9 czerwca w Komunie Warszawa odbędzie się performance „Analysing the Beast” z udziałem osób wyłonionych w open call, w dniach 11-12 czerwca będzie można zobaczyć spektakl Anny Smolar „Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach”.
Analysing The Beast, reż. Paulius Markevičius
czwartek 9.06., godz. 19.00, bilety. 20 zł
Jak nazywamy bestię?
Czy człowiek jest bestią?
Człowiekiem kieruje uczucie, głód, pożądanie, łaknienie, pragnienie – bestia.
Na jedną noc miejsce wydarzenia stanie się mistyczną świątynią teraźniejszości. Odrzuć pośpiech i zanurz się w ponadczasowej przestrzeni. Tajemnicza mgła przeniesie cię do nowoczesnego rytuału, w którym możesz wędrować, odkrywać, ufać, pytać i odpowiadać. Obserwuj lub angażuj się. Może tam spotkasz bestię.
Spektakl powstał na podstawie dokumentalnych inspiracji zebranych podczas podróży po Litwie. Twórcy, badając pojęcie „bestii” i naturalną potrzebę rytuału, odwiedzili litewskie osady, które w ciągu ostatnich 10 lat przeżyły największe zmiany demograficzne w kraju, a także parki narodowe. Przeanalizowali, jakie „bestie” żyją na tych terenach. Dla twórców ważne było odnalezienie „bestii”, które tam żyją, jak zmieniają się ich cechy adaptacyjne.
Wydarzenie to jest przestrzenią pomiędzy performansem a instalacją, gdzie granica między obserwatorem a uczestnikiem zanika, stapiając się we wspólnej przestrzeni czasu, łamiąc utarte prawa fizyki.
MMLAB (Meno ir mokslo laboratoria, Laboratorium Sztuki i Nauki) to kolektyw zrzeszający młodych artystów i naukowców realizujących wspólne projekty edukacyjne, artystyczne i badawcze. To teatralna przestrzeń twórcza, w której artyści nie tylko zagłębiają się w tematy naukowe, ale także eksperymentują, poszukują nowych form i tematów artystycznych. MMLAB to także jedna z najszybciej rozwijających się organizacji, która zyskała uznanie krytyków i publiczności. W 2019 roku MMLAB uzyskał status teatru profesjonalnego przez litewskie Ministerstwo Kultury. W 2019 roku decyzją Samorządu Wileńskiego MMLAB został Teatrem Miejskim w Wilnie.
Więcej: mmlaboratorija.lt
W Komunie Warszawa MMLAB zaprezentuje spektakl „Analysing the Beast” z udziałem osób wyłonionych w open call.
***
Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach, reż. Anna Smolar
sobota - niedziela, 11-12.06., godz. 19.00, bilety 30-40 zł
Działają w zmaskulinizowanym świecie. Wiedzą, jak ważne jest stawianie granic, egzekwowanie reguł i panowanie nad sobą. Muszą radzić sobie z własnymi emocjami, nie zważając na agresję tych, których mają chronić. W dzień i w nocy, niezależnie od pogody i nastroju dbają o porządek. Toną w pracy. Policjantki – martwe pole feministycznego dyskursu.
Stoją murem za mundurem, czy to mundur stawia je pod ścianą? To on sprawia, że niczym za dotknięciem magicznej różdżki z realnych zapracowanych, zmęczonych, ambitnych, pokręconych, radosnych czy pedantycznych kobiet stają się nosicielkami państwowego monopolu przemocy. Ich ciała – te naznaczone bliznami po cesarskich cięciach, przemocowych związkach i wypadkach przy pracy – przeobrażają się w znak w równaniu demokracji i patriarchatu. Znak, który w istocie jest niewiadomą, pod którą różne strony społecznego sporu podstawiają własne wartości.
Co bowiem niesie ze sobą policjantka – bezpieczeństwo? Przemoc? Porządek? Władzę? Jest profesjonalistką, która pokonała bariery w męskim środowisku? Opiekunką, która zgodnie z hasłem polskiej policji „pomaga i chroni”? Strażniczką sprawiedliwości? Figurą systemowego zła i opresji państwa? Zdrajczynią kobiecej sprawy? Ofiarą seksizmu i dyskryminacji? Czy w ogóle potrafimy oddać głos jej samej – zakładniczce naszej wyobraźni?
Spektakl Oficerki jest fantazją opartą na faktach i świadectwach. Próbom towarzyszą spotkania zespołu z policjantkami. Zderzenie naszych, cywili, wyobrażeń i stereotypów z ich opowieściami, stało się punktem wyjścia do przyjrzenia się umowie społecznej, w ramach której rzekomo poruszamy się wszyscy. Czy rzeczywiście ją zawarliśmy? W co gramy, kiedy zawieramy ze sobą rozmaite umowy – w domu, w szkole, w pracy, w szpitalach i w urzędach, na ulicach? Czy dają one nam poczucie bezpieczeństwa czy wręcz odwrotnie? I czy potrafimy umówić się na coś innego?
Scenariusz, dramaturgia, reżyseria: Anna Smolar
Współpraca koncepcyjna: Agata Sikora
Scenografia, kostiumy: Anna Met
Ruch: Katarzyna Sikora
Opracowanie muzyczne: Rafał Paradowski
Światła: Liubov Gorobiuk
Asystentka reżyserki: Kalina Dębska
Produkcja: Magda Niedźwiecka, Lena Tworkowska (Teatr Polski w Bydgoszczy), Alina Gałązka, Olga Kozińska (Teatr Komuna Warszawa)
Inspicjentka: Hanna GruszczyńskaWystępują: Sara Celler-Jezierska, Mirosław Guzowski, Damian Kwiatkowski, Franek Nowiński, Michalina Rodak, Małgorzata Trofimiuk, Jakub Ulewicz, Małgorzata Witkowska