EN
10.06.2021, 12:40 Wersja do druku

Warszawa. Premiera "Bitwy o tron. Musicalowego talent show" w Teatrze Syrena

Przyszło mi do głowy, że mieliśmy w Polsce unikatową w skali historycznej instytucję, taką jak wolna elekcja, która przypomina konkurs Eurowizji - powiedział PAP Jacek Mikołajczyk, reżyser, autor piosenek i libretta "Bitwy o tron. Musicalowego talent show". Premiera w Teatrze Syreny - w czwartek.

fot. Michał Heller

- Pomysł na spektakl wziął się z mojej fascynacji historią, która się połączyła z fascynacja współczesnym musicalem na świecie, który ostatnio zaczął się mocno interesować historią - wyjaśnił Mikołajczyk.

- Moją inspiracją były takie światowe tytuły, jak "Hamilton" na Broadwayu, który opowiada przy pomocy rapu o początkach Ameryki i rewolucji amerykańskiej czy brytyjskie "Six", które za pomocą trochę takiej estetyki disco o sześciu żonach króla Henryka VIII - mówił. - Spodobało mi się takie podejście, by opowiadać o dawnych czasach, o korzeniach za pomocą muzyki i popu - dodał reżyser.

Mikołajczyk przyznał, że "szukał sposobu, w jaki za pomocą muzyki i popu przeszczepić takie podejście do historii na grunt polski". - Przyszło mi do głowy, że mieliśmy w Polsce unikatową w skali historycznej instytucję, taką jak wolna elekcja, która przypomina konkurs Eurowizji. Wolne wybory to było widowisko, to także konkurs talentów, bo przecież chodziło w nich nie tylko o walkę na programy - wyjaśnił.

Reżyser zwrócił uwagę, że w polskich elekcjach historycznych "startowali prawdziwi europejscy celebryci". - To byli przedstawiciele różnych, moglibyśmy powiedzieć, gwiazdorskich rodów, arystokracja z całej Europy. I właściwie był to taki konkurs, w którym nagroda było zostanie królem Polski - ocenił, podkreślając jak bardzo skojarzyło mu się to z Konkursem Piosenki Eurowizji.

- Postanowiłem przygotować taki właśnie talent show, w którym wystartowałoby ośmiu polskich królów elekcyjnych - powiedział Mikołajczyk.

Zaznaczył, że "jurorkami i przewodniczkami po świecie spektaklu są cudzoziemki - matki, żony, siostry i kochanki królów polskich".

- Są to cztery postacie kobiece, które przyjechały do Polski z innych krajów i odegrały ogromna rolę - królowa Bona Sforza, siostra króla Zygmunta III Wazy Anna Wazówna, Marysieńka, żona króla Jana III Sobieskiego i caryca Katarzyna - powiedział. - Ta ostatnia do Polski nie przyjechała, ale trudno zaprzeczyć, że odegrała ogromną, choć negatywną rolę, w dziejach Polski - wyjaśnił reżyser.

Mikołajczyk podkreślił, że "ostatecznego wyboru króla elekcyjnego dokonuje na żywo po przedstawieniu publiczność, głosując - jak to w talent show - oklaskami".

"Spektakl, autorski musical Teatru Syrena, jest utrzymany w konwencji telewizyjnych programów z gatunku talent show. Tym razem o uznanie widowni zabiega ośmiu polskich królów - każdy z przebojową piosenką. Są one inspirowane muzyką krajów, z których pochodzili władcy: w estetyce Abby śpiewa wywodzący się ze szwedzkich Wazów Zygmunt III, pochodzący z Saksonii August Mocny łączy metalowe brzmienia bliskie zespołowi Rammstein z mozartowską arią itd." - czytamy o przedstawieniu na stronie teatru.

Jak wyjaśniono "prowadzącymi show są postaci ks. Piotra Skargi i o. Augustyna Kordeckiego – co stanowi nawiązanie do epoki, w której przedstawiciele duchowieństwa byli głównymi komentatorami życia publicznego".

Libretto, teksty piosenek i reżyseria - Jacek Mikołajczyk. Muzyka i kierownictwo muzyczne - Tomasz Filipczak. Choreografię opracował Santi Bello. Kostiumy zaprojektował Tomasz Jacyków, a scenografię - Jake Smart. Za projekcje odpowiada Tomasz Grimm. Reżyseria światła - Artur Wytrykus. Współpraca choreograficzna - Patryk Gładyś.

Występują: Łukasz Szczepanik (Henryk Walezy), Anna Terpiłowska (Stefan Batory), Maciej Dybowski (Zygmunt III Waza), Albert Osik (Władysław IV Waza), Przemysław Glapiński (Jan Kazimierz Waza), Michał Konarski (Jan III Sobieski), Marcin Wortmann (August II Mocny), Agnieszka Rose (Stanisław August Poniatowski), Beatrycze Łukaszewska (Bona Sforza), Katarzyna Walczak (Anna Wazówna), Magdalena Placek-Boryń / Karolina Gwóźdź (Marysieńka), Marta Walesiak-Łabędzka (caryca Katarzyna Wielka), Piotr Siejka (o. Augustyn Kordecki) i Jacek Pluta (ks. Piotr Skarga)

Więcej informacji o przedstawieniu znaleźć można na dysku sieciowym Google pod adresem: https://tiny.pl/rsffh.

Premiera "Bitwy o tron" - 10 czerwca o godz. 19 w Teatrze Syrena. Kolejne przedstawienia - 11-13 czerwca br.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne