21.09.2021, 08:05 Wersja do druku

Warszawa. Premiera spektaklu "Erazm (Erasmusy wróciły do domu)" w Nowym Teatrze

Czy w dyskusji o Europie jest szansa na umieszczenie idei humanistycznych w centrum refleksji o zbiorowej tożsamości? Czy jesteśmy jeszcze w stanie uwierzyć w duchowy testament Erazma, ze szczerą, być może naiwną wiarą w wielkie wartości? Post-operowy portret ojca humanizmu – Erazma z  Rotterdamu.  Premiera spektaklu "Erazm (Erasmusy wróciły do domu" w nowej obsadzie 8 października o godz. 19.00 w Nowym Teatrze.

fot. mat. teatru

Czy mamy w sobie przestrzeń na podejmowanie działań politycznych i społecznych u podstawy których leży kryterium człowieczeństwa?

W swoim pierwotnym kształcie spektakl spotykał postać Erazma ze wspólnotą stypendystów Erasmusa, programu wymiany powstałego na cześć myśliciela. W role studentów wcielali się aktorzy międzynarodowego zespołu Europe ensemble. Sprawdzaliśmy czy reprezentanci młodego pokolenia mogą pełnić funkcję misjonarzy europejskiej nadziei, zaprzeczających uparcie tezom o rozpadzie tej pięknej utopii. Możliwe jednak, że okazali się zbiorowością o zupełnie innych dążeniach.

Teraz, kiedy wymiany międzynarodowe stoją pod znakiem zapytania, kiedy granice zamykają się w dramatycznych okolicznościach - jakimi jesteśmy obywatelami? My ludzie zasiadający na widowniach teatrów, czy występujący na scenie, czyli poniekąd spadkobiercy Erazma. Jak radzimy sobie z bezsilnością? Jak odnajdziemy drogę do sprawczości? Czy mamy jeszcze prawo mówić o sobie: humaniści?

Koprodukcja: Schauspiel Stuttgart, z / k / m

Partner: National Theatre of Greece

Dofinansowanie ze środków: Kulturstiftung des Bundes

***

8 października | 19.00 PREMIERA

9-10 października | 19.00

Erazm (Erasmusy wróciły do domu)

Reżyseria: Anna Smolar

Występują: Bartosz Bielenia, Małgorzata Gorol, Magdalena Popławska, Maciej Pesta, Jaśmina Polak, Jan Sobolewski 

Bilety: 50/35 PLN

Więcej o premierze: https://nowyteatr.org/pl/kalendarz/erazm

Źródło:

Materiał własny