EN

11.06.2021, 13:05 Wersja do druku

Warszawa. Pogrzeb nestora polskich aktorów Witolda Sadowego - 15 czerwca

Uroczystości pogrzebowe Witolda Sadowego odbędą się 15 czerwca o godz. 13 w Kościele Pokamedulskim w Warszawie. Uroczystość będzie miała charakter państwowy - poinformowano na stronie Związku Artystów Scen Polskich (ZASP).

fot. mat. ZASP

"Mszę Świętą celebrował będzie ks. Wojciech Drozdowicz" - czytamy na stronie ZASP.

Przypomniano, że "zgodnie z ostatnią wolą zmarłego artysty podczas uroczystości wspominać Go będą Koleżanki i Koledzy ze środowisk twórczych, wystąpią: Zespół Mazowsze, Lidia Sadowa, Krystyna Janda, Joanna Rawik, Czesław Majewski oraz studenci warszawskiej Akademii Teatralnej".

"W imieniu środowiska artystę pożegna jego wieloletni przyjaciel, prezes ZASP – Krzysztof Szuster" - napisano.

Uroczystości pogrzebowe Witolda Sadowego rozpoczną się 15 czerwca o godz. 13 w Kościele Pokamedulskim (ul. Dewajtis 3 Lasek Bielański).

Aktor teatralny i kronikarz życia artystycznego Witold Sadowy zmarł 15 listopada 2020 r. Miał ponad 100 lat.

ZASP przypomniał, że Sadowy zadebiutował w 1945 r. na deskach Teatru Miasta Stołecznego Warszawy, w miejscu dzisiejszego Teatru Powszechnego na Pradze, rolą szesnastoletniego Florisa w "Burmistrzu Stylmondu" Maurice'a Maeterlincka.

"Po świętach Bożego Narodzenia 1988 r., Teatr Rozmaitości, który wystawiał Gałązkę rozmarynu Zygmunta Nowakowskiego z Witoldem w roli austriackiego Feldmarszałka, stanął w ogniu. Ten pożar w pewnym sensie zakończył jeden rozdział jego życia, otwierając przed nim nową drogę. Zamienił scenę na fotel widza i recenzenta, oddając się pasji pisania o teatrze, sztuce i aktorach, z początku na łamach Życia Warszawy w cyklu Wspomnienia zza kulis, a od niemal dwudziestu lat w dziale Pożegnań Stołecznej Gazety Wyborczej wspominając kolegów" - czytamy we wpisie na stronie ZASP.

Artysta był aktorem scen warszawskich: Teatru Rozmaitości, Polskiego, Komedii, Nowego, Ateneum i Klasycznego.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne