Czy w dyskusji o Europie jest szansa na umieszczenie idei humanistycznych w centrum refleksji o zbiorowej tożsamości? Czy jesteśmy jeszcze w stanie uwierzyć w duchowy testament Erazma, ze szczerą, być może naiwną wiarą w wielkie wartości? Post-operowy portret ojca humanizmu – Erazma z Rotterdamu. Premiera spektaklu "Erazm (Erasmusy wróciły do domu" w nowej obsadzie 8 października o godz. 19.00 w Nowym Teatrze.
Czy mamy w sobie przestrzeń na podejmowanie działań politycznych i społecznych u podstawy których leży kryterium człowieczeństwa?
W swoim pierwotnym kształcie spektakl spotykał postać Erazma ze wspólnotą stypendystów Erasmusa, programu wymiany powstałego na cześć myśliciela. W role studentów wcielali się aktorzy międzynarodowego zespołu Europe ensemble. Sprawdzaliśmy czy reprezentanci młodego pokolenia mogą pełnić funkcję misjonarzy europejskiej nadziei, zaprzeczających uparcie tezom o rozpadzie tej pięknej utopii. Możliwe jednak, że okazali się zbiorowością o zupełnie innych dążeniach.
Teraz, kiedy wymiany międzynarodowe stoją pod znakiem zapytania, kiedy granice zamykają się w dramatycznych okolicznościach - jakimi jesteśmy obywatelami? My ludzie zasiadający na widowniach teatrów, czy występujący na scenie, czyli poniekąd spadkobiercy Erazma. Jak radzimy sobie z bezsilnością? Jak odnajdziemy drogę do sprawczości? Czy mamy jeszcze prawo mówić o sobie: humaniści?
Koprodukcja: Schauspiel Stuttgart, z / k / m
Partner: National Theatre of Greece
Dofinansowanie ze środków: Kulturstiftung des Bundes
***
8 października | 19.00 PREMIERA
9-10 października | 19.00
Erazm (Erasmusy wróciły do domu)
Reżyseria: Anna Smolar
Występują: Bartosz Bielenia, Małgorzata Gorol, Magdalena Popławska, Maciej Pesta, Jaśmina Polak, Jan Sobolewski
Bilety: 50/35 PLN
Więcej o premierze: https://nowyteatr.org/pl/kalendarz/erazm