EN

17.02.2021, 09:39 Wersja do druku

Warszawa. Premiera „Alei Zasłużonych” w reż. Krystyny Jandy w Teatrze Polonia

Na Dużej Scenie Teatru Polonia w Warszawie 26 lutego odbędzie się premiera „Alei Zasłużonych” Jarosława Mikołajewskiego w reż. Krystyny Jandy. Wystąpią: Krystyna Janda, Olgierd Łukaszewicz, Emilia Krakowska, Dorota Landowska oraz Grzegorz Warchoł.

fot. mat. teatru

"Po wielu latach pracy twórczej, zanurzenia w świecie słów, idei, wzniosłych myśli, po latach życia w środowisku literackim, pisarka orientuje się, że kiedy umrze, jej mąż nie będzie miał za co jej pochować…" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

Jak zaznaczono, jest to "opowieść o człowieku samym wobec siebie, wobec bliskich i obcych, wobec urzędnika, urzędniczki, matki, męża". "Ale także opowieść o tych innych wobec poetki. Wszystko w ramach niezwykłej sytuacji-próby, którą bohaterka wymyśla ze skrajnej bezsilności i na którą sama siebie okrutnie wystawia" - wyjaśniono na stronie Teatru Polonia.

"Aleja Zasłużonych" to dramat "jednego z najciekawszych współczesnych poetów Jarosława Mikołajewskiego pisany przewrotną, prześmiewczą rozpaczą lub – jak kto woli – rozpaczliwą ironią z niemałą porcją czułości, a nawet poezji". "Życiowe rozliczenie artystki? A może rozliczenie każdego, kto przez całe życie kultywuje marzenia, a w finale musi się zderzyć z twardą egzystencją?" - napisano.

"Bohaterką Alei Zasłużonych jest artystka, poetka, ale to nie jest rzecz tylko o poetach, artystach. To tekst o kuglarskim wymiarze życia, w którym żyjemy. O aspiracji wzniosłości, która okazuje się stopniową akceptacją losu, jaki jest poza tym snem. O rozpaczy, na którą, nawet jeśli jesteś poetą, nie znajdujesz słów innych niż przekleństwa – akt rozpaczy i bezsilności (czyż nie wzniosłe przekleństwa słyszymy dziś na ulicach?)" - napisał w eseju do programu spektaklu Jarosław Mikołajewski.

"Proszę nie doszukiwać się w tej historii moich własnych doświadczeń. Pozlepiałem bohaterkę z różnych postaci, także z siebie, lecz – jak to się mówi – podobieństwo do świata rzeczywistego jest złudne" - wyjaśnił.

Autor - Jarosław Mikołajewski. Reżyseria - Krystyna Janda. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Zuzanna Markiewicz. Za reżyserię światła odpowiada Katarzyna Łuszczyk. Realizacja materiału filmowego - Andrzej Wolf. Muzykę do piosenki "Szalej, nalej" skomponował Janusz Bogacki. Wykonanie piosenki "Szalej, nalej" - Lidia Stanisławska. Realizacja projekcji - Radosław Grabski.

Występują: Krystyna Janda (Ona), Olgierd Łukaszewicz (Mąż), Emilia Krakowska (Matka), Dorota Landowska (Urzędniczka Ministerstwa Kultury) oraz Grzegorz Warchoł (Urzędnik kancelarii cmentarza).

Premiera nieoficjalna "Alei Zasłużonych" odbyła się 30 grudnia 2020 roku.

Premiera oficjalna - 26 lutego o godz. 19.30 na Dużej Scenie Teatr Polonia w Warszawie. Kolejne przedstawienie - 27 lutego.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne