EN

12.10.2020, 15:48 Wersja do druku

Warszawa. Premiera "Koniec z Eddym" w STUDIO teatrgalerii

24 października w STUDIO teatrgalerii odbędzie się premiera spektaklu "Koniec z Eddym" Édouarda Louisa w reż. Anny Smolar.

fot. Ireneusz Zjeżdżałka

Spektakl inspirowany debiutancką powieścią młodej gwiazdy literatury francuskiej Édouarda Louisa; autobiograficzna opowieść o trudnym procesie coming outu i porzucaniu własnej tożsamości klasowej. Reżyseruje Anna Smolar, jedna z najzdolniejszych twórczyń we współczesnym polskim teatrze.

Imię nie jest tylko imieniem, nie jest tylko ciągiem liter i sylab, ale opowieścią. Imię, z którym się urodziłem, Eddy Bellegueule, sprowadzało mnie do przeszłości i opowieści, której nie wybrałem i od której chciałem uciec. Édouard Louis

Spektakl Anny Smolar zainspirowany powieścią „Koniec z Eddym” Édouarda Louisa przygląda się doświadczeniu systemowego ucisku i stawia pytanie o lojalność wobec korzeni i klasy społecznej.

W świecie opisanym przez Édouarda Louisa, podkreśla Anna Smolar, nie ma miejsca na inność i okazywanie słabości, a każdy objaw delikatności, ambicji czy marzeń o czymś więcej i byciu kimś innym znika pod ciężarem zmordowanych ciał i czerwonych cegieł, które razem tworzą scenerię małego miasteczka. Powrót Édouarda do historii dorastającego w biednej, robotniczej rodzinie Eddy’ego jest gestem emancypacyjnym. Służy wymazaniu tej osoby, która doświadczyła prześladowania i braku akceptacji ze strony otoczenia. Édouard dokonuje wymazania, aby móc napisać swoją opowieść od nowa.

Kolejne spektakle: 25, 29, 30, 31 października i 18 listopada

„Koniec z Eddym”, debiutancka powieść Louisa odniosła niebywały sukces we Francji i na świecie. Autor w wieku 22 lat otrzymał nominację do Nagrody Goncourtów, jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie, a jego powieść sprzedała się we Francji w nakładzie ponad 300 tysięcy egzemplarzy i została opublikowana za granicą w 25 językach. Od tego czasu Louis napisał dwie kolejne osnute na faktach powieści: wydaną we Francji w 2016 roku „Historię przemocy” i najnowszą „Qui a tué mon père” (ukazała się w maju 2018 roku).

Anna Smolar (ur.1980) reżyserka teatralna, dramaturżka, tłumaczka. Absolwentka literaturoznawstwa na Uniwersytecie Paris-Sorbonne. Swoje spektakle wystawiała między innymi w Nowym Teatrze w Warszawie, w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Laureatka Paszportu Polityki 2016 w kategorii Teatr. Autorka tłumaczenia na język francuski książki Grażyny Jagielskiej Miłość z kamienia. Do jej najgłośniejszych prac należą Aktorzy żydowscy w Teatrze Żydowskim w Warszawie, Kopciuszek w Starym Teatrze w Krakowie, Henrietta Lacks w Nowym Teatrze w Warszawie, Kowboje w Teatrze im. Osterwy w Lublinie oraz Slow motion w Narodowym Teatrze w Wilnie. 

__

Na podstawie książki: „En finir avec Eddy Bellegueule”

Prawa autorskie © 2014, Édouard Louis 

Wszelkie prawa zastrzeżone

Po raz pierwszy wydana przez Éditions du Seuil w 2014 r.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne