EN

18.10.2022, 09:09 Wersja do druku

Warszawa. Premiera spektaklu „Wariatkowo Sp. z o.o.” w Teatrze Kamienica - w środę

To jest zdecydowanie komedia, która ma niezwykłą, przewrotną puentę. Jej akcja rozgrywa się w klinice psychiatrycznej prowadzonej przez małżeństwo - mówi PAP Emilian Kamiński, dyrektor stołecznego Teatru Kamienica i reżyser spektaklu „Wariatkowo Sp. z o.o.”. Premiera - w środę.

fot. mat. teatru

"To jest na nowo napisany tekst i bardzo współczesny spektakl, pokazujący w krzywym zwierciadle naszą rzeczywistość. Jest to oczywiście zwierciadło satyryczne" - wyjaśnił dyrektor Teatru Kamienica.

Podkreślił, że "to jest zdecydowanie komedia, która ma niezwykłą, przewrotną puentę". "Jej akcja rozgrywa się w klinice psychiatrycznej prowadzonej przez małżeństwo - i stąd w tytule Wariatkowo" - powiedział. "W niej spotykają się rozmaici ludzie, a z tych spotkań i nieporozumień wynikają przezabawne sytuacje, które pokazują oblicza naszej rzeczywistości społecznej, politycznej i obyczajowej" - wyjaśnił reżyser, dodając, że "widzowie zobaczą na scenie także konflikt pokoleń" .

"To, co wywąchałem z obecnych czasów starałem się pokazać w tej sztuce" - podkreślił Kamiński.

"Głównymi bohaterami sztuki są dr Tymian i jego żona Teresa - małżeństwo w kryzysie. W toku akcji okazuje się, że zewnętrzne okoliczności, ale też dobra wola tych małżonków, sprawiają, że w finale mają ponownie szansę, by ich wspólne życie ułożyło się dobrze" - powiedział.

"Do tej kliniki psychiatrycznej przybywa dr Prawoślaz, który jest kontrolerem z NFZ-u. A tak naprawdę staje się uzurpatorem i jego działania tworzą centralną oś wszystkich nieporozumień i konfliktów w przedstawieniu" - mówił. "Dr Prawoślaz okazuje się człowiekiem wręcz nawiedzonym, który próbuje przedziwne teorie wysnuwać" - powiedział reżyser, dodając, iż "jest to postać zdecydowanie satyryczna".

Kamiński zaznaczył, że "w poniedziałek odbył się pierwszy pokaz z widownią" i "z głosów, które odbierali koledzy ten spektakl jest chyba fajną i zabawną przygodą". "W spektaklu dominuje śmiech, ale to nie jest tylko pusty, głupi śmiech. Mocno wkraczamy w sferę satyry i groteski" - wyjaśnił.

"Z Anną Rudzińską wymyśliliśmy własną scenografię, która nie jest realistyczna. Składa się z elementów, które widzom skojarzą się z pomieszaniem z poplątaniem. Wyszła nam z tego po prostu wariacka sceneria" - ocenił Emilian Kamiński, dodając, że "w światłach scenicznych wydaje się wręcz krzywa".

"Wariatkowo Sp. z o.o. to komedia omyłek, w której każda kolejna scena rozwiewa opary absurdu, które spowiły na pozór normalny gabinet psychiatryczny. Jego właściciele, dr Tymian i jego żona Teresa, to para znudzona rutyną, która po latach związku nie potrafi już rozmawiać inaczej niż przez uszczypliwości i sarkastyczne komentarze" - czytamy w zapowiedzi.

Jak wyjaśniono, "lawinę absurdalnych sytuacji rozpoczyna rozmowa kwalifikacyjna między lekarzem i jego przyszłą asystentką". "Kiedy jedno z nich chwilę później kończy nago, a na scenę wkracza cyniczna żona doktora, wiadomo, już że w tym domu, będzie się tego wieczora dużo działo" - napisano na stronie teatru.

Zaznaczono, że "z pozoru nic nie może ani pogorszyć, ani już polepszyć tego małżeństwa". "Rozwiązanie części problemów doktora Tymiana uosabia żywiołowa kandydatka na asystentkę Adrianna, a przynajmniej tak się wydaje doktorowi. Jednak doktorowa, też ma swoje za uszami, bo przecież ubiegłą noc spędziła uganiając się za cwaniakowatym acz chłopięco przystojnym boyem hotelowym Adrianem" - czytamy o akcji spektaklu.

"Gdyby tego było mało, klinikę spotyka kontrola z NFZ w osobie szalonego naukowca doktora Prawoślaza oraz śledztwo, które wszczyna prowincjonalny sierżant Szmalec" - napisano. "W tej komedii omyłek nie zabraknie potencjalnego romansu, wątku kryminalnego i wszechobecnego poczucia absurdu" - podkreślono.

Scenariusz i reżyseria - Emilian Kamiński. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Anna Rudzińska.

Występują: Magdalena Wójcik (Teresa), Zbigniew Suszyński (dr Prawoślaz), Michał Sitarski (dr Tymian), Dominika Majewska (Adrianna), Marcin Stępniak (Adrian) oraz Rafał Szałajko (sierżant Szmalec).

Premiera - 19 października o godz. 19.30 w Teatrze Kamienica w Warszawie. Kolejne przedstawienia - 20 i 26 października.

Źródło:

PAP