Warszawski Teatr Scena 96 w niedzielę zaprezentuje online premierę "Czerwonego Kapturka" w reżyserii zespołowej. Transmisja online z premiery nadawana będzie 24 stycznia o godz. 12 z gościnnej sceny Promu Kultury Saska Kępa.
- Jest to nasz nowy spektakl w starych dekoracjach. "Czerwonego Kapturka" graliśmy w tej scenografii ponad dwadzieścia lat temu. Wystawiliśmy tę historię tradycyjnie, z zachowaniem rytmiki i reguł wiersza Jana Brzechwy - powiedział we wtorek PAP aktor Dariusz Jarosiński.
Jak wyjaśnił, "przez 20 lat wiele się dookoła nas pozmieniało". - Jako że jesteśmy teatrem innowacyjnym i otwartym na eksperymentowanie - postanowiliśmy odczytać tę historię na nowo jako polemikę z klasycznymi ujęciami. Wertując źródła odkryliśmy, że po raz pierwszy postać Czerwonego Kapturka pojawiła się w literaturze pod koniec XVI wieku, a po raz pierwszy drukiem wydał ją Charles Perrault w 1697 r. - mówił Jarosiński.
- Ta historia znana jest przede wszystkim w klasycznej wersji braci Grimm, a także w rymowanej - Jana Brzechwy - powiedział. - Postać Czerwonego Kapturka pojawiła się w niezliczonej ilości powieści, filmów, opowiadań dla dzieci i jest powszechnie znana na całym chyba świecie. Również i my postanowiliśmy dołożyć kamyczek do tego ogródka - wyjaśnił aktor.
Zaznaczył, że aktorzy Teatru Scena 96 "zapraszają na familijny spektakl lalkowy, który będzie zupełnie nowym, polemicznym spojrzeniem na popularną opowieść". - Zachowaliśmy bohaterów tej opowieści, ale nadaliśmy im odmienny charakter i inaczej umiejscowiliśmy ich w tej historii - wyjaśnił.
- Będzie i poważnie i zabawnie, a na pewno zupełnie inaczej. Jak zwykle mamy coś do powiedzenia dzieciom, dorosłym i bardzo dorosłym - zapowiedział Jarosiński.
Scenariusz - zespół. Scenografię zaprojektował Jan Zieliński. Muzykę skomponował Marek Żurawski.
Występują: Małgorzata Wolańska, Maciej Dużyński i Dariusz Jarosiński.
Transmisja online z premiery nadawana będzie 24 stycznia o godz. 12 z gościnnej sceny Promu Kultury
Saska Kępa. Dostęp jest bezpłatny, a transmisji odbędzie się na stronie https://www.facebook.com/PROMkultury oraz na kanale YouTube Teatru Scena 96.
Teatr Scena 96 działa w strukturach Stowarzyszenia Scena 96. Od 2018 r. prowadzi stałą scenę repertuarową w Pałacu Szustra przy ul. Morskie Oko 2 na warszawskim Mokotowie. W swoim repertuarze ma m.in. takie spektakle, jak: "Legenda sp. z o.o.", "Księga raju", "U rodziny Wigilia", "Cmok.Smok" i "Czarny łabędź". Przedstawienia te prezentowano m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Wertep" na Podlasiu, na "Karawanie. Wędrującym Festiwalu Sztuki i Animacji" na Mazowszu oraz na Festiwalu Teatralnym "InQbator" w Ostrołęce.
Stowarzyszenie Scena 96 grupuje artystów, animatorów i menedżerów kultury, od 1996 r. prowadzi działalność polegającą na organizowaniu wydarzeń teatralnych: spektakle teatralne i taneczne, festiwale, własne zespoły teatralne i taneczne, warsztaty i przedsięwzięcia edukacyjne o charakterze artystycznym. Głównym przedsięwzięciem Stowarzyszenia jest Międzynarodowy Festiwal "Sztuka Ulicy".