Zbliża się pierwsza premiera Teatru Ateneum w 2025 roku. Monodram „Belfer!” autorstwa Jean-Pierre’a Dopagne’a w reżyserii Jacka Bończyka, wkroczy na deski teatru już 18 stycznia.
Głównym bohaterem tego niezwykłego monodramu jest nauczyciel, tytułowy belfer.
Belfer, jak wiadomo, żeby być belfrem, musi mieć uczniów. Jest w tym podobny do aktora, bo aktor, żeby być aktorem, musi mieć publiczność.
W sztuce Jean-Pierre’a Dopagne’a belfer zostaje aktorem, żeby móc opowiedzieć o swojej zabójczej przygodzie z własną maturalną klasą, co doprowadziło go najpierw do więzienia, a potem do teatru. Trochę to na pierwszy rzut oka skomplikowane, ale nie tak bardzo. Otóż bywa, że nauczycielem zostaje się z powołania, czyli naprawdę chce się uczniów czegoś nauczyć. A co, jeśli uczniowie mają te nauki głęboko w nosie i robią wszystko, żeby nauczyciela zniechęcić do pracy? Belfer też jest człowiekiem i czasem marzy mu się odwet.
Bohater naszego monodramu któregoś dnia zaczyna mieć dosyć swoich podopiecznych i wtedy zabawna komedia staje się kryminalnym dramatem. Ale spokojnie – jesteśmy w teatrze, gdzie rolę belfra gra, jak wspomnieliśmy, aktor. A że w teatrze wszystko może się zdarzyć, kryminał z powrotem staje się komedią. Kto zaś przypomni sobie stare polskie porzekadło: “obyś cudze dzieci uczył” i wejdzie na chwilę w skórę belfra, będzie miał klucz do tej znakomitej sztuki.
W roli belfra wystąpi wybitny aktor naszego Teatru, Przemysław Bluszcz.
Więcej informacji tutaj.
***
Jacka Bończyka spokojnie możemy nazwać człowiekiem renesansu. Jest on nie tylko wspaniałym reżyserem, ale również aktorem, autorem tekstów oraz muzykiem.
Wielokrotnie nagradzany i doceniany za świetne wykonania dzieł wybitnych twórców – 20 i 21 GRUDNIA przedstawi swój recital LICENCJA NA LIRYKĘ, który powraca po dłuższej przerwie!
Artysta zaprasza na spotkanie z męską poezją, podczas którego zaśpiewa najpiękniejsze utwory Juliana Tuwima, Edwarda Stachury, Jacka Kaczmarskiego, Stanisława Staszewskiego, Grzegorza Ciechowskiego oraz kilka utworów autorskich. Wielbiciele dobrej piosenki, usłyszą m.in. „Grande valse brillante”, „Tomaszów”, „Celinę”, „Tango Triste”, „Muchę w szklance lemoniady”, „Między nami” i „Nie pytaj o Polskę”.
***
Już 17 grudnia swoją obecnością zaszczyci nas prawdziwa legenda polskiej sceny filmowej oraz teatralnej – MAJA KOMOROWSKA.
Była jedną z najbardziej wyrazistych twarzy i emocjonalnych barw kina Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Wajdy, Tadeusza Konwickiego, Krzysztofa Kieślowskiego. W teatrze zaczynała u Jerzego Grotowskiego, by potem współtworzyć swymi kreacjami spektakle Jerzego Jarockiego, Erwina Axera, Macieja Englerta, Krystiana Lupy, a ostatnio Krzysztofa Warlikowskiego.
Jest to wyjątkowa okazja, aby poznać bliżej jedną z największych polskich aktorek, zwłaszcza że niezwykle rzadko decyduje się ona na spotkania z publicznością.
Spotkanie organizowane w ramach cyklu AKADEMIA ATENEUM. Rozmowę poprowadzi Jacek Wakar.