EN

24.06.2021, 14:06 Wersja do druku

Warszawa. Premiera "Głupionki Jezusowej" w Teatrze Druga Strefa

W warszawskim Teatrze Druga Strefa 25 czerwca odbędzie się premiera współczesnego moralitetu Radosława Figury pt. "Głupionka Jezusowa". Reżyserem, autorem scenografii i opracowania muzycznego jest Sylwester Biraga. W roli Głupionki wystąpi Aleksandra Kowalczyk.

fot. Piotr Leczkowski

"Akcja sztuki rozgrywa się w kościele w małym mieście. Bohaterką dramatu jest Maria, zwana Głupionką. Kobieta uchodzi za osobę głupią, być może upośledzoną umysłowo. Głupionka jest pośmiewiskiem małomiasteczkowego środowiska. Kilka lat temu wyszła za mąż za Józka, który zaraz po ślubie zginął w wypadku samochodowym. Od tego czasu Głupionka żyje samotnie, na skaju nędzy. Proboszcz Karpik okazjonalnie zatrudnia ją do sprzątania kościoła" - czytamy na stronie Teatru Druga Strefa.

"Głupionka twierdzi, że jej wiara się wypaliła i że Bóg ją zbyt mocno doświadczył, zabierając jej ukochanego Józka. Pewnego dnia, kiedy Głupionka sprząta kościół, Jezus wiszący dotychczas spokojnie nad ołtarzem budzi się i prosi kobietę, żeby pomogła mu zejść z krzyża. Głupionka początkowo niechętnie słucha Chrystusa - jako osoba prosta i bezpośrednia - nie rozumie, iż na jej oczach dokonał się cud" - napisano o akcji spektaklu.

Zaznaczono, że Głupionka "odpowiada Jezusowi wprost, wręcz arogancko". "Twierdzi, że jego pojawienie się może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jednak Jezus nie rezygnuje. Przekonuje, że ma misję do spełnienia: chce pójść między ludzi. Sprawdzić, jak w niego wierzą" - czytamy w zapowiedzi.

Jak podkreślono, "Głupionka Jezusowa Radosława Figury jest rodzajem współczesnego moralitetu".

Przypomniano, że "moralitet to gatunek dramatyczny o tematyce religijnej, ukształtowany w XIV w. na północy Europy". "Moralitety ukazywały dzieje jednostkowego bohatera, wybierającego pomiędzy złem a dobrem, potępieniem a zbawieniem. Bohater moralitetu pozbawiony był wszelkich cech jednostkowych, narodowych" - wyjaśniono.

"Przesłanie miało być uniwersalne, moralitety unikały więc wszelkich konkretów, zarówno w określeniu miejsca akcji, jak i konstrukcji bohatera" - podkreślono na stronie Teatru Druga Strefa.

Motto przedstawienia brzmi: "Nie miłość a nienawiść w sercach".

Autorem tekstu jest Radosław Figura. Reżyseria, scenografia i muzyka - Sylwester Biraga. Realizacja techniczna - Eligiusz Baranowski i Michał Cieślak.

Występują: Borys Jaźnicki (Jezus), Aleksandra Kowalczyk (Głupionka), Karol Stępkowski (Marcin Karpik) i Maciej Zuchowicz (Karol Mocarz).

Prapremiera przedstawienia odbyła się online 30 listopada 2020 r.

Premiera - 25 czerwca o godz. 20 w Teatrze Druga Strefa (ul. Magazynowa 14A). Kolejne przedstawienie - 26 czerwca br.

Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Urząd m.st. Warszawy.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne