EN

7.10.2020, 08:11 Wersja do druku

Warszawa. Premiera "Werthera" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej

Premiera "Werthera" Julesa Masseneta w wersji Willy'ego Deckera odbędzie się w czwartek w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. W roli tytułowej wystąpi Piotr Beczała. 

mat. teatru

Opera "Werther" powstała na podstawie powieści Johanna Wolfganga Goethego "Cierpienia młodego Werthera". Książka ukazała się w 1774 roku, a premiera opery miała miejsce w 1892 r. Dzieło skomponował Francuz Jules Massenet. Libretto stworzyli Edouard Blau, Paul Millet oraz Georges Hartmann. Premiera inscenizacji Willy'ego Deckera miała miejsce w 1995 r. Na deskach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej wznowi ją Stefan Heinrichs.

Jak podał TW-ON w informacji przesłanej PAP "niemiecki reżyser Willy Decker skupia się na psychologicznych aspektach miłosnej obsesji i zamknięciu w pułapce własnego umysłu. Minimalistyczna scenografia Wolfganga Gussmanna tworzy idealne ramy dla mocno emocjonalnej fabuły. Wyraźne kolory, na początku niebieski i żółty - znak rozpoznawczy tego reżysera - determinują scenografię. I, jak to często bywa w twórczości Willy'ego Deckera, kolory scenografii są powtarzane w kostiumach". Zascenografię i kostiumy odpowiada Wolfgang Gussmann.

Partię Werthera zaśpiewa tenor Piotr Beczała (spektakle 8 i 10 października), który kreował tę rolę w Barcelonie (2017). Partneruje mu Iryna Zhytynska, związana z Operą Wrocławską, występująca w madryckim Teatro Real, wiedeńskim Theater an der Wien i w Finnish National Opera. W pozostałych spektaklach (spektakle: 14, 16 i 18 października) w roli Werthera wystąpi Leonardo Caimi.

W spektaklu wystąpią również Stanisław Kuflyuk, Sylwia Olszyńska, Jerzy Butryn, Jacek Ornafa, Jasin Rammal-Rykała, Igor Buczyński i Katarzyna Ćwiek. Solistów, Orkiestrę Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i Chór dziecięcy "Artos" im. Władysława Skoraczewskiego poprowadzi dyretor muzyczny TW-ON Patrick Fournillier. 

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne