EN

12.04.2021, 12:43 Wersja do druku

Warszawa. Premiera online "Serotoniny" i finisaż wystawy w STUDIO teatrgalerii

Opowieść o schyłku naszego świata czy hymn do miłości? Jaki kierunek obiera „Serotonina” Pawła Miśkiewicza? Teatralna adaptacja głośnej powieści Michela Houellebecqa od 17 kwietnia (sobota) na vod.teatrstudio.pl.

fot. mat. teatru

Okrzyknięta najbardziej mroczną powieścią w dorobku Michela Houellebecqa, „Serotonina” to historia Florenta-Claude’a Labrouste’a, pogrążonego w kryzysie czterdziestosześcioletniego mężczyzny. Bohaterowi udaje się funkcjonować jedynie dzięki regularnemu zażywaniu tabletki Captorix, która powoduje wydzielanie serotoniny, zwanej hormonem szczęścia, co w konsekwencji skutkuje całkowitą utratą libido. Pierwszego na świecie wystawienia teatralnej adaptacji powieści „Serotonina” francuskiego pisarza podjęli się w 2019 roku Paweł Miśkiewicz i Joanna Bednarczyk. Doświadczenie depresji określa najważniejsze tematy książki i przedstawienia w STUDIO. Houellebecqowska melancholia w spektaklu Miśkiewicza to więcej niż tylko indywidualny smutek – to raczej świadomość końca naszego świata, nad którym wisi widmo katastrofy w postaci ogromnej chmury scenografki Barbary Hanickiej. Na scenie zobaczymy gościnnie Marcina Czarnika, Romana Gancarczyka i Magdalenę Osińską oraz świetny zespół aktorski STUDIO: Halinę Rasiakównę, Martę Ziębę, Sonię Roszczuk, Dominikę Biernat, Roba Wasiewicza, Krzysztofa Zarzeckiego, Mateusza Smolińkiego oraz Marcina Pempusia. 

„Serotonina” w reżyserii Pawła Miśkiewicza już od 17 kwietnia o godz. 19.00 (sobota) na vod.teatrstudio.pl.

Ponadto na vod.teatrstudio.pl możemy zobaczyć m. in.: adaptację powieści Alfreda Döblina „Berlin Alexanderplatz” w reżyserii Natalii Korczakowskiej z niezwykle dopracowaną warstwą wizualną i dźwiękową oraz wyjątkową scenografią autorstwa Anny Met, „Chromę” w reżyserii Grzegorza Jaremki na motywach twórczości i życia Dereka Jarmana, monodram w wykonaniu, i reżyserii Ireny Jun „Matka Makryna”, „Metafizykę dwugłowego cielęcia” w reżyserii Natalii Korczakowskiej, w koprodukcji z CalArts i teatrem REDCAT w Los Angeles. Grzegorz Laszuk, twórca Komuny Warszawa i reżyser zaprasza na spektakl „Złota skała. Opowieści o Robercie Brylewskim” czyli spotkanie z polską kulturą alternatywną i punk-rockiem oraz Michał Borczuch na autorski spektakl „Żaby” oparty na fragmentach komedii greckich Arystofanesa („Żaby”, „Chmury”, „Ptaki”), powieści Krzysztofa Niemczyka „Kurtyzana i pisklęta” oraz aktorskich improwizacji jest obrazem cywilizacji, seksualności i kultury antycznej, przefiltrowanym przez współczesną wrażliwość (Uwaga: spektakl dostępny tylko do 27 kwietnia). 

Kuratorki Galerii STUDIO zapraszają na spotkanie online „Wspomnienie. Przed czterdziestu laty” ze szwajcarskim artystą Romanem Signerem oraz wykład „Moje Studio” Zdzisława Sosnowskiego.  Od poniedziałku 12 kwietnia również będzie dostępny film „ Sezon 3 w Galerii Studio, 1982–1986”. Jerzy Karpiński potraktował materiał związany z Galerią Studio w sposób eksperymentalny i stworzył rodzaj filmowej kroniki miejsca. Opatrzona została ona przez reżysera komentarzem i poddana charakterystycznemu montażowi. Po dwóch miesiącach trwania wystawy, najpierw otwartej dla szerokiej publiczności, a potem uśpionej z powodu lockdownu, na zakończenie cyklu spotkań wokół wystawy, galeria przygotowała specjalne wydarzenie dla widzów online. Natalia Korczakowska, reżyserka i dyrektorka artystyczna Studio teatrgalerii oprowadzi widzów po wystawie „Kolekcji Galerii Studio w Warszawie". Opowie o związkach sztuki i teatru. Wskaże na najważniejsze wątki programowe Teatru i Galerii Studio na przykładzie pokazanych na wystawie dzieł. Relacja na żywo z finisażu wystawy odbędzie się w niedzielę 18 kwietnia o godz. 12.00 na FB galerii.

Dział Edukacji STUDIO w kwietniu proponuje warsztaty z seniorami „Laboratorium Transgresji” (14 kwietnia) oraz „Warsztaty krytycznego myślenia” z młodzieżą. Szczegóły na: www.teatrstudio.pl/edukacja.

STUDIO teatrgaleria to jedna z najważniejszych eksperymentalnych scen w Polsce zarządzana przez dyrektora naczelnego teatru Romana Osadnika od 2011 roku. W kwietniu 2016 roku kierownictwo artystyczne teatru objęła reżyserka Natalia Korczakowska, a galerii - krytyczka i historyczka sztuki Dorota Jarecka; od 2019 roku na stanowisku zastępcy dyrektora naczelnego wspiera je teatrolog i kurator Tomasz Plata. W sezonie 2020/2021 odbyły się cztery premiery: „Powrót Tamary” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego (15 sierpnia 2020 r.), „Monstera” w reżyserii Marty Ziółek (9 października 2020 r.), „Koniec z Eddym” w reżyserii Anny Smolar (24 października 2020 r.) i „Krasz” w reżyserii Natalii Korczakowskiej (12 marca 2021 r.). W maju 2021 roku planowana jest premiera spektaklu „Raj. Potop” na podstawie I części „Trylogii klimatycznej” Thomasa Köcka w reżyserii Grzegorza Jaremki.

STUDIO teatrgaleria

Plac Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), Warszawa

teatrstudio.pl

vod.teatrstudio.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne