EN

16.10.2023, 14:19 Wersja do druku

Warszawa. Premiera „Miasta kobiet” w TR Warszawa - w piątek

Pierwsza premiera TR Warszawa w sezonie artystycznym 2023/24 zbliża się wielkimi krokami. Już 20 października na scenie przy Marszałkowskiej 8 Emma Hütt, laureatka nagrody Debiut TR, zaprezentuje adaptację XV-wiecznej „Księgi o Mieście Pań” Krystyny de Pizan.

fot. Tomek Tyndyk/ Adrian Lach, opracowanie graficzne: Grzegorz Laszuk

Emma Hütt, młoda reżyserka z Berlina, studiująca w Instytucie Teatrologii Stosowanej w Gissen, sięga po „Księgę o Mieście Pań” Krystyny de Pizan i tworzy swój własny mit, odkrywając coś tylko pozornie przestarzałego – średniowieczne świadectwo feministycznej samowoli.

Krystyna de Pizan napisała „Księgę o Mieście Pań” w 1405 roku i jako pierwsza z taką mocą zakwestionowała obraz świata stworzony i zdominowany przez mężczyzn oraz dała kobietom ich herstorię – dekonstruując stereotypy na temat kobiet i opierając się na przykładach postaci historycznych. Nawoływała również do stworzenia fikcyjnego, utopijnego miasta, budując je za pomocą języka i narzędzi do walki o samostanowienie kobiet.

Reżyserka wraz z zespołem uruchamiają w spektaklu figurę autorki, wyobrażającej sobie trzy boginie ukazujące drogę do świata nie dążącęgo do niszczenia. W jej wizji powstaje bezpieczna twierdza. Kto może zbudować takie miejsce i dla kogo? Jak nie wpaść w te same pułapki, w które wpada patriarchat? Czekać na kolejną rewolucję? Szukać przyjemności w próbach przetrwania? Odwrót czy walka?

Mateusz Bidziński, autor kostiumów, stanął przed zadaniem zaprojektowania strojów dla takich postaci jak: Prawość, Rozum, Sprawiedliwość i Syrenka.

Przy projektowaniu naszej Syrenki wpływów było naprawdę dużo, ale górę wzięły historia herbu Warszawy i moja fascynacja kryptydami. W pierwszym przypadku interesowały mnie stare przedstawienia syreny (tzw. potworowatej), które były bliższe średniowiecznym bestiariuszom. Za to od kryptozoologicznej strony ciekawe było to, jak ludzie tworzą cały czas atrapy, fotomontaże i jak to pobudza dalej świadomość społeczną wobec legend. Chciałem więc, żeby i nasza Syrenka miała trochę charakter atrapy, ale jednocześnie oddziaływała silnie sensorycznie. Taka warszawska odpowiedź na syrenę z Republiki Fidżi - Mateusz Bidziński

Przeczytaj rozmowę z Mateuszem Bidzińskim

Obsada: Izabella Duziak, Mateusz Górski, Zuzanna Radek, Julia Wyszyńska

Twórcy i twórczynie:
reżyseria, tekst: Emma Hütt
dramaturgia: Marianna Cieślak, Leonie Hahn
scenografia: Gabriela Porada
kostiumy: Mateusz Bidziński
video i światło: Tina Muffler
dźwięk: Sara Trawöger

Projekt współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej

Źródło:

Materiał nadesłany