EN

24.06.2022, 12:44 Wersja do druku

Warszawa. Premiera spektaklu „Orlando. Biografie” w Teatrze Powszechnym - w sobotę

Na Dużej Scenie Teatru Powszechnego im. Z. Hübnera w Warszawie 25 czerwca odbędzie się premiera spektaklu „Orlando. Biografie” w reż. Agnieszki Błońskiej na podstawie powieści Virginii Woolf oraz filmu w reż. Sally Potter - poinformował PAP Mateusz Węgrzyn z Teatru Powszechnego.

fot. proj. studio graficzne Homework

Spektakl zadedykowano zmarłej 23 marca dramaturżce Joannie Wichowskiej, z którą wcześniej reżyser Agnieszka Błońska pracowała w Teatrze Powszechnym nad trzema spektaklami ("Praskie Si-Fi", "Mefisto" i "Diabły").

"Przygotowywałyśmy się do tego przedstawienia dwa lata. Tytuł zaproponowała Joanna Wichowska, z którą przez kilka lat współpracowałam (…) Po Mefiście i DiabłachOrlando miał zamknąć swoistą trylogię. Chciałyśmy pójść, w ślad za Woolf, jeszcze dalej w zanegowaniu patriarchalnego świata i binarnych podziałów" - powiedziała Agnieszka Błońska, cytowana na stronie teatru. Wyjaśniła, że "teraz, po śmierci Joanny, kontynuuję te prace z Olgą Byrską".

Jak wyjaśniono, "genderowa powieść Woolf łączy historię szesnastoletniego chłopca, faworyta królowej Elżbiety I oraz ponad trzydziestoletniej pisarki żyjącej w latach 20. XX wieku". "Opowiada w eksperymentalnej formule o przygodzie trwającej cztery wieki, o płynności granic między szarą rzeczywistością i fantazją oraz między przeszłością i teraźniejszością" - czytamy w przesłanej informacji.

"Jak sugeruje podtytuł – dla twórczyń i twórców spektaklu ważny będzie wymiar biograficzny opowiadanych historii" - napisano.

Do obsady spektaklu, obok trójki etatowych aktorek i aktorów Teatru Powszechnego (Klary Bielawki, Arkadiusza Brykalskiego i Marii Robaszkiewicz), zaproszono także artystki wizualne, performerki i performerów oraz osoby określające się jako transpłciowe i niebinarne, m.in.: nazywaną "najstarszą polską drag queen" Lullę La Polacę, artystkę sztuk wizualnych Katarzynę Kozyrę, artystę i autora wideo Anu Czerwińskiego, artystę i DJ-a Pepe Le Puke oraz artystkę i kuratorkę Filipkę Rutkowską.

"Jedna płeć jest od drugiej różna, lecz w istocie mieszają się ze sobą. W każdej ludzkiej istocie zachodzi chwiejność miedzy jedną płcią a drugą i często tylko strój pozwala zachować pozór męski bądź niewieści, a pod spodem kryje się coś wręcz przeciwnego niż na wierzchu" - napisała Virginia Woolf w powieści "Orlando".

Autorami tekstu w spektaklu są: Krysia Bednarek, Agnieszka Błońska, Olga Byrska, Anu Czerwiński, Lulla La Polaca, Pepe Le Puke, Filipka Rutkowska i Virginia Woolf. Reżyseria - Agnieszka Błońska. Dramaturgia - Olga Byrska. Konsultacje dramaturgiczne: Krysia Bednarek i zespół, Joanna Wichowska. Scenografię i kostiumy zaprojektowali Katarzyna Kozyra i Arek Ślesiński. Za wideo odpowiada Anu Czerwiński. W projekcjach wideo wykorzystano pracę Pepe Le Puke. Za selekcję muzyki odpowiadają: Karolina Kędziora vel Wyrodna, Pepe Le Puke i Lulla La Polaca, a za reżyserię światła - Artur Sienicki.

Występują: Klara Bielawka, Arkadiusz Brykalski, Anu Czerwiński (gościnnie), Katarzyna Kozyra (gościnnie), Pepe Le Puke (gościnnie), Lulla La Polaca – Andrzej Szwan (gościnnie), Maria Robaszkiewicz i Filipka Rutkowska (gościnnie).

Spektakl dla widzów od 18. roku życia. Zawiera sceny nagości oraz materiały dokumentalne wideo ukazujące przemoc.

Premiera - 25 czerwca o godz. 19 na Scenie Dużej Teatru Powszechnego w Warszawie. Kolejne przedstawienia 26, 28-30 czerwca.

Źródło:

PAP