EN

7.05.2024, 08:19 Wersja do druku

Warszawa. Premiera spektaklu Wojtka Ziemilskiego. Maj w Komunie Warszawa

Komuna Warszawa zaczyna maj od sąsiedzkiego pikniku – chcąc świętować z widzami przyznanie Nagrody Mieszkańców w konkursie Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy.

fot. mat. teatru

Odliczamy też czas do "Monologu wewnętrznego" Wojtka Ziemilskiego – premiera w połowie miesiąca. Następnie dwa koncerty: Josephine Foster/ Mateusz Franczak w ramach Studia Eksperymentalnego Radia Kapitał oraz LXMP & Per-Åke Holmlander. W maju rusza też nasza Ogródkowa Szkoła Gotowania. Miesiąc zakończymy gościnnymi pokazami spektaklu "Bezmatek" w reżyserii Patryka Warchoła.


PLENER

PIKNIK! PIKNIK!

GOTOWANIE, SPORT, MUZYKA, SPACER

11.05, godz. 14.00–21.00

Sobotni piknik to najlepsza okazja do podziękowania za Wasze głosy. Inicjatywa Komuny Warszawa przekształcenia terenów dawnych szkół przy ul. Emilii Plater w „Kwartał społeczno-kulturalny” zdobyła Nagrodę Mieszkańców w 10. edycji konkursu Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy.

Program pikniku prezentuje w pigułce potencjał „Kwartału”, jako oddolnie organizowanej przestrzeni miejskiej, projektowanej w zgodzie z wizją miasta bliskiego mieszkańcom.

Paweł Sztarbowski opowie o Ogrodzie Pomologicznym – niezwykłym sadzie owocowym, który przed wojną rósł na terenie dzisiejszego “Kwartału”. Paweł, zastępca dyrektora Teatru Powszechnego w Warszawie, dramaturg i teatrolog, jest miłośnikiem ogródków i ogrodów. Od niedawna prowadzi w radiowej Trójce audycję “Królestwo roślin”. Zachwycił się ideą Ogrodu Pomologicznego w centrum miasta.

Junona Lamcha-Grynberg poprowadzi Ogródkową Szkołę Gotowania. Podczas pierwszych warsztatów kulinarnych w tym sezonie będziemy przygotowywać szparagi na trzy sposoby.

Inauguracja kolejnej edycji warsztatów to dobry moment na podsumowania. Podczas pikniku odbędzie się promocja książeczki z przepisami Teatralnej Szkoły Gotowania, którą prowadziliśmy w 2022 roku.

Michał Książek zabierze nas na wieczorny spacer po terenie Komuny Warszawa. Będziemy tropić dziką przyrodę. Nie ma do tego lepszego przewodnika niż Michał – inżynier leśnik i ornitolog, poeta, reporter, pisarz, autor wspaniałego “Atlasu dziur i szczelin”, który znalazł się w finałowej piątce nominacji do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Na spacer z Michałem obowiązują zapisy: [email protected]

Będzie turniej koszykówki, IV Koncert Organowy (Laszuk/Rączkowski), Mega-Tetris i wege-grill, który przygotowuje BAZA. Za oprawę muzyczną odpowiadają dj wiatruczas i Laboratorio Tropical Crew.

Wstęp wolny.

TEATR

PREMIERA! MONOLOG WEWNĘTRZNY

reż. Wojtek Ziemilski

17–19.05, godz. 19.00

Punktem wyjścia najnowszego spektaklu Wojtka Ziemilskiego była choroba, z którą reżyser zmaga się od ośmiu lat. Uciążliwa, trudna do opanowania, niemożliwa do wyleczenia. Kolejne kuracje nie przynosiły poprawy, lekarze rozkładali ręce, alternatywne metody zawodziły. Aż w końcu pojawiła się nadzieja: jeden z globalnych koncernów farmaceutycznych wypuścił na rynek nowy lek. Nie do końca bezpieczny – ale obiecujący.

Tylko że wzruszająca opowieść o chorobie byłaby za prosta. Zamiast tego, Ziemilski przygląda się absurdowi swojej kondycji, testuje granice własnej wyobraźni i śmieje się z romantyzowania. Nie wiadomo, kiedy proces, którego doświadczają widzowie, jest poważną konfrontacją z własną ułomnością, a kiedy staje się parodią.

Tekst, reżyseria, wykonanie: Wojtek Ziemilski

Research, współpraca dramaturgiczna: Jowita Mazurkiewicz

Research, devising, radość, wypieki: Sean Palmer

Dźwięk: Jacek Mazurkiewicz

Produkcja: Olga Kozińska

Konsultacje naukowe: prof. Piotr Albrecht, dr Nicolas Gold

Podziękowania: Sodja Lotker, Lea Kukovičič, Janek Turkowski, Dorota Głażewska-Ziemilska, dr n.med. Elżbieta Kremis, lekarki i lekarze Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA

"Monolog wewnętrzny" to pierwsza z premier nowego cyklu performatywnego Komuny Warszawa – Rozum TERAZ.

Kuratorem programu jest Tomasz Plata.

Kup bilet

MUZYKA

JOSEPHINE FOSTER/ MATEUSZ FRANCZAK

Studio Eksperymentalne Radia Kapitał

19.05, godz. 20.30

Josephine Foster to amerykańska piosenkarka, multiinstrumentalistka i kompozytorka piosenek z Colorado. Artystka tchnęła nowe życie w archaiczne formy, uosabiając tym samym kulturową archeologię starej, dziwnej Ameryki dokonaną przez Harry’ego Smitha. Od blisko dwóch dekad wydaje samodzielnie wyprodukowane nagrania, na których użycza swojego świergotliwego mezzosopranu i oryginalnych zdolności interpretacyjnych. Jej piosenki zakorzenione są we wczesnym amerykańskim folk-bluesie, a także w klasycznym pieśniopisarstwie oraz Tin Pan Alley. 

Mateusz Franczak – multiinstrumentalista, wokalista, improwizator. Współpracował z takimi muzykami jak: Hugo Race, Piotr Kurek, Paweł Szamburski, Patryk Zakrocki, Hubert Zemler i Resina. Muzyka artysty z pogranicza songwritingu, gitarowego minimalizmu i ambientu wzbudza emocjonalne napięcia przy pozornie niewielkich środkach wyrazu niczym stare filmy noir.

MUZYKA

LXMP i PER-ÅKE HOLMLANDER

24.05, godz. 20.00

LXMP, czyli Piotr Zabrodzki i Macio Moretti, postanowili połączyć siły ze wspaniałym szwedzkim tubistą Per-Åke Holmlanderem. Lista muzyków, z którymi Per-Åke dzielił przez lata swą artystyczną podróż przyprawia o zawrót głowy (m.in. Keith Rowe, Paul Lovens, Ken Vandermark czy nieodżałowany Peter Brötzmann), a liczba przedsięwzięć teatralnych, w które był zaangażowany – o palpitacje serca. Nie straszne mu żadne okoliczności, więc i Piotrasa z Maciasem przeżyje.

Per-Åke Holmlander – tuba

Piotr Zabrodzki – organy hammonda

Macio Moretti – perkusja

Kup bilet

PLENER

Wegańska Szkoła Gotowania

25.05, godz. 16.00

Na drugich warsztatach kulinarnych nowego cyklu będziemy przygotowywać dania z tofu.

Wstęp wolny.

TEATR

BEZMATEK

reż. Patryk Warchoł

26.05, godz. 19.00 premiera!

27.05, godz. 19.00

28.05, godz. 13.00 i 19.00

29.05, godz. 19.00

Spektakl gościnny.

"Bezmatek" na podstawie prozy Miry Marcinów to intensywne doświadczenie zatracenia w miłości i stracie.

"Próbując podzielić się doświadczeniem straty po śmierci Matki, nieobecnej bohaterki Bezmatka, natrafiamy na przeszkodę – zatapiamy się w opowieści o miłości do niej, wspomnieniach i obrazach dzieciństwa w potransformacyjnej rzeczywistości lat 90." – mówi Patryk Warchoł, reżyser przedstawienia.

Występują: Aleksandra Bożek i Monika Szufladowicz

Reżyseria, scenariusz: Patryk Warchoł

Dramaturgia: Anita Szymańska

Muzyka: Nikodem Słomczyński

Scenografia: Maja Zęgota

Kostiumy: Jana Nedelko

Reżyseria światła, wideo: Natalia Mentkowska

Choreografia: Alisa Makarenko

Kamera live, wideo: Ewa Borowska

Kierowniczka produkcji: Ella Naduk

Bezpłatne bilety do pobrania na naszej stronie.

Działalność Teatru Komuna Warszawa wspierana jest przez m.st. Warszawa.

Źródło:

Materiał nadesłany