EN

13.12.2023, 11:58 Wersja do druku

Warszawa. Pełnia obrazu w Twoich oczach. „Robert Robur” w TR Warszawa

Na zakończnie roku TR Warszawa zaprasza w dniach 28-30 grudnia na „Roberta Robura” w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego. Spektakl powstał na podstawie ostatniej, niedokończonej powieści Mirosława Nahacza, zaadaptowanej przez reżysera oraz Jakuba Żulczyka. 

fot. Magda Hueckel

Seria tajemniczych zgonów wstrząsa światem nowych mediów. Zagadkę próbuje rozwikłać inspektor Mirosław Kryzys ze Świetlnej Policji. Tropy prowadzą do Roberta Robura, młodego scenarzysty. Tymczasem w Mieście Światła narasta rebelia. Członkowie sekty tajemniczego Mistrza chcą obalić dyktaturę Urzędu Energii. Kto stoi za tajemniczymi zbrodniami? Czy ciemność wygra ze światłem? Kto pisze serial “Wściekłość i wrzask”? 

Ostatnia, niedokończona powieść Mirosława Nahacza rozgrywa się w przyszłości, w której fikcja kreowana przez media całkowicie wyparła rzeczywistość. Sensacyjna akcja łączy się z wizją społeczeństwa, które odurzone medialnymi przekazami, staje się bezwolne i podatne na manipulacje władzy. Spektakl przenosi dystopijną powieść Nahacza do współczesnego świata cyfrowych mediów i wirtualnej rzeczywistości. To, co dekadę temu wydawało się czystą fantazją, dziś staje się realnością. Wszechobecna inwigilacja i kontrola w sieci, internetowe gwiazdy, które zapalają się równie szybko, jak gasną, koncerny manipulujące informacjami i hakerzy, którzy wykradają im dane – żyjemy w przyszłości, którą wymyślili pisarze. Dzięki technologii virtual reality powstają cyfrowe światy tak realne, że można je pomylić z rzeczywistością. W jaki sposób ten nowy, wspaniały świat wpływa na człowieka i jego relacje z innymi? Jak połączyć dwie strony pękniętej rzeczywistości?

Obsada: Jan Dravnel (Costa Costa), Dobromir Dymecki (Inspektor Mirosław Kryzys), Natalia Kalita (Maja), Lech Łotocki (Profesor Abel Zimmermann), Sebastian Pawlak (Mistrz), Paweł Smagała (Robert Robur), Tomasz Tyndyk (Nieprawdopodobny Prowadzący), Justyna Wasilewska (Robert Robur), Mirosław Zbrojewicz (Matheo DeZi), Agnieszka Żulewska (Małgorzata von Ungier)

Twórcy i twórczynie:

reżyseria: Krzysztof Garbaczewski

adaptacja: Krzysztof Garbaczewski, Jakub Żulczyk

scenografia: Aleksandra Wasilkowska

video: Robert Mleczko

kompozytor: Jan Duszyński

kostiumy: Sławomir Blaszewski

reżyseria światła: Bartosz Nalazek

Wybrane nagrody:

Nagroda reżyserska na 23. Ogólnopolskim Konkursie Na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Wyróżnienie za rolę w spektaklu dla Pawła Smagały i Justyny Wasilewskiej na 57. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych

Grand Prix Złota Kieszeń Dla Aleksandry Wasilkowskiej za scenografię i Sławomira Blaszewskiego za kostiumy na Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena W Budowie” 2018

Źródło:

Materiał nadesłany