EN

12.07.2023, 10:49 Wersja do druku

Warszawa. Performans „Gimnastyczka” Katarzyny Sikory - w piątek

Performans Katarzyny Sikory zatytułowany „Gimnastyczka” odbędzie się w piątek, 14 lipca o godz. 19.00 w Fundacji Dzielna na warszawskim Muranowie.

fot. Sisi Cecylia

Katarzyna Sikora — tancerka, choreografka, performerka występująca w pracach z pola nowej choreografii. Absolwentka Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu przy Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Stypendystka Folkwang Universität der Künste w Essen. Dwukrotna stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca realizowanej przez Art Station Foundation by Grażyna Kulczyk. Otrzymała stypendium artystyczne m.st. Warszawy (2021).

Jest certyfikowaną terapeutką biomasażu oraz masażu tkanek głębokich i terapii powięziowej. Uczestniczyła w programie szkoleniowym MoDem Pro w Compagnia Zappalà Danza w Katanii (Sycylia).

W 2022 roku artystka zadebiutowała jako reżyserka, autorka koncepcji i choreografii w spektaklu „Dotyk za dotyk. Dansing” z dramaturgią Michała Buszewicza i muzyką Kamila Tuszyńskiego (Teatr Współczesny w Szczecinie). Konsultowała choreografię w filmie „Wszystkie nasze strachy” Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta, zwycięskiego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2021). Jest autorką choreografii do wielu spektakli teatralnych m.in. Michała Buszewicza, Anny Smolar, Jędrzeja Piaskowskiego. Współpracowała również m.in. z Nagim Giannim, Weroniką Szczawińską, Małgorzatą Wdowik, Robertem Talarczykiem czy Marcinem Wroną. Była performerką w takich realizacjach jak m.in. „Łuczniczki” według koncepcji Agnieszki Kryst, „Zrób siebie”, „Monstera” czy „Pixo” Marty Ziółek oraz “Imperial” Pawła Sakowicza.

Współpracowała przy klipach i filmach krótkometrażowych m.in. „Breathlings” w reżyserii Arpada de Grieka (nagroda w kategorii „the best female dancer” i „the best choreographer” podczas Summer Media Studio w Nerindze, Litwa). Występowała m.in. w Operze Królewskiej w Sztokholmie, Operze Narodowej w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, U-jazdowski Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Komunie Warszawa, Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Teatrze Śląskim w Katowicach. Należała do zespołu Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu.

Wydarzenie towarzyszy wystawie „POLSKA/ZIĘTEK. GIMNASTYCZKA”

14 lipca, piątek, godz. 19.00

Wystawa trwa do 22 lipca.

Miejsce: Fundacja Dzielna, ul. Dzielna 7, Warszawa

Wystawa prezentuje prace niezależnego artysty Bogdana Ziętka (1932—2018), który z pasją poświęcił się wykonywaniu rzeźb przedstawiających kobiety. Tłem dla prac Ziętka jest wczesny film Agnieszki Polskiej „Ćwiczenia korekcyjne”, na którym widzimy jak artystka wprawia w ruch oporną, niemą materię dawnych fotografii.

Wstęp bezpłatny.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/wurc4bAN

dzielna.foundation

Źródło:

Materiał nadesłany