EN

18.12.2023, 15:21 Wersja do druku

Warszawa. Performatywne scenariusze przyszłości

Trwa kolejna edycja projektu „Podaj dalej – performatywne scenariusze przyszłości”. Organizatorem jest Stowarzyszenie Upowszechniania Inicjatyw Kulturalnych Sztuka Nowa.

fot. mat. teatru

Od 2012 roku, dzięki projektowi Podaj dalej, cyklicznie realizowanemu przez Stowarzyszenie Sztuka Nowa, młodzież i studenci Warszawy mogą bezpłatnie uczestniczyć w warsztatach artystycznych i wspólnie tworzyć przestrzeń wymiany doświadczeń. To zajęcia prowadzone pod okiem praktyków teatru, tańca i ekspertów różnych dyscyplin współczesnej humanistyki, skierowane do młodych osób zainteresowanych nowymi formami choreografii, teatru fizycznego i dramaturgii ruchu.

Aktualnie trwa kolejna edycja projektu Podaj dalej – performatywne scenariusze przyszłości, którego podtytuł obejmuje obszar merytorycznych poszukiwań. Ogólnym celem projektu jest szukanie nowych form edukacji, opartych na współdziałaniu i kolektywnym dążeniu społeczności złożonej z młodzieży i młodych dorosłych oraz pedagogów i ekspertów do myśleniu o przyszłości w oparciu o nową kreatywność. Opiekę merytoryczną nad projektem objęła dr Ada Florentyna Pawlak – specjalistka od transhumanizmu i społecznych kontekstów sztucznej inteligencji.

“W badaniach między człowiekiem a światem techniki ważnym zagadnieniem jest zmiana. Rozbudowa środowiska elektronicznego, wirtualizacja rzeczywistości, algorytmizacja zmieniają nas. Zmieniają naturę naszych społeczności” – zauważa Ada Florentyna Pawlak, dodając, że “rolą artysty transhumanistycznego jest transcedować ludzkie bariery, wykorzystując do tego ciało i dobrodziejstwo zaawansowanej technologii. Obowiązkiem sztuki jest wchodzenie w coraz silniejsze interakcje z badaniami naukowymi, dokonywanie działań mediacyjnych, translacyjnych między laboratoryjnymi eksperymentami a ich społecznymi, możliwymi implementacjami. Na gruncie humanistyki już w 1976 roku Ihab Hassan, w wykładzie Prometeusz jako performer: w kierunku posthumanistycznej kultury?, wskazywał, że człowiek jest w procesie zmian i nieustannie staje się kimś innym.

Świadomość tych przemian współgra z główną misją projektu Podaj dalej, opartą na budowaniu społeczności młodych liderów i kształtowaniu odpowiedzialności społecznej. Nie jest to proste zadanie, bo jak mówi Dawid Żakowski, reżyser, pomysłodawca i wieloletni opiekun projektu, “(...) wymaga to przede wszystkim cierpliwości. Budowanie zaufania, na którym w dużej mierze opiera się taki proces artystyczny, i – w który zaangażowanych jest wiele przypadkowych osób o różnym stopniu zaangażowania, jest czasochłonne i nie zawsze możliwe. Bywa, że działania performatywne nie przekładają się na ruchy społeczne, jednakże moja wieloletnia praktyka w pracy edukacyjnej pokazuje, że warto podejmować takie próby. Zgodnie z przyjętą formułą, uczestnicy danej edycji najpierw poznają narzędzia pracy z ciałem, czysto technicznie, dopiero potem następuje proces analizy konkretnych zagadnień merytorycznych, ich selekcja i przetwarzanie na język sztuki”.

W ramach projektu Podaj dalej – performatywne scenariusze przyszłości uczestnicy biorą udział w warsztatach z kreatywnego pisania, tańca współczesnego, sztuk performatywnych i teatru fizycznego. W dalszym etapie mogą wybrać ulubioną formę i korzystając z poznanych technik przygotować własną wypowiedź, która stanie się częścią finałowego Małego Kongresu Futurologicznego, który jest planowany przez Sztukę Nową w czerwcu 2024 roku.

Uczestnicy projektu, w towarzystwie pedagogów i ekspertów, przyglądają się zagadnieniom transhumanizmu, nowych mediów i sztucznej inteligencji w kontekście wstydu i wykluczenia technologicznego, a także obecności, rozumienia i przetwarzania czasu. “Interesuje nas czas, jako kategoria z którą dialogujemy i negocjujemy w nowych kontekstach technologicznych – dodaje Dawid Żakowski – oraz zagadnienia upodmiotowienia rzeczy, doposażania pamięci, analiza jej zasobów, jak i współzależność dychotomii: prawdziwe-fałszywe, naturalne-sztuczne, źródło-efekt itd.”.

Warsztaty odbywają się z udziałem następujących prowadzących: Patrycja Babicka, Maria Bijak, Daniela Komędera, Maciej Tomaszewski, Alicja Zalewska i Dawid Żakowski.

Projekt współfinansowany ze środków m.st. Warszawy w ramach projektu Podaj Dalej 2023-2025.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne