Austriackie Forum Kultury zaprasza na spotkanie i warsztat z twórcami projektu Echtzeitkunstwelt: Do
Dzięki niej zgromadzona publiczność będzie mogła uczestniczyć wirtualnie w projekcie opartym na idei działań teatralnych, tzw. Stationentheater.
Goście, wędrując po „międzyświatach“, natykają się na fizyczne obiekty, które istnieją także w świecie wirtualnym. Doświadczają przy tym wrażeń wizualnych i haptycznych (czyli związanych z komunikowaniem się za pomocą zmysłu dotyku). Jedną z projekcji, którą będą mogli zobaczyć, czy raczej doświadczyć jest „Down der Rabbit hole“ - zrealizowana z Teatrem Lalek dla Dorosłych - Schubert Theater z Wiednia. Dzięki okularom VR, publiczność nagle znajduje się w magicznym świecie teatru lalek i tańczy z białym królikiem z Alicji w krainie czarów Lewisa Carrolla. Motorykę i witalność ruchów zawdzięcza biały królik tancerzowi Dominikowi Grünbühelowi. Wszelkich instalacji możemy doświadczać w towarzystwie artysty.
Stationentheater to pozasceniczne działania teatralne, gdy publiczność porusza się od jednego miejsca do drugiego (czasem w mieście, czasem w jednym budynku), by w każdym z nich obejrzeć inną krótką historię. W wypadku Echtzeitkunstwelt owe miejsca to wirtualna przestrzeń, którą zobaczyć można zakładając okulary VR, dostępne w czterech różnych „stacjach” w Galerii Austriackiego Forum Kultury.
Więcej informacji o prowadzącej i artystach: https://austria.org.pl/
Echtzeitkunstwelt to platforma do realizacji telematycznych spektakli teatralnych w wirtualnej rzeczywistości pozwalająca nawiązywać współpracę artystkom i artystom z całego świata. Poprzez interakcję różnych form sztuki (teatr lalek, muzyka, taniec, sztuki wizualne itp.) projekt bada możliwości performance`u i interakcji między publicznością a wykonawcami w przestrzeni cyfrowej.
Pierwsza odsłona projektu Echtzeitkunstwelt miała miejsce w czerwcu 2024 r. w Art & Science Future Labs w Poznaniu. Teraz odbywa się we współpracy z Uniwersytetemu Adama Mickiewicza w Poznaniu, art & science lab | PSNC oraz ACOnet | net:art coordination. Austriackie centrum badawcze ACOnet jest częścią Austriackiej Krajowej Sieci Badawczo-Edukacyjnej (NREN) zajmującej się nauką, badaniami, edukacją, sztuką i kulturą.
04.04.2025 (pt.),
godz. 18.00
prezentacja Digital Art – a love story between technology and the arts
Renate Kreil (ACOnet/net:art coordination center, Wiedeń) + Patryk Lichota (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)
Po angielsku
godz. 18.40 – 21.00
Wprowadzenie do projektu ECHTZEITKUNSTWELT (Dominik Grünbühel/Norbert Unfug) + instalacje VR
Po angielsku
05.04.2025 (sob.)
godz. 14.00 - 16.00
ECHTZEITKUNSTWELT – wykład i wymiana doświadczeń dla publiczności oraz profesjonalistek i profesjonalistów - tancerek i tancerzy, choreografek i choreografów, artystek i artystów wirtualnych itd.
Poprzez VR i interakcję różnych form sztuki (teatr lalek, muzyka, taniec, sztuki wizualne itp.) projekt bada możliwości performance`u i interakcji między publicznością a wykonawcami w przestrzeni cyfrowej.
godz. 18.00 – 21.00
Sesje Stationentheater - doświadczenie VR. Sesje otwarte dla wszystkich zainteresowanych
(Po angielsku, polsku, niemiecku)
Austriackie Forum Kultury
Ul. Próżna 7/9
00-107 Warszawa
Na wszystkie części projektu wstęp wolny