EN

26.10.2022, 16:03 Wersja do druku

Warszawa. Pojawił się nowy numer informatora „ZAiKS. Teatr. Nowości”

Na stronie ZAiKS-u dostępny jest wrześniowo-październikowy numer informatora „ZAiKS. Teatr. Nowości”.

fot. mat. ZAiKS

Szanowni Państwo, zapraszamy do zapoznania się z nowymi utworami w bibliotece teatralnej ZAiKS-u. Tym razem prezentujemy teksty polskich autorek i autorów polskich, różnorodnie formalnie i tematycznie.

Z przyjemnością informujemy też, że od października 2022 roku na stronie zaiksteatr.pl można zapisywać się na nasz newsletter - https://zaiks.org.pl/zaiks-teatr/newsletter

Dzięki temu, co miesiąc otrzymają Państwo informator „ZAiKS. Teatr. Nowości” z opisami nowych utworów w naszej bibliotece. Co kwartał przesyłać będziemy również „Biuletyn ZAiKS.Teatr”, który przynosi wywiady z twórcami, informacje o festiwalach i premierach autorów związanych z ZAiKS-em.

Wszystkie numery archiwalne dostępne są na stronie: https://zaiks.org.pl/zaiks-teatr

Zapraszamy do lektury!

Andrzej Ozga 1980-Ty

Musical z muzyką Marka Zalewskiego. Janek jest młodym, wrażliwym człowiekiem, żyjącym w czasach peerelowskiej inwigilacji i zniewolenia. Jego ojciec zginął w Gdyni w 1970 roku, matka pracuje w szpitalu i ledwo wiąże koniec z końcem. Chłopak podejmuje próbę ucieczki z kraju, ale w ostatniej chwili, na skutek donosu, milicja zatrzymuje go na nabrzeżu. Janek odcina się od kręgu znajomych. Ostatniego dnia 1979 roku, chłopak spotyka Martę, relegowaną z uczelni za działalność polityczną warszawiankę, która przyjechała zbierać materiały o grudniu ‘70. Dziewczyna aktywnie działa w konspiracji, drukuje i rozrzuca ulotki. Pewnego dnia Janek ratuje Martę, kiedy ta prawie wpada w ręce milicji.

6 ról kobiecych, 11 ról męskich

Michał Chludziński i Łukasz Czuj Wsopotwzięci

Poetycka podróż przez epoki z Sopotem w tle. Gości Grand Hotelu Grażynę i Mariana Przyjezdnych, witają inkarnacje bohaterów skandali z historii i legendarne postacie, które budowały jej koloryt. Duchem Sopotu jest bujna temperamentem i osobowością Zopottina (Katarzyna Figura), która przeprowadza letników przez kolejne epoki od przełomu wieku, przez szalone lata trzydzieste, małą stabilizację, niebezpieczne lata dziewięćdziesiąte, po dzisiaj. W tle przenikają się operetkowe tony szlagierów, Kalina Jędrusik, Marek Hłasko, festiwal Interwizji, Karel Gott, Pershing i Nikoś.

4 role kobiece, 5 ról męskich

Patrycja Babicka Polio

Tekst przybliża sylwetkę i dramatyczne losy Hilarego Koprowskiego, polskiego lekarza prowadzącego po drugiej wojnie światowej badania nad szczepionką przeciwko wirusowi polio. Uznany już w Stanach Zjednoczonych naukowiec stawia w codziennej pracy czoła rozgrywkom politycznym i personalnym. Bierze udział w wyścigu o laur wynalazcy skutecznego lekarstwa, które uchroni tysiące dzieci na całym świecie przed straszliwą chorobą. Za jego konkurentami stoją państwowe agencje i rekiny finansjery. Walka toczy się nie tylko w laboratoriach, lecz również na łamach gazet, które stale atakują Koprowskiego, także wytykając mu jego polskie i żydowskie korzenie.

1 rola kobieca, 5 ról męskich

Michał Buszewicz Srebrny glob

Na Księżyc dociera grupa śmiałków, którzy mają zbadać możliwość kolonizacji globu. Kapitan ginie tuż po lądowaniu. Pozostali wyruszają w wyczerpującą wędrówkę. Nie wszystkim uda się dotrzeć do bieguna. Część z nich umrze w drodze, oddając idącym dalej butle z życiodajnym tlenem. Ci, którzy przeżyją, staną się założycielami osady, dadzą początek nowemu ludzkiemu gatunkowi na Księżycu. Tekst nawiązuje do wątków powieści Juliusza Żuławskiego Na srebrnym globie i jest krytycznym namysłem nad pułapkami utopijnego myślenia.

3 role kobiece, 6 ról męskich

Konstanty Ildefons Gałczyński Młynek do kawy, adaptacja Małgorzata Sikorska-Miszczuk

Młynka do kawy nikt nie potrzebuje, trafia on więc do przytułku. Pod opieką Czerwonobrodego będzie odtąd całymi dniami spał pod wpływem regularnie zażywanych pastylek. Kiedy Młynek spotyka zepsutą Parasolkę, postanawia jej pomóc. Podróż, w którą się uda, nauczy go odpowiedzialności, odwagi i czułości. Uczucia te staną się podstawą przyjaźni, która okaże się wybawieniem dla wszystkich nikomu niepotrzebnych podopiecznych Czerwonobrodego. Zanim to jednak nastąpi Młynek pozna inne wymiary rzeczywistości, zderzy z obcymi cywilizacjami i pokona strach przed nieznanym.

3 role kobiece, 3 role męskie

Szymon Jachimek Mamy problem

Monolog młodej matki, która mierzy się ze swoją rolą społeczną. Maria jest uporządkowaną, przedsiębiorczą kobietą w stałym związku z Józefem. Oboje mają rodziców, którzy są gotowi ich wspierać i cieszyć się wnuczką Klarą. Kiedy jednak dziecko przychodzi na świat, wokół Marii robi się pusto. Jej myśli, które słyszymy, to deklaracje nieograniczonej miłości, szczęścia, zmęczenia, irytacji, osaczenia, zniechęcenia, otępienia. Maria czuje się potraktowana niesprawiedliwie przez system społeczny, który promuje rodzicielskie zaangażowanie Józefa, całkowicie pomijając milczeniem jej wysiłek. Chociaż tekst utrzymany jest w komediowym tonie, stanowi przenikliwe studium ustanawiania rodzicielskiej więzi.

1 rola kobieca

Urszula Niemirska Panie proszą panów. Leap Day po polsku

W irlandzkie święto Leap Day Natalia ma jedyną w swoim rodzaju okazję, by przestać być singielką i wyjść wreszcie za mąż. Tradycja mówi bowiem, że tego jedynego dnia, co cztery lata, dziewczyna może oświadczyć się mężczyźnie. Przyjaciel Natalii Pedro ma dla niej świetnego kandydata. Alan nie jest co prawda piękny, ale za to stabilny finansowo. Natalia zaś już od dawna ma przygotowany stosowny strój: suknię i buty w kolorze écru. W domu Alana Natalia spotyka kilka innych kobiet, które przyszły tu z podobnym zamiarem usidlenia mężczyzny. Wątki Ożenku Mikołaja Gogola pobrzmiewają w tym dramacie bolesną aktualnością.

7 ról kobiecych, 2 role męskie

Feliks Forbert-Kaniewski Rozwodówka vel kuguarzyce

Anna rozwiodła się po dwudziestu pięciu latach małżeństwa. Z tej okazji zaprosza swoje przyjaciółki Alicję, Zofię i Helenę na imprezę, by powtórzyć swój pamiętny wieczór panieński. Helena, podobnie jak wówczas, zaplanowała szereg niespodzianek. W oczekiwaniu na nie koleżanki wspominają dawne czasy. Okazuje się, że każda z nich ma w życiorysie niezbyt chwalebne epizody. Anna, poza uczczeniem odzyskanej wolności, chce dowiedzieć się, która z obecnych na imprezie kobiet romansuje z jej synem. To nie będzie jednak najbardziej szokująca informacja tego wieczoru.

5 ról kobiecych, 2 role męskie

Zachęcamy do skorzystania z zasobów biblioteki ZAiKS-u i bogactwa internetowej bazy tytułów na stronie www.zaiksteatr.pl

Źródło:

Materiał nadesłany