EN

15.10.2022, 17:37 Wersja do druku

Warszawa. „POP-EZJA” - spotkanie poetyckie w Teatrze Druga Strefa

22 października Teatr Druga Strefa zaprasza na spotkanie poetyckie „POP-EZJA” będące realizacją pomysłu Sylwestera Biraga, który jest autorem i kuratorem projektu.

fot. mat. teatru

Czy poezja jest POP? Poezja jest dla każdego choć panuje przekonanie, że czytają ją tylko Ci, którzy ją piszą. Chcemy zadać kłam przekonaniu o jej hermetyczności wychodząc poza ramy wiersza i poddając go interpretacji na nowo. Wiersz staje się nie tylko opowieścią o tu i teraz, ale poprzez język i emocje stara się opisać i zredefiniować otaczający nas świat. Poezja to nie tylko wiersze zawieszone na kartach książek i tomików, to także słowo mówione, które wkracza na teatralne deski.

Opowieść, która ma dotrzeć do człowieka wywołuje określoną emocję: radość, smutek, płacz, śmiech, a nawet strach. Oddając wiersz w ręce czytelnika, słuchacza, autor przestaje być jego właścicielem - staje się dostarczycielem osobistych historii, emocji i uczuć.

POP-EZJA jest próbą przywrócenia poezji teatrowi poprzez wyjście do ludzi, do widzów, którzy we wspólnym teatralnym doświadczeniu będą mogli zobaczyć, że wiersz może być czytelny, przystępny i bardzo aktualny. Czterech poetów oddaje swoje wiersze czterem aktorom, którzy na scenie Teatru Druga Strefa interpretują słowo, tworząc cztery niezwykłe monodramy. Podczas jednego wieczoru, będzie można poczuć, że poezja i teatr, to lustro, w którym widzimy nasze własne twarze.

22 października, sobota | Teatr Druga Strefa

godzina 17.00-21.00

POP-EZJA | Poezja, teatr, spotkanie!

Autor i kurator projektu: Sylwester Biraga

Prowadzenie: Renata Kim

Występują: Karol Sławek, Kamil Wawrzuta, Piotr Duda i Maciej Zuchowicz

Zaproszeni poeci: Marcin Niewirowicz, Szymon Żuchowski, Rafał Gawin i Tomasz Dalasiński

Marcin Niewirowicz (1985) - poeta, bibliotekarz, fotograf. Autor dwóch tomów poetyckich: „Dociekania strefy” (Nisza, 2017), „Wszystkie ptaszki, które miałem w garści” (Nisza, 2020). Dwukrotnie nominowany do Nagrody Głównej Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina. Publikował w wielu czasopismach literackich. Ostatnio jego wiersze pojawiły się w antologiach: „Dezorientacje: antologia polskiej literatury queer” (Krytyka Polityczna, 2021) oraz „To Coventry by Sun: poems from twin cities” (Nine Arches Press, 2021).

Szymon Żuchowski (1983) - poeta, krytyk muzyczny i tłumacz. Studiował lingwistykę stosowaną na Uniwersytecie Warszawskim. Publikował m.in. w „Arteriach”, „Double Dialogues”, „Dwutygodniku”, „Kulturze Liberalnej”, „Liberté!”, „Literaturze na Świecie”, „Muzyce w Mieście”, „Palimpseście”, „Pamiętniku Teatralnym”, „Piśmie”, „Przekroju”, „Ruchu Muzycznym”, „Twórczości”, „Wakacie”, „Wizjach” i „Zeszytach Literackich”. Redaktor prowadzący anglojęzycznego czasopisma naukowego Polish Libraries. Prowadzi rubrykę poetycką „Wierszoptykon” w Kulturze Liberalnej. Tłumacz m.in. z angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego.

Rafał Gawin (1984) - poeta, konferansjer, korektor i animator kultury. Wydał m.in. zbiór „Wiersze dla kolegów” (Raymond Q., Skierniewice 2017) oraz poemat „Jem mięso” (Convivo, Warszawa 2019). Przygotowuje zbiory „Wiersze dla koleżanek” (Oficyna Wydawnicza Własny Sumpt, Justynów 2022), „Oferta bezzwrotna” i poemat „Zdania bez wypadku i żadnego trybu”. Mieszka w Łodzi, gdzie pracuje jako instruktor w Domu Literatury oraz jest skarbnikiem w Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich (oddział w Łodzi).

Tomasz Dalasiński (1986) - poeta, pisarz, doktor nauk humanistycznych, autor kilku książek z wierszami (ostatnio „Sztuka zbierania mgły”) i z opowiadaniami (ostatnio „Przystanek kosmos” i „29 innych pieśni o rzeczach i ludziach”). W 2018 nominowany do nagrody im. K.I. Gałczyńskiego „Orfeusz”. Mieszka w Brzozówce niedaleko Torunia.

Spotkanie dla publiczności od 15. roku życia.

Bezpłatne wejściówki on-line dostępne: https://www.teatr2strefa.pl/event-details/pop-ezja-1

Teatr Druga Strefa, Magazynowa 14A, 02-652 Warszawa

Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Urząd m. st. Warszawy

Źródło:

Materiał nadesłany