EN
29.11.2022, 16:21 Wersja do druku

Warszawa. Początek grudnia w Teatrze Druga Strefa

Teatr Druga Strefa zaprasza na grudniowe spotkania teatralne, wernisaż wystawy, premierowy spektakl dla dorosłych i najmłodszych oraz prezentację filmu dokumentalnego, którego bohaterką jest Halina Chrobak.

fot. Piotr Nykowski

LUBLIN – TOŻSAMOŚĆ PRZESTRZENI | wernisaż wystawy

Wernisaż wystawy malarstwa Miłosza Zawistowskiego

Wernisaż: czwartek, 1 grudnia, 20.00-22.00

Wystawa: 1-31 grudnia 

Projekt, który mimo że odnosi się do nurtu w architekturze obecnego na całym świecie, pozostaje nad wyraz lokalny. Zawiera się w nim pewna próba wydobycia części dziedzictwa ukrytego w przestrzeni miasta, którego zbyt często nie docenia przeciętny mieszkaniec Lublina czy jeden z wielu studentów mających go tymczasowo za swój dom. Odzierając budowle ze szpetnych szyldów, upraszczając ich artysta stara się wyciągnąć w swoich pracach ich esencję i wartość oraz ukazać ich tożsamość tak bardzo wpisaną w charakter samego miasta, będącą wręcz jego częścią. Wszystkie sportretowane budowle są pewną laurką, małym zachwytem nad rodzinnym miastem autora i jego architektoniczną spuścizną.

Miłosz Zawistowski urodzony w 1992 roku w Lublinie. Absolwent Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W 2016 roku uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni dr. hab. Sławomira Tomana. W latach 2008-2011 był uczniem studium plastycznego lubelskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w pracowni mgr. Waldemara Figla. Uczestnik wystaw zbiorowych oraz indywidualnych. Były członek studenckiego koła malarskiego przy WA UMCS. W swojej twórczości odwołuje się do tematów swoich zainteresowań, motywów architektonicznych oraz geometryzacji przedstawianych form, nadając im przy tym nieco surrealistycznego charakteru. Malarstwo cechuje ponadto intensywna, wielobarwna paleta kolorystyczna. Poza malarstwem interesuje się również architekturą i urbanistyką, a także instalacją artystyczną.

Wydarzenie dla publiczności od 12. roku życia.

Bezpłatny bilet wstępu: https://www.teatr2strefa.pl/event-details/wystawa-malarstwa 

FRAU MIT AUTOMAT | spektakl Teatru „Kryły Chałopa”

Głęboko autobiograficzny dramat

2 grudnia piątek, godzina 20.00 - premiera

3 grudnia sobota, godzina 20.00

Tekst bazuje na doświadczeniach pokolenia autorów, dorastającego w latach 90. XX wieku po rozpadzie ZSRR, a także na refleksji „co to znaczy być kobietą”. Nawiązuje do innych źródeł literackich i ideologicznych m.in. tragedii O. Wilde’a Salome, monografii białoruskiej socjolożki i badaczki Anny Szadriny, książki S. Smirnowa Twierdza Brzeska, poezji białoruskiej artystki Mariny Napruszkiny, artykułu Joana Ringelheima Women and the Holocaust: A Reconsideration of Research (Kobiety i Holokaust: rewizja badań).

Solidarność między kobietami, potrzeba ochrony i troski o innych tworzą nowy kontekst dla kobiecych historii, losów i instynktu przetrwania w obecnym białoruskim reżimie opresyjnym. W epilogu zeznania kobiet z lat 40. XX w. konfrontowane są z niemal identycznymi zeznaniami współczesnych kobiet z Aresztu Śledczego Okrestina i innych białoruskich więzień. Spektakl ma silny polityczny i krytyczny wydźwięk – nie tylko w kontekście białoruskiej twardej walki o demokrację, ale także w kontekście globalnego ruchu #MeToo. Tekst daje wgląd w intymność autorki, w sferę prywatną (wspomnienia mężczyzn, którzy w różnych formach zdominowali ją w życiu osobistym; okropna pamięć o przemocy wobec niej w okresie dorastania, kontrowersyjne doświadczenie macierzyństwa pod presją społeczną), łączy doświadczenia kobiet w przeszłości i teraz.

Spektakl jest artystycznym wkładem w dyskurs o równości płci i stawia pytania, które niekoniecznie ograniczają się do kontekstu białoruskiego. Każda scena reprezentuje różne rodzaje poetyki i gatunków teatralnych: opera, stand up, teatr lalek, teatr dokumentalny. Występowi towarzyszy muzyka na żywo skomponowana i wykonana przez jedną z najlepszych białoruskich kompozytorek Olgę Podgaiską.

Reżyseria: Aksana Haiko

Tekst: Aksana Haiko, Locha Czykanas

Występują:  Aksana Haiko, Swiatłana Haidalionak

Muzyka: Olga Podgaiskaya

Scenografia: Swieta Husakowa

Video: Swieta Husakowa, Karina Baratowa

Dźwięk, światło: Witalii Appow

Foto: Piotr Nykowski

Teatr Kryły Chałopa (w latach 2001-2011 – Brzeski Wolny Teatr) powstał w 2001 roku. Misją teatru jest krytyczne spojrzenie w formie performatywnej na problemy społeczne. W latach 2001-2021 teatr zrealizował kilkanaście performatywnych akcji ulicznych, 15 spektakli (w tym 5 spektakli ulicznych). Spektakle były prezentowane na ponad 50 międzynarodowych festiwalach w Polsce, Rosji, Ukrainie, Białorusi, Danii i Francji. Aktorzy teatru przeprowadzili szereg warsztatów w Białorusi, USA, Polsce, Francji, Ukrainie i Litwie. Od 2016 r. Teatr Kryły Chałopa prowadzi Szkołę Sztuki Kolektywnej, do której co roku rekrutuje w Brześciu amatorów do studia teatralnego. Teatr zajmuje się nie tylko tworzeniem spektakli, lecz także organizuje wystawy, pokazy filmowe, spotkania i inne inicjatywy kulturalne, prowadzi bibliotekę teatralną, zajmuje się wymianą doświadczeń z teoretykami i praktykami teatru z Białorusi i zagranicy. W 2014 r. Teatr otworzył w Brześciu Przestrzeń KX, która działa jako teatr, galeria oraz miejsce przeznaczone dla organizacji wydarzeń kulturalnych.

#odkryjteatrnanowo #różnorodność

#discovertheateragain #diversity

Spektakl dla publiczności od 15. roku życia grany w języku rosyjskim z polskimi napisami.

Czas trwania spektaklu: 95 minut.

Bilety online: 

2 XII - https://www.teatr2strefa.pl/event-details/frau-mit-automat-spektakl-teatru-kryly-chalopa   

3 XII - https://www.teatr2strefa.pl/event-details/frau-mit-automat-spektakl-teatru-kryly-chalopa-2 

MUZYCZNE DIALOGI Z ROBOTEM | spektakl dla dzieci - premiera

koncert włączający do działania publiczność!

4 grudnia niedziela, godzina 11.00

Spektakl - koncert - włączający do działania publiczność, która korzystając z prostych gestów rozwija dźwięki maszyny. Kompozytorem i pomysłodawcą wydarzenia jest Michał Górczyński - klarnecista, improwizator i twórca przeróżnych koncepcji artystycznych. Proste naciśnięcie klawisza, uderzenie w talerz, zgniecenie butelki, szarpnięcie struny ukulele czy rzut kawałkiem papieru to części wspólnej formy, wspólnej partytury, która brzmi jak jeden utwór poszukujący robotycznej ekspresji. Dialog, pytanie i odpowiedź dźwiękowa prowadzi do stworzenia wrażenia, że robot to nie tylko metal i plastik ale również osobowość sceniczna poruszająca się pomiędzy specyficznymi emocjami.

#dladzieci #muzyka #teatr #robot

Spektakl dla publiczności od 4. roku życia.

Czas trwania spektaklu: 60 minut.

Bilety online: https://www.teatr2strefa.pl/event-details/dialogi-z-robotem 

JAŚNIEJSZE BARWY | film dokumentalny

Film Grzegorza Młynarskiego o naszej aktorce Halinie Chrobak

5 grudnia poniedziałek, godzina 20.00

Teatr Druga Strefa, Magazynowa 14A, 02-652 Warszawa

Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Urząd m. st. Warszawy

Źródło:

Materiał nadesłany