyser radiowy, profesor Uniwersytetu SWPS. Wydał m.in. powieści „Plac zabaw”, „Fakir z Ipi”, powieść dla dzieci „Martynika i Biała Wyspa”, zbiór opowieści sufickich „Turban mistrza Mansura” oraz zbiory dramatów „Cinco obras de teatro” (w języku hiszpańskim), „Dramaty wybrane” i „Dramaty polskie”. Jego sztuki były prezentowane w Polsce i za granicą, m.in. w Berlinie, Neapolu, Madrycie, Hawanie, Tel Awiwie, Buenos Aires i w Nowym Jorku. Od 2008 roku współpracuje z Teatrem Polskiego Radia, autor 17 słuchowisk. Teatr Telewizji zrealizował jego „Traktat o miłości” (2016, reż. Agata Puszcz), „Rio” (2018, reż. Redbad Klynstra-Komarnicki) i „Trójkąt bermudzki” (2020, reż. Bodo Kox). Pisze felietony do „Teatrologii.info”. Otrzymał różne nagrody za sztuki: „Argo”, „Reduty”, „Trzej panowie jadą autem”, „Lento rubato”, „Rio”, „Prezydent Paderewski”.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest Narodową Instytucją Kultury finansowaną ze środków budżetu Państwa.

Źródło:

Materiał własny