EN

14.02.2022, 11:35 Wersja do druku

Warszawa. Piotr Gliński złożył życzenia jubileuszowe prof. Annie Malewicz-Madey

Wybitny talent, wrażliwość, ujmujące aktorstwo, wielka muzykalność i nieskazitelne wykonawstwo wokalne sprawiły, że wykreowane przez Panią postaci na zawsze pozostaną w pamięci melomanów – napisał wicepremier, szef resortu kultury Piotr Gliński w liście z okazji 85-lecia prof. Anny Malewicz-Madey.

fot. Piotr Nowak/ PAP

Na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) przypomniano, że "wybitna śpiewaczka operowa 13 lutego obchodziła 85. rocznicę urodzin".

"Jest dla mnie wielką radością móc złożyć Pani najserdeczniejsze życzenia z okazji jubileuszu urodzin. To także okazja, by przekazać wyrazy najwyższego uznania dla Pani dokonań twórczych, które stanowią wyjątkowy wkład w rozwój polskiej kultury" - napisał w liście wicepremier.

Jak podkreślił prof. Gliński, "natura obdarowała" Annę Malewicz-Madey "nie tylko pięknym sopranem o charakterystycznej barwie, ale również talentem aktorskim, czego dowodem są liczne kreacje, odznaczające się najwyższym kunsztem".

Szef resortu kultury przypomniał, że "podczas wieloletniej pracy w Teatrze Wielkim w Warszawie zaśpiewała Pani ponad 30 partii w dziełach Rudzińskiego, Bartolozziego, Poulenca czy Strawińskiego oraz uświetniła niemal 1 tys. 600 spektakli, począwszy od dzieł barokowych i klasycznych po współczesny teatr muzyczny".

"Występy w narodowej operze przeplatane były licznymi sukcesami na scenach światowych, takich jak Volksoper w Wiedniu, Opera Narodowa w Pradze, Komische Oper w Berlinie czy Teatr Bolszoj w Moskwie" - czytamy w liście jubileuszowym.

"Jako wielka osobowość i uznany autorytet wyznaczyła Pani niepodważalne wzorce wykonawcze, zaś profesjonalizm i mistrzostwo w uprawianiu sztuki doceniane były przez najbardziej wymagających odbiorców" - ocenił wicepremier.

Zwrócił uwagę, że "niezwykle ważną pozycję" w repertuarze śpiewaczki "stanowi muzyka współczesna", a "wykonania dzieł Lutosławskiego, Ligetiego, Pendereckiego, Meyera czy Kilara podczas wielu edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień weszły na stałe do kanonu muzyki".

"Respekt budzą liczne mistrzowskie nagrania, między innymi dla Polskiego Radia i Telewizji, BBC, RAI, Polskich Nagrań, Naxos, czy DUX, dzięki którym wielkość Pani talentu podziwiać mogą kolejne pokolenia słuchaczy" - ocenił.

"Pragnę wyrazić głęboki szacunek dla Pani długoletniej działalności dydaktycznej, która zaowocowała wykształceniem grona znakomitych wokalistów. Konsekwencja i doświadczenie w przekazywaniu arkanów zawodu sprawiły, że Pani wychowankowie odnoszą sukcesy na scenach operowych Polski i świata" - czytamy w liście wicepremiera.

Zaznaczył, że niezwykle istotna dla całego środowiska muzycznego jest także działalność społeczna prof. Malewicz-Madey jako prezesa Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki, "które pod Pani przewodnictwem stało się organizacją o liczącym się dorobku artystycznym".

Przypomniał, że aktywność artystyczna i pedagogiczna prof. Malewicz-Madey zostały uhonorowane licznymi nagrodami i odznaczeniami, wśród których znajdują się Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

"W tym uroczystym dniu proszę, by oprócz wyrazów głębokiego uznania, przyjęła Pani najlepsze życzenia zdrowia oraz satysfakcji z realizacji wszelkich planów osobistych oraz artystycznych" - zakończył swój list prof. Piotr Gliński.

Anna Malewicz-Madey urodziła się 13 lutego 1937 r. w Pińsku na Polesiu. W 1959 r. ukończyła studia wokalne u Zofii Brégy w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie.

"Swój warsztat wokalny doskonaliła na kursach mistrzowskich pod kierunkiem Giorgio Favaretto w Accademia Musicale Chigiana w Sienie, gdzie w 1967 r. uzyskała dyplom honorowy i nagrodę" - przypomniano na stronie MKiDN.

W 1958 r. otrzymała II nagrodę oraz nagrodę specjalną dla najmłodszego uczestnika na Ogólnopolskim Konkursie Śpiewaczym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie, a w 1964 r. - II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Śpiewaczym w s'Hertogenbosch.

W latach 1959-94 była związana z Teatrem Wielkim w Warszawie. "Zaśpiewała tam ponad 30 partii wokalnych w 1 tys. 600 spektaklach, w dziełach od baroku po opery współczesne" - napisano. "Jej rozległy repertuar obejmuje także oratoria, kantaty i pieśni" - dodano na stronie resortu kultury.

"Brała udział w najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych, m.in. w Festiwalu +Warszawska Jesień+, Salzburger Festspiele, Steirischer Herbst w Grazu, Wiener Festwochen, Maggio Musicale Fiorentino, York Festiwal, Festival van Vlaanderen, Prazské Jaro. Występowała w Anglii, Austrii (Volksoper w Wiedniu), Armenii, Czechach (Opera Narodowa w Pradze), Egipcie, Francji, Holandii, Korei Południowej, na Litwie, w Luksemburgu, Niemczech (Komische Oper w Berlinie), Rosji (Teatr Bolszoj w Moskwie), Szwajcarii, na Ukrainie, Węgrzech i we Włoszech" - czytamy w biogramie artystki.

Anna Malewicz-Madey ma w swoim dorobku wiele nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, BBC, RAI, Radio Svizzera Italiana oraz nagrania płytowe.

Została uhonorowana wieloma odznaczeniami, m.in. Orderem Odrodzenia Polski "Polonia Restituta" oraz z Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Źródło:

PAP