EN

5.11.2024, 08:54 Wersja do druku

Warszawa. Pokazy monodramu „Ocalone” w ramach współKongresu Kultury

Dom Spotkań z Historią zaprasza na pokazy monodramu Agnieszki Przepiórskiej „Ocalone” na podstawie tekstu Piotra Rowickiego w reżyserii Mai Kleczewskiej, które odbędą się między 5 a 10 listopada w Warszawie w budynku PAST-y.

fot. Magda Hueckel

Spektakl jest częścią programu towarzyszącego współKongresu Kultury, organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w partnerstwie z Miastem Stołecznym Warszawą i Narodowym Centrum Kultury.

OCALONE

„(…) to wstrząsająca relacja z wojennego piekła kobiet i hołd oddany tym, o których do niedawna się nie mówiło” - Aneta Kyzioł, „Polityka”.

„To najmocniejszy z monodramów Agnieszki Przepiórskiej. W mistrzowski sposób prowadzi swoją postać od złamanej staruszki, przez skrzywdzoną dziewczynkę, do oszalałej z bólu mścicielki” - Przemysław Gulda, „guldapoleca”.

„Ocalone” to historia prawdziwa, która wydarzyła się w połowie XX wieku. W środku Europy. W Polsce. W Warszawie. W obozie przejściowym na Zieleniaku masowo gwałcono kobiety. Nikt dokładnie nie wie, ile ich było. Setki? Tysiące? Nikt nie zna ich nazwisk ani imion. Sprawcy są znani: Ronowcy, diabły umazane marmoladą, obwieszone zegarkami, pijące wódkę z baniek po mleku, w kradzionych koszulach i z karabinami na sznurkach. Ofiary wybierali nocami, pomagali sobie latarkami. Krzyki, jęki, skowyt, stos spuchniętych ciał, a potem cisza. Irena K. była wtedy dwunastoletnią dziewczynką. Na osiemdziesiąt lat jej pamięć zamilkła, ale w jakiś zwykły poniedziałek albo czwartek, jeden krótki dźwięk sprawił, że wszystko wróciło. Teraz próbuje zebrać wszystkie siły, aby opowiedzieć przemilczaną historię i przywrócić pamięć o nieznanych bohaterkach, poległych w sierpniu 1944 roku na warszawskim Zieleniaku. Stańmy razem z nią do apelu.

Zapraszamy na spektakl w dniach 5-10 listopada, g. 19.00, V piętro budynku PAST-y, ul. Zielna 39, Warszawa. Kolejne pokazy przedstawienia odbędą się na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym BOSKA KOMEDIA 14 grudnia o g. 16.00 i 20.00 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie – na scenie MOS.

Producentem spektaklu jest Dom Spotkań z Historią, partnerami wydarzenia – Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego oraz Ośrodek Kultury Ochoty. Premiery spektaklu, które odbyły się 30 września i 1 października 2024, zainaugurowały pierwszą edycję „FESTIWAL BOHATEREK” (30 września-12 października). Patronem honorowym Festiwalu Bohaterek jest prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Rafał Trzaskowski. Matronat nad wydarzeniem objęła Warszawska Rada Kobiet.

OCALONE

w roli Ireny K.: Agnieszka Przepiórska
tekst: Piotr Rowicki
reżyseria: Maja Kleczewska
kostium: Konrad Parol
muzyka: Cezary Duchnowski
wideo: Krzysztof Garbaczewski
choreografia: Anna Krysiak

konsultacja merytoryczna: Sylwia Chutnik, dr Wiola Rebecka, Joanna Rolińska
kwerenda w zbiorach Archiwum Historii Mówionej DSH i FOK: Joanna Rączka
projekt plakatu: Alina Rybacka
kierowniczki produkcji: Małgorzata Błasińska, Agata Kucharska (DSH), Olga Stefańska
współpraca produkcyjna: Weronika Komorowska (DSH)
promocja: Marta Czyż, Marianna Januszewicz, Maja Raczyńska, Marta Rogowska, Nadzieja Rudzka, Kaja Stępkowska, Małgorzata Wach
producentka wykonawcza: Katarzyna Puchalska (DSH)
producent: Dom Spotkań z Historią
partnerzy projektu: Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego, Ośrodek Kultury Ochoty.

Specjalne podziękowania dla Alicji Brudło, dyrektorki Ośrodka Kultury Ochoty oraz dla dyrekcji XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Hugo Kołłątaja.

Spektakl dla osób powyżej 16 roku życia. W spektaklu są sceny przemocy, w tym przemocy seksualnej oraz wulgarny język.

współKongres Kultury

Spektakl OCALONE znalazł się w programie wydarzeń towarzyszących współKongresu Kultury 7-9.11.2024. Zespół programowy wydarzenia współtworzą: Agata Diduszko-Zyglewska (przewodnicząca Zespołu Programowego), Barbara Frydrych, Maciej Frąckowiak, Alina Gałązka, Taras Gembik, Artur Jóźwik, Dominika Kawalerowicz, Zofia Król, Iwona Kurz, Joanna Leśnierowska, Paweł Łysak, Aleksandra Matuszczyk, Joanna Mytkowska, Stanisław Ruksza. współKongres Kultury organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w partnerstwie z Miastem Stołecznym Warszawą i Narodowym Centrum Kultury. Program współKongresu Kultury dostępny jest na stronie kongreskultury.pl.

Źródło:

Materiał nadesłany