EN
1.02.2022, 13:37 Wersja do druku

Warszawa. Pogrzeb aktorki Antoniny Girycz-Dzienisiewicz - w czwartek

Nabożeństwo żałobne odbędzie się 3 lutego o godz. 12.30 w Kościele Środowisk Twórczych pw. św. Andrzeja Boboli i Brata Alberta na Placu Teatralnym 18. Po mszy, o godz. 14 nastąpi złożenie urny z prochami Antoniny Girycz-Dzienisiewicz do grobu na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie - informuje rodzina.

fot. mat. Filmu Polskiego

"Zawsze będziesz w naszych sercach!" - czytamy w nekrologu rodziny opublikowanym we wtorek na Fb Związku Artystów Scen Polskich (ZASP).

Rodzina Antoniny Girycz-Dzienisiewicz w nekrologu poprosiła, by chętni zamiast kwiatów dokonali wpłat na rzecz Fundacji Domy Wspólnoty Chleb życia.

Aktorka teatralna, filmowa, radiowa i dubbingowa Antonina Girycz–Dzienisiewicz zmarła 19 stycznia w wieku 82 lat. Informację o śmierci artystki przekazała PAP 20 stycznia w imieniu rodziny zmarłej, jej córka Julia Dzienisiewicz.

Aktorka przez ponad 30 lat występowała na scenie warszawskiego Teatru Współczesnego. "Nie była aktorką pierwszoplanową, ale jej charakterystyczne postaci drugoplanowe, epizody oraz kreacje dubbingowe na długo zostaną w pamięci widzów" - czytamy w informacji przesłanej przez rodzinę.

Artystka urodziła się 20 lutego 1939 r. w Berdyczowie (dzisiejsza Ukraina). W 1959 r. ukończyła we Wrocławiu studia dramatyczne i zadebiutowała rolą Ady w "Lekkomyślnej siostrze" Włodzimierza Perzyńskiego w reż. Igora Przegrodzkiego we wrocławskim Teatrze Dramatycznym.

W latach 1960-67 była aktorką m.in.: Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze, Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu i Teatru Polskiego we Wrocławiu. W 1962 r. otrzymała nagrodę na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych za rolę Magdy w przedstawieniu "Kondukt" wystawianym w Teatrze Lubuskim.

Od 1967 do 2001 r. Antonina Girycz-Dzienisiewicz etatowo związana była z Teatrem Współczesnym w Warszawie. W tym czasie powstało trzynaście spektakli Teatru Telewizji z jej udziałem, m.in.: "Strach i nędza III Rzeszy", "Malowana żona", "Dziady" i "Komu wierzycie".

Aktorka, w swoim dorobku, ma też wiele ról filmowych i serialowych, m.in. w "Polowaniu na Muchy" Andrzeja Wajdy, "Bilansie Kwartalnym" Krzysztofa Zanussiego i "Czterdziestolatku” Jerzego Gruzy.

Jak podaje Encyklopedia Teatru Polskiego wystąpiła w 156 audycjach i słuchowiskach Teatru Polskiego Radia, m.in. w "Co tu kłopotu", "Komu bije dzwon" i "Sława i chwała". Kreacje głosowe tworzyła też w dubbingu w bajkach i filmach dla dzieci, m.in. jako Swatka w "Mulan", babcia Georginia w "Charlie i fabryka czekolady" oraz matka Gru w "Jak ukraść księżyc".

Jak podkreśliła rodzina, uwielbiała pracę z młodzieżą. "Poza własną pracą zawodową zajmowała się przygotowaniem do egzaminów do szkół teatralnych i filmowych późniejszych koleżanek i kolegów, którzy obecnie pracują w zawodzie" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

Była żoną Macieja Dzienisiewicza (1939-87), aktora, reżysera, dyrektora teatru i pedagoga. Ma z nim dwie córki - Julię i Izabellę.

Źródło:

PAP