EN
10.02.2022, 13:27 Wersja do druku

Warszawa. Projekt „Próby młodości” w TR Warszawa

TR Warszawa zaprasza na warsztaty-laboratorium towarzyszące spektaklowi „Autokorekta ”w reż. Jakuba Skrzywanka

W ramach projektu 14, 15, 16, 17 i 18 lutego br. w godzinach 17:00-20:00 odbędą się warsztaty-laboratorium towarzyszące spektaklowi “AUTOKOREKTA” w reżyserii Jakuba Skrzywanka

Najbliższe pokazy spektaklu “AUTOKOREKTA” zaplanowane są na  18, 19 i 20 lutego br.o godzinie 19:00 na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8.

PRÓBY MŁODOŚCI
Prowadzący warsztaty pedagodzy teatru, Michał Domański i Anna Rochowska z zespołu edukacji TR Warszawa w używając narzędzi teatralnych chcą zapytać co to znaczy być młodym i młodą oraz wspólnie z uczestnikami i uczestniczkami zastanowić się, czy bycie nastolatkiem jest jedyną i podstawową kategorią do mówienia o dojrzewających dorosłych. Opierając się na głosie aktorek i aktorów ze spektaklu "AUTOKOREKTA” uczestnicy i uczestniczki warsztatów postawią pytania m.in. o znaczenie bycia reprezentantem i reprezentantką młodości, a także czy powiedzenie na scenie czegoś „od siebie” oraz czy ucieczka od bycia głosem pokolenia "Z” jest możliwa? I co najważniejsze – czy powinno się od uciekać od bycia głosem pokolenia? Warsztaty przeznaczone są dla osób powyżej 15-go roku życia.
Koszt 5-dniowych warsztatów wynosi 150 złotych. Aby wziąć udział w warsztatach należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny jest TUTAJ.

“AUTOKOREKTA”
to próba przyjrzenia się jaką korektę do swojego życia chciałaby wprowadzić młodzież, która w ostatnich latach doświadczyła zachwiania poczucia bezpieczeństwa, związanego z kryzysem klimatycznym, strajkami, jak również zdalną edukacją i zamknięciem w domach związanych z kolejnymi falami pandemii. Twórcy i twórczynie projektu przyglądali się pierwszym tygodniom "powrotu do normalności” po okresie niemal rocznego lockdownu związanego z przymusowym zamknięciem w domach i zdalnej edukacji. Czy jakikolwiek powrót jest jeszcze możliwy? Jak "normalność” postrzegają ci, którzy większość okresu dojrzewania spędzili zamknięci w domach? Czego potrzebują, jakie są ich lęki i czy teatr może jakkolwiek pomóc im przezwyciężyć wszystko to, co kumulowało się w ostatnich miesiącach? Co chcą powiedzieć w momencie, kiedy bardzo uważnie mogli obserwować otaczającą ich rzeczywistość i system, którego są częścią? Co potrzebują usłyszeć, jeśli większość rzeczy, które chcielibyśmy przekazać dorosłym zaczynałaby się od długiego i niczym nieposkromionego krzyku?

Premiera spektaklu miała miejsce 16 października 2021 roku  na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8.
Spektakl prezentowany był na 25. Festiwalu KORCZAK DZISIAJ.

Najbliższe pokazy spektaklu zaplanowane są na 18, 19 i 20 lutego br. o godzinie 19:00na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8.

"AUTOKOREKTA" jest kolejnym po "To my jesteśmy przyszłością!” (Teatr Nowy Proxima w Krakowie) projektem teatralnym Jakuba Skrzywanka zrealizowanym z młodzieżą oraz zaproszonymi twórcami i twórczyniami. Spektakl współtworzy młodzież z 13. Liceum Ogólnokształcącym im. płk. Leopolda Lisa-Kuli: Ostap Junko, Amelia Karwacka, Jagoda Klimkowska, Zofia Mańkowska, Kaja Sienkiewicz, Patrycja Ślązak, Natalia Wrońska. Przy realizacji "AUTOKOREKTY" współpracowali m.in. Aleksandr Prowaliński (współpraca scenograficzna), Anna Axer Fijałkowska(współpraca kostiumograficzna) oraz Magda Mosiewicz (współpraca przy tworzeniu wideo). "AUTOKOREKTA" jest pierwszą z cyklu premier nowego cyklu Młody TR, w którym prezentujemy prace współtworzone przez młodzież oraz profesjonalnych artystek i artystów teatru. Koordynatorami merytorycznymi projektu TISZ TR są Anna Rochowska oraz Michał Domański i Anna Kurelska (zespół edukacji TR Warszawa). Koordynatorką projektu TiSz TR jest Marta Bernatowicz, projekt współtworzą pedagodzy i pedagożki teatru: Tomasz Daszczuk i Agata Pietrzyk-Sławińska. Idea projektu TiSZ czyli Teatr i Szkoła wywodzi się z berlińskiego programu Tusch – Theater und Schule. W ramach projektów TiSZ TR teatr TR Warszawa nawiązuje stałą współpracę z wybraną szkołą ponadpodstawową. W ramach projektu młodzież ogląda spektakle z repertuaru teatru, a także uczestniczy w cyklicznych warsztatach, spotkaniach i dyskusjach prowadzonych przez pedagogów i pedagożki teatru. W kolejnej odsłonie projektu TiSZ TR bierze udział młodzież z 13. Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. Leopolda Lisa-Kuli. W ramach trzyletniego projektu młodzież uczestniczyła w cyklu warsztatowym przygotowanym przez pedagogów i pedagożki teatru, Tomasza Daszczuka i Agatą Sławińską-Pietrzyk. Młodzież wzięła udział w takich spektaklach TR Warszawa jak: "Ewelina płacze”, "Fantazja”, czy "Między nami dobrze jest”, a także stworzyła wspólnie z Anną Karasińską performans "TOPNIENIE” oraz wystawę wideo-art "GDZIE JESTEŚCIE” wspólnie z Wojtkiem Ziemilskim.

Projekt TISZ TR – Teatr i Szkoła współfinansowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawę oraz dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne