EN
13.09.2021, 08:27 Wersja do druku

Warszawa. Premiera online "Szkoły" w reż. Natalii Fijewskiej-Zdanowskiej - w piątek

Warszawski Teatr MŁYN w nowym muzycznym spektaklu "Szkoła" w reż. Natalii Fijewskiej-Zdanowskiej, dostępnym jedynie w specjalnie przygotowanej wersji online, podejmuje próbę rozprawienia się z absurdami szkolnictwa. Premiera online 17 września na kanale YouTube i FB Teatru MŁYN.

fot. Rafał Latoszek

"Szkolnictwo jako systemu ostatnio po raz kolejny ukazało swoje oblicze m.in. podczas zdalnej edukacji. Gdzie w tym wszystkim uczeń? Gdzie nauczyciel? Gdzie człowiek? To pytania, które elektryzują radę pedagogiczną, gdy pewnego dnia w szkole pojawia się młody nauczyciel. Zmęczona polonistka i sfrustrowany wuefista powoli dają się przekonać atrakcyjnym pomysłom Nowego" - czytamy o akcji spektaklu w informacji przesłanej PAP przez Agatę Madaj z Teatr MŁYN.

Zaznaczono, że "kiedy okazuje się jednak, że szkoła nie działa tak, jak się Nowemu wydawało, a za zabawną fasadą kryją się zręby totalitaryzmu, zaczyna się prawdziwa walka o zmianę...".

"Czasy pandemii splotły nierozerwalnie losy teatru i edukacji. Okazało się, że może istnieć teatr bez widzów i szkoła bez uczniów. Zaczęliśmy rozmawiać o kryzysie instytucjonalnej edukacji, zarówno w kontekście dzieci, jak i w kontekście artystów. Pandemiczny online zdominował teatr i edukację, unieruchamiając uczniów w okienkach komunikatorów i odbierając pracę artystom, uwięzionym w domach" - powiedziała autorka scenariusza i reżyser spektaklu Natalia Fijewska-Zdanowska.

Zwróciła uwagę, że "paradoksalnie online zrównał także możliwości dostępu do kultury, który przestał zależeć od miejsca zamieszkania czy zawartości portfela". "Media społecznościowe zrównały szanse artystycznych inicjatyw, sprawiając, że niszowy projekt, mógł zasięgiem wyprzedzić kolosa z państwowej instytucji. Takimi projektami były także spektakle Teatru MŁYN, gromadzące każdorazowo kilkutysięczną widownię" - powiedziała Fijewska-Zdanowska, cytowana w informacji.

Wyjaśniła, że nowy spektakl "jest wynikiem ostatnich doświadczeń i refleksji". "Chcemy rozmawiać o Szkole w Teatrze. I spróbować wykorzystać formułę online, by do tej rozmowy zaangażować społeczeństwo" - podkreśliła.

"Przez ostatnie półtora roku wyjątkowo boleśnie mierzę się ze sprawami szkoły. Prywatnie, jako rodzic trójki dzieci. I zawodowo – ucząc nauczycieli prowadzenia zajęć teatralnych. Przez ten czas moja wiara w polski system edukacji chwiała się wielokrotnie" - tłumaczyła reżyser.

Wyjaśniła, że "widziała fantastycznych, pełnych potencjału ludzi, którzy samotnie wojują o najdrobniejszy przejaw kreatywności swoich uczniów". "Widziałam własne dzieci przed komputerami i momentami miałam poczucie, że jestem jedyną osobą, która je w ogóle dostrzega, bo dla systemu szkolnego nie miało żadnego znaczenia, co i jak robią i czy w ogóle coś robią..." - mówiła

Przyznała, że "obserwowała absurdalne sytuacje lekcji na niby, ocen na niby, kontaktu na niby, wywiadówek na niby". "Tak naprawdę +na niby+ działaliśmy już od dawna, pandemia tylko wyostrzyła obraz, pozwoliła dostrzec to, co przecież o szkole wszyscy wiedzieliśmy" - oceniła Fijewska-Zdanowska.

"Ten spektakl to próba metaforycznej diagnozy. Próba opowiedzenia o systemie, który tak dobrze znamy, że przestaliśmy go dostrzegać. Chcę tym spektaklem stanąć w obronie niewidzialnych uczniów i w obronie zmęczonych nauczycieli" - zapewniła reżyser. "Może się ktoś obrazi. Może rozzłości. Trudno. Chciałabym, żebyśmy zaczęli rozmawiać. Bo każdy z nas przeszedł szkołę. Problem w tym, jaką szkołę dajemy innym..." - wyjaśniła Natalia Fijewska-Zdanowska.

Zwiastun "Szkoły" obejrzeć można na stronie:

Scenariusz i reżyseria - Natalia Fijewska-Zdanowska. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Marianna Lisiecka-Syska. Muzyka - Filip Dreger. Zdjęcia zrealizował Tomasz Suski. Dźwięk - Irena Suska. Realizacja i montaż - Aleksandra Panisko. Za realizację świateł, mix i mastering odpowiada Przemysław Scholl. Grafika - Dominika Cierplikowska

Występują: Jarosław Boberek, Zuzanna Fijewska-Malesza, Agata Kołodziejczyk, Tomasz Marczyński, Bartosz Mazur, Joanna Żółkowska, Grupa Teatralna Woda na Młyn w składzie: Dominika Cierplikowska, Małgorzata Gawrońska, Artur Grendzicki, Paweł Kuhn, Kalina Malesza, Magdalena Mickiewicz i Katarzyna Sadurska.

Premiera online - 17 września o godz. 21 na kanale YouTube i FB Teatru MŁYN. Spektakl będzie udostępniony bezpłatnie przez cały weekend (18-19 września) na kanale YouTube i FB stołecznego teatru.

Źródło:

PAP