EN

22.02.2024, 15:23 Wersja do druku

Warszawa. Premiera „Baśni o rumaku zaklętym” w Teatrze Lalka odbędzie się 2 marca

W foyer Teatru Lalka w Warszawie 2 marca odbędzie się premiera spektaklu „Baśni o rumaku zaklętym. Klechdy sezamowe” na podstawie poetyckiej prozy Bolesława Leśmiana. Przedstawienie wyreżyserowała Aneta Jucejko-Pałęcka.

fot. mat. teatru

"Ta Klechda sezamowa Bolesława Leśmiana - Baśń o rumaku zaklętym - zachwyca kolejne pokolenia pięknem oryginalnego języka i poetycką aurą opowiadania. Ich autor, zainspirowany baśniami arabskimi, postanowił opowiedzieć je na nowo nadając im własny, niepowtarzalny styl" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

Jak wyjaśniono, "Baśń o rumaku zaklętym jest pełną czarodziejskich zaklęć, podniebnych przygód oraz niebezpieczeństw historią miłości perskiego księcia Firuz-Szacha i bengalskiej księżniczki". "Otwórzcie swoje oczy szeroko i wytężcie słuch, bo bez odpowiednio skupionej uwagi nietrudno zagubić się wśród licznych niespodzianek i dziwów tej opowieści!" - napisano w zapowiedzi.

"Klechdy sezamowe, nie waham się powiedzieć, są perłami poezji. W tych swoich wersjach Baśni z tysiąca i jednej nocy, które wchodzą w skład Klechd, Leśmian ukrył tę poezję w prozie" - powiedział PAP dyrektor Teatru Lalka Jarosław Kilian. "Ale to jest proza poetycka i pokazuje w pełni kunszt i metafizyczność poezji Leśmiana" - podkreślił.

"Klechdy sezamowe" powstały w trakcie pobytu Leśmiana z rodziną we Francji, w 1911 r. Poeta intensywnie nad nimi pracował, co tak opisywał w liście do Zenona Miriama Przesmyckiego: "w Paryżu teraz mgły i deszcze. Z nikim się tu nie widuję, bo nie mam czasu. Piszę tak dużo, żem nigdy tyle nie pisał. Wkrótce się do dramatu zbiorę. Prócz tego drugi tom poezji chcę dla Mortkowicza przygotować. Mam od niego kilka zamówień (bajki arabskie, książka oryginalna dla dzieci i przekład De Costera) i to mi też dużo czasu zabiera". "Klechdy sezamowe" pojawiały się na rynku dzięki wydawnictwu Mortkowicza pod koniec 1912 r. jako "książka na gwiazdkę".

Autorem adaptacji jest Jarosław Kilian. Reżyseria - Aneta Jucejko-Pałęcka. Scenografię i lalki zaprojektował Jarosław Kilian. Autorem muzyki i opracowania muzycznego jest Grzegorz Turnau.

Występują: Aneta Jucejko-Pałęcka, Wojciech Pałęcki oraz Aniela Blachura (skrzypce) i Kajetan Pałęcki (wiolonczela).

Premiera "Baśni o rumaku zaklętym. Klechdy sezamowe" - 2 marca o godz. 17.30 w Teatrze Lalka w Warszawie. Kolejne przedstawienia - 3, 5 i 24 marca.

Spektakl jest grany w foyer, spóźnieni widzowie nie będą wpuszczani na widownię.

Źródło:

PAP