EN

23.08.2021, 16:54 Wersja do druku

Warszawa. Prezydent miasta ogłosił zamiar ogłoszenia konkursu na dyrektora Teatru Dramatycznego

Prezydent m.st. Warszawy ogłosił zamiar ogłoszenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy - poinformowano w poniedziałek na Fb Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów (SDT).

Jak wyjaśniono, zarządzenie w tej sprawie podpisała 20 sierpnia z upoważnienia prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego z-ca prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

"Na podstawie art. 16 ust. 2 i ust. 3d ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 194) zarządza się, co następuje: informuję o zamiarze ogłoszenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy" - napisano w Biuletynie Informacji Publicznej m.st. Warszawy.

Jak zapowiedziano, "rozpoczęcie procedury konkursowej nastąpi w ciągu 60 dni od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia poprzez opublikowanie ogłoszenia o konkursie". "Przewiduje się, że rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w ciągu 60 dni od końcowego terminu składania ofert" - wyjaśniono.

Zaznaczono, że "wykonanie zarządzenia powierza się Dyrektorowi Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy".

Od 2013 r. obowiązki dyrektora Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy pełni dramatopisarz, twórca i dyrektor artystyczny Laboratorium Dramatu, dyrektor Teatru Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w latach 2010-12, krytyk teatralny, reżyser i producent Tadeusz Słobodzianek.

"Studiował teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W latach 1978-81 pisał recenzje teatralne pod pseudonimem Jan Koniecpolski, najpierw w +Studencie+, a następnie w +Polityce+. W 1981 r. debiutował jako dramaturg sztuką dla dzieci +Baśń jesienna+ w reż. Rudolfa Zioły w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, zaś jako reżyser przedstawieniem +Osmędeusze. Kabaret Kici Koci+ Mirona Białoszewskiego w 1982 r., również w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu" - czytamy o Słobodzianku na stronie Teatru Dramatycznego.

Przypomniano, że "jako kierownik literacki, reżyser i dramaturg współpracował z teatrami w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Kaliszu i Białymstoku". "W 1991 r. był współzałożycielem teatru Wierszalin. Jest autorem dramatów takich jak: +Car Mikołaj+ (1985), +Obywatel Pekosiewicz+ (1986), +Turlajgroszek+ (1990), +Prorok Ilja+ (1992), +Merlin. Inna historia+ (1992), +Kowal Malambo+ (1992), +Sen pluskwy+ (2001), +Śmierć proroka+ (2011), +Młody Stalin. Prawdopodobna historia+ (2013), +Niedźwiedź Wojtek+ (2016), +Historia Jakuba+ (2017), +Fatalista. Singerowska historia w V aktach+, które w teatrze zrealizowali, m.in.: Kazimierz Dejmek, Mikołaj Grabowski, Maciej Prus, Ondrej Spiszak, Piotr Tomaszuk, Andrej Woron, Gabor Mate, Hanan Snir, Yana Ross, Bijan Shejbani, Natialia Ringler, Michael Gieleta, Wojciech Urbański" - napisano.

Jak wyjaśniono, Słobodzianek jest także autorem intermediów do sztuki "Księżniczka Turandot" Carlo Gozziego, którą w Teatrze Dramatycznym zrealizował Ondrej Spiszak.

"Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Fundacji Kultury Wiejskiej im. Stanisława Piętaka za dramat +Prorok Ilja+, Nagrody Literackiej Fundacji im. Kościelskich, Paszportu +Polityki+ w dziedzinie teatru" - czytamy w informacji.

Przypomniano, że Słobodzianek "za sztukę +Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach+, której prapremiera odbyła się w The National Theatre w Londynie otrzymał literacką nagrodę Nike 2010".

"Jest założycielem pierwszej w Polsce szkoły dla dramatopisarzy (Szkoła Dramatu funkcjonowała od 2008 r. przy Laboratorium Dramatu), której absolwentami są, m.in.: Łukasz Bluszcz, Robert Bolesto, Elżbieta Chowaniec, Edyta Duda-Olechowska, Konrad Dulkowski, Magdalena Fertacz, Małgorzata Gurdziel, Bartosz Jelonek, Joanna Owsianko, Malina Prześluga, Marta Sokołowska, Anna Wakulik, Maria Wojtyszko" - napisano.

Podkreślono, że "jego sztuki wystawiano, m.in.: w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Hiszpanii, Niemczech, Izraelu, na Węgrzech, Brazylii, Macedonii, Czechach, Słowacji, Norwegii, we Włoszech, Rosji, Francji, Rumunii, Belgii i Japonii".

Źródło:

PAP