Chcesz oderwać się od codzienności i przenieść w inny świat? Teatr Druga Strefa zaprasza na niezwykłą podróż, podczas której doświadczysz szerokiej gamy emocji.
Na widzów czekają spektakle, które staną się okazją do rozwoju osobistego i poszerzenia horyzontów, podejmują aktualne tematy oraz zadają pytania dotyczące współczesnych relacji, społecznych napięć i indywidualnych dramatów. Od klasyki dramatu, przez współczesne interpretacje, aż po innowacyjne monodramy. Każdy ze spektakli to niepowtarzalna okazja, by zgłębić ludzką psychologię i kondycję w złożonym świecie.
W październiku w Teatrze Druga Strefa widzowie będą mogli także zobaczyć spektakle z Argentyny w reżyserii Alejandro Radawskiego, spektakl ĆMIENIE autorstwa Radosława Maciąga, nagrodzonego w tym roku Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną oraz warszawską premierę innowacyjnego przedstawienia łączącego teatr ze sztuką cyrkową "STO NANOGRAMÓW" w wykonaniu Tomasza Piotrowskiego i Patrycji Grzywińskiej
3 października, 19.00 - DRUGI POKÓJ | studenci na scenę
Spektakl Teatru Hybrydy Uniwersytetu Warszawskiego
Spektakl "Drugi Pokój" Zbigniewa Herberta, przeniesiony w realia współczesnego świata, staje się głębokim studium problemów trawiących współczesne relacje międzyludzkie.
5 października, 19.00 - NOC HELVERA | dramat
Wstrząsający dramat ludzkiej tragedii pychy i poniżenia. Spektakl zawieszony w czasie, mogący się odgrywać gdziekolwiek i kiedykolwiek. Także tu i teraz...
7 października, 19.00 - ĆMIENIE | dramat
“Ćmienie” to portret pokolenia, mierzącego się z własnymi pragnieniami, ambicjami i zagubieniem. To próba odnalezienia własnego miejsca we współczesnym świecie i odpowiedzi na dręczące nas wszystkich pytania o związki, rodzinę, karierę, miłość i rodzicielstwo.
10 października, 19.00 - JA, CÓRKA RASPUTINA | monodram Marzeny Trybały
Akcja spektaklu rozgrywa się w Los Angeles w mieszkaniu Marii Rasputiny, w 10. rocznicę śmierci Feliksa Jusupowa, który zabił jej ukochanego ojca. Dla jednych Grigorij Rasputin był prorokiem a dla innych najbardziej tajemniczą, mroczną i złowrogą postacią.
12 października, 19.00 - PRZY DRZWIACH ZAMKNIĘTYCH | dramat
Gdzieś po drugiej stronie Garcin, Inez i Stellę skazano na bycie razem na wieczność. Kto stanie się katem, a kto ofiarą? I czy ofiara może być równocześnie katem?
17 października, 19.00 - DRUGA | monodram Katarzyny Traczyńskiej
Opowieść o losach kobiety – żony, matki, córki, aktorki. Historia o łamaniu barier, buncie, o wychodzeniu ze strefy komfortu.
18, 19 października, 19.00 - NOC HENNY | tragikomedia
Judith, była partnerka Jacka, nagrywa mu na telefonie dramatyczną wiadomość. Jednak u progu jej drzwi pojawia się nie on, a jego aktualna dziewczyna.
20 października, 17.00 - WALKA NA MIĘSO | LA PELEA DE LA CARNE
Spektakl z Argentyny
“Walka na mięso” to spektakl Alejandro Radawskiego, na podstawie powieści “Pornografia” Witolda Gombrowicza, który łączy elementy teatralne, filmowe (z reżyserią na żywo), muzykę Jana Sebastiana Bacha i obrazy Francisco de Goi.
21 października, 19.00 - FERDYDURKE
Spektakl z Argentyny
Pupa, gęba, łydka - czyli świat trzydziestoletniego Pepe, zmuszonego przez profesora Pimko do powrotu do szkoły.
25 października, 19.00 - STO NANOGRAMÓW | premiera warszawska
STO NANOGRAMÓW to synteza żonglerki, teatru, tańca i muzyki, dawkowana w minimalistycznych, lecz skutecznych porcjach.
DRUGI POKÓJ | studenci na scenę
3 października, 19.00
Drugi Pokój - Współczesna interpretacja dramatu Herberta
Spektakl Teatru Hybrydy Uniwersytetu Warszawskiego
Spektakl "Drugi Pokój" Zbigniewa Herberta, przeniesiony w realia współczesnego świata, staje się głębokim studium problemów trawiących współczesne relacje międzyludzkie. Czy tytułowy "Drugi Pokój" to jedynie fizyczna przestrzeń, o którą toczy się walka, czy może raczej metafora skrywanych pragnień, lęków i traum, których bohaterowie nie potrafią otwarcie wyrazić?
Inscenizacja zderza ze sobą dwie wizje "Drugiego Pokoju". Z jednej strony mamy młodą parę, pogrążoną w euforii namiętności i zauroczenia, pragnącą rozpocząć nowe życie wspólnie. Z drugiej strony rzeczywistość brutalnie weryfikuje ich ideały, ujawniając ignorancję, gniew, pożądanie i strach, które kumulują się między nimi.
Źródłem tych emocji staje się brak przestrzeni nie tylko fizycznej, ale również psychicznej. Zamknięci w ciasnej przestrzeni mieszkania, bohaterowie nie potrafią stworzyć dystansu niezbędnego do zdrowej relacji. Uwikłani we własne ograniczenia i iluzje, nie potrafią otwarcie komunikować się ze sobą, co prowadzi do narastającej frustracji i niezrozumienia.
Tytułowy "Drugi Pokój" może być więc interpretowany jako metafora ludzkiej podświadomości. To tam skrywają się najgłębsze lęki, pragnienia i traumy, które determinują nasze zachowania i wpływają na relacje z innymi. Bohaterowie dramatu Herberta nie potrafią dotrzeć do tego "Drugiego Pokoju" w sobie nawzajem, co uniemożliwia im zbudowanie prawdziwie głębokiej i satysfakcjonującej relacji.
Spektakl stawia więc pytania o uniwersalne problemy współczesnych związków. Czy w erze wszechobecnego pośpiechu i konsumpcjonizmu potrafimy jeszcze budować trwałe relacje oparte na szczerości i wzajemnym szacunku? Czy potrafimy pokonać bariery budowane przez nasze własne ograniczenia i lęki? "Drugi Pokój" nie udziela gotowych odpowiedzi, ale skłania do refleksji i poszukiwania własnych rozwiązań.
Warto również zastanowić się, czy historia przedstawiona w spektaklu jest jedynie obrazem konkretnej pary, czy też może służyć jako uniwersalny komentarz do kondycji współczesnego człowieka. Czy problemy bohaterów odzwierciedlają szersze zjawiska społeczne i kulturowe? Czy "Drugi Pokój" to jedynie metafora skrywanych pragnień i lęków jednostki, czy może raczej odzwierciedlenie głębszych mitów i archetypów zakodowanych w zbiorowej podświadomości?
Interpretacja "Drugiego Pokoju" jest wieloznaczna i zależy od indywidualnej wrażliwości widza. Spektakl z pewnością skłania do refleksji nad naturą ludzkich relacji, stawiając trudne pytania o miłość, bliskość i komunikację w dzisiejszym świecie.
Cykl studenci na scenę
Spektakl Teatru Hybrydy Uniwersytetu Warszawskiego
Występują: Ola Rykowska, Jan Zasowski
Reżyseria: Sylwester Biraga
Muzyka: Michał Górczyński
Czas trwania 50 minut | Kategoria wiekowa 15+
Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa w ramach realizacji zadania publicznego "Teatr Druga Strefa 2024 - Premiery, Spektakle, Wydarzenia".
NOC HELVERA | dramat
5 października, 19.00
Czy brunatne czasy rodzącego się nazizmu należą już do przeszłości? Czy kryształowe noce w różnych odsłonach nie są powtarzającym się elementem historii na sinusoidzie wieków? Czy współczesne podziały na gorszy i lepszy sort nie powinny zasiać w nas niepokoju? Teatr Druga Strefa każe widzowi zmierzyć się z trudnymi pytaniami. Sylwester Biraga inscenizując dramat Ingmara Villqista nie podsuwa gotowych odpowiedzi. Każe wszystkim szukać ich wewnątrz siebie, sprawiając, że Noc Helvera staje się ich udziałem. Nie sposób będzie jej zapomnieć po opuszczeniu teatru. Wracać będzie jak natrętne echo. Każde medialne informacje będą nową Nocą Helvera! Helvera XXI wieku...
Z recenzji:
Mogło się wydawać, że zaskakujący dramat Villqista, którego premiery telewizyjna i teatralne w warszawskich teatrach Studio i Powszechnym przed ponad 20 laty wzbudziły emocje, już wyczerpał swoje możliwości, że już wszystko o tej sztuce wiemy. Tymczasem najnowsza jej realizacja w Teatrze Druga Strefa w reżyserii Sylwestra Biragi odsłania mniej widoczne, głębinowe sensy dramatu.
Tomasz Miłkowski aict.art.pl 22 marca 2022
Osobiście chciałbym pochwalić Halinę Chrobak: wzruszająco zagrała kobietę troszczącą się o swojego podopiecznego i walczącą o jego spokój! Jest to kolejna wspaniała rola tej znakomitej Aktorki! Nic dziwnego zatem, że po spektaklu zapadła długa cisza na widowni i dopiero po pewnym czasie rozległy się mocne, w pełni zasłużone, brawa.
Roman Soroczyński warszawa.pl 6 września 2022
Szokujący spektakl. Wszystko mnie w nim zaskakiwało. Oglądając go broniłem się pazurami przed tym, żeby dać się porwać - przegrałem. Wciąż posługujący się najbardziej klasycznymi środkami, jest jednocześnie bardziej nowoczesny od tego, czym karmi się współczesny teatr. Niezwykła forma [...] Zagrane to jest tak, że burza braw to mało.
Włodzimierz Neubart - Chochlik Kulturalny 18 listopada 2021
Autor: Ingmar Villqist
Występują: Halina Chrobak, Piotr Duda
Reżyseria, scenografia i kostiumy: Sylwester Biraga
Plakat: Jan Wawrynkiewicz
Fotosy: Eligiusz Baranowski
Licencja na wystawienie spektaklu została została udzielona przez ZAIKS
Premiera 8 października 2021
Czas trwania 60 minut | Spektakl dla widzów 15+
Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa w ramach realizacji zadania publicznego "Teatr Druga Strefa 2024 - Premiery, Spektakle, Wydarzenia".
ĆMIENIE | dramat
7 października, 19.00
Wolność to nie tylko prawo do swobodnego działania. Wolność to także prawo do nie działania. O ile nasza cywilizacja zdaje się doskonale obchodzić z tym pierwszym, to drugie przeżywa niespotykany dotąd kryzys. Zasypywani obrazami idealnych i spełnionych ludzi nieustannie dążymy do osiągnięcia własnej “najlepszej wersji siebie”, a każda chwila odpoczynku w tym gorączkowym biegu staje się źródłem lęku, frustracji i poczucia winy. Nie ważne, jak wiele udało nam się osiągnąć - coś w nas nieustannie szepce, że wciąż robimy zbyt mało, by stać się idealną fotografią, wiszącą na frontowej ścianie naszej wyobraźni.
Czy istnieje wyjście z tej sytuacji? Czy możemy przerwać zamknięte koło samooskarżeń, czyniące z nas jednocześnie panów i niewolników własnego życia? Jak przestać odczuwać drażniące ćmienie wewnętrznej presji, odbierające nam radość swobodnej ekspresji?
“Ćmienie” to portret pokolenia, mierzącego się z własnymi pragnieniami, ambicjami i zagubieniem. To próba odnalezienia własnego miejsca we współczesnym świecie i odpowiedzi na dręczące nas wszystkich pytania - o związki, rodzinę, karierę, miłość i rodzicielstwo. To wyraz buntu wobec nieustannego niepokoju, presji sukcesu, szumu bodźców, natłoku informacji i przemocy pop-ideałów. Ćmienie to pozornie nieznaczny, ale zawsze obecny ból w naszych umysłach i sercach.
Autor i reżyseria: Radosław Maciąg
Wykonanie: Lidia Pronobis, Aleksandra Pałka-Łopatka, Jakub Łopatka, Maciej Zuchowicz, Kacper Lech
Muzyka: Kacper Lech
Choreografia: Karolina Rentflejsz
Plakat, kostiumy: Alicja Siemko
Realizacja techniczna: Stanisław Czerwiński
Czas trwania 70 minut | Kategoria wiekowa 15+
Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa w ramach realizacji zadania publicznego "Teatr Druga Strefa 2024 - Premiery, Spektakle, Wydarzenia".
JA, CÓRKA RASPUTINA | monodram Marzeny Trybały
10 października, 19.00
Akcja spektaklu rozgrywa się w Los Angeles w mieszkaniu Marii Rasputiny, w 10. rocznicę śmierci Feliksa Jusupowa, który zabił jej ukochanego ojca. Dla jednych Grigorij Rasputin był prorokiem a dla innych najbardziej tajemniczą, mroczną i złowrogą postacią. Maria wspomina swoje życie, które nierozłącznie niesie ze sobą wspomnienia o historii świata epoki rewolucji oraz codziennej konfrontacji człowieka z tragicznym losem. Spektakl daje nam możliwość spojrzenia na historię Rosji i świata przez pryzmat życia nieszczęśliwej kobiety.
Z recenzji
Jeżeli możecie, biegnijcie do Drugiej Strefy, do Teatru Druga Strefa, na monodram Marzeny Trybały, „Ja, córka Rasputina” w reżyserii Sylwestra Biragi. Trybała gra wspaniale. Wyciska ze sztuki Rafaela Akopdżaniana tyle, ile się da. Wulgarna i subtelna. Nie da się tego pogodzić? Zobaczcie Trybałę. Potrafi.
Łukasz Maciejewski / aict.art.pl
W “Rasputinie” przeniosły się akcenty, z głównego tematu sztuki - przekleństwa życia z piętnem ojca o złej sławie i odpowiedzialności dzieci za winy swych ojców na problem historycznej odpowiedzialności mocarstwa światowego za czyny swych władców i koszmaru ucieczki przed złem.
Aleksandra Pieterwas / Stolica
Maria Rasputina, w wykonaniu Marzeny Trybały to kobieta pogodzona. Nie ma w niej goryczy a sentymentu jest w sam raz. Nie ma w niej nienawiści ani zbytniej przesady. Marzena Trybała pięknie przedstawiła nam Marię akceptującą swój los, pomimo dramatycznych wydarzeń jakich doświadczyła w związku ze stygmatem nazwiska jakie nosiła.
MaGa / Notatnik kulturalny
JA, CÓRKA RASPUTINA
autor: Rafael Akopdżanian
tłumaczenie: Walentyna Mikołajczyk-Trzcińska
reżyseria, scenografia i opracowanie muzyczne: Sylwester Biraga
wykonanie: Marzena Trybała
plakat: Jan Wawrynkiewicz
realizacja techniczna: Stanisław Czerwiński
Premiera 31 marca 2023 Teatr Druga Strefa Warszawa
Spektakl został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu ZASP oraz miasta stołecznego Warszawy
Czas trwania 70 minut | Kategoria wiekowa 15+
PRZY DRZWIACH ZAMKNIĘTYCH | dramat
12 października, 19.00
Gdzieś po drugiej stronie Garcin, Inez i Stellę skazano na bycie razem na wieczność. Nie mają szczoteczki do zębów, nie mają łóżka, nie mają lustra, mają tylko siebie i doskonale wyuczoną grę pozorów. Z łatwością okłamują innych, okłamują siebie, a cena jest wysoka. W tym niezwykłym trójkącie przy drzwiach zamkniętych wychodzą na światło dzienne najmroczniejsze sekrety ich życia. Podstęp, intryga, manipulacja, agresja, brutalność, namiętność, uległość przyjemności, zabijanie dzieci. Gra w asertywność oraz walka o przewagę nad pozostałymi jest jedynym wyjściem z sytuacji. Kto stanie się katem, a kto ofiarą? I czy ofiara może być równocześnie katem?
PRZY DRZWIACH ZAMKNIĘTYCH to dramat, który na polskich scenach wystawiany był niezwykle rzadko. Sylwester Biraga na nowo odczytuje napisany w 1944 roku tekst autorstwa Jeana Paula Sartra, poszukując przy tym odpowiedzi na pytanie czy rzeczywiście piekło to są inni?
Jean Paul Sartre - powieściopisarz, dramaturg i filozof. Jeden z czołowych przedstawicieli egzystencjalizmu ateistycznego. Pod koniec życia odszedł jednak od tej filozofii rozwijając przy tym własną wersję socjologii marksistowskiej. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1964 roku, której przyjęcia odmówił.
Z recenzji:
Zachwyciłam się grą aktorską i scenografią. Już dawno nie widziałam spektaklu, gdzie dykcja każdego aktora z każdej pozycji na scenie byłaby tak dobrze słyszalna, tak pięknie wypowiedziana, niosła taki ładunek emocjonalny. Cudownie się to oglądało. I scenografia… taka prosta, a taka „niebiańsko” przemyślana. Zresztą, scenograficznie Teatr Druga Strefa jest zdecydowanie w czołówce teatrów warszawskich. I jeszcze ta oprawa dźwiękowa, która przenosiła widzów w świat pozaziemski.
MaGa notanikkulturalny.blogspot.com
Halina Chrobak, Joanna Górniak i Katarzyna Łochowska w aktorskim koncercie! Jedna z dam pokazuje, jak sprytnie potrafi korzystać ze swych umiejętności, by osiągać zamierzony efekt, druga: pokaże, że potrafi zagrać dosłownie wszystko i nie ma granic emocji, których nie potrafiłaby przekroczyć, niezależnie od kostiumu, trzecia zaś - i to moje największe odkrycie - udowadnia, jak ważne jest, by reżyser potrafił otwierać aktorkom drzwi, które, jeśli się do nich znajdzie klucz, okazują się skrywać magiczne wnętrze. Moje największe chochlikowe uznanie.
Włodzimierz Neubart - Chochlik Kulturalny
Autor: Jean Paul Sartre
Tłumaczenie: Jan Kott
Obsada:
Kelner - Michał Górczyński, Sylwester Biraga
Garcin - Joanna Górniak
Inez - Halina Chrobak
Stella - Katarzyna Łochowska
Reżyseria, scenografia: Sylwester Biraga
Muzyka: Michał Górczyński
Plakat: Marek Maciejczyk
Fotosy: Kinga Karpati & Daniel Zarewicz
Realizacja techniczna: Stanisław Czerwiński
Licencja na wystawienie spektaklu została została udzielona przez ZAIKS.
Premiera 15 grudnia 2023
Czas trwania 95 minut | Kategoria wiekowa 15+
Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa w ramach realizacji zadania publicznego "Teatr Druga Strefa 2024 - Premiery, Spektakle, Wydarzenia".
DRUGA | monodram Katarzyny Traczyńskiej
17 października, 19.00
DRUGA to opowieść o losach kobiety – żony, matki, córki, aktorki. Historia o łamaniu barier, buncie, o wychodzeniu ze strefy komfortu. Codzienna walka o własną tożsamość w zestawieniu z dążeniami artystycznymi to wyboista droga. Bohaterka podąża jednak ścieżką poszukiwania wolności, co jest zmaganiem szczególnie trudnym, bo przez lata pozostawała w cieniu autorytatywnej matki.
DRUGA to monodram, w którym aktorka dialoguje z publicznością poszukując własnej tożsamości. To gra, zabawa i dramat w jednym. O życiu, sile, jaką mamy w sobie, słabości, niepohamowanym apetycie na codzienność, o stracie i wygranej. To opowieść skrząca od dowcipu i głębokiej refleksji… jednym słowem, rollercoaster.
Z ciekawostek, zakulisowych ploteczek trzeba koniecznie zdradzić (w tajemnicy, oczywiście), że odtwórczyni głównej roli posiada pewną specyficzną, ważną umiejętność. Jest mianowicie członkinią formacji tanecznej, która w listopadzie 2022 zdobyła mistrzostwo świata w stepowaniu. Jak zatem sądzicie – czy to jest umiejętność, która zostanie wykorzystana na scenie?
Pierwotnie DRUGA miała być projektem kobiecym, zrealizowanym wyłącznie przez żeński pierwiastek. Temat okazał się jednak tak uniwersalny, że panowie nie pozostali obojętni. Dlatego, choć u podstaw stoi praca kobiet, aktorki – autorki – i reżyserki, to jednak i panowie dołożyli swoją cegiełkę. Dzięki temu projekt DRUGA stał się wszechstronny, pojemny, otwarty.
Z recenzji:
Jestem pod wrażeniem i niesamowitej gry aktorskiej Katarzyny Traczyńskiej i oczywiście talentu Agnieszki Lis , na podstawie której tekstu powstał monodram w reżyserii Anny Sandowicz. I to jaki!! Pełen ekspresji, niesamowitych emocji i tak bardzo realny. Brawo!
zaczytanapodrozniczka.blogspot.com
Autorka: Agnieszka Lis
Wykonanie: Katarzyna Traczyńska
Reżyseria: Anna Sandowicz
Muzyka: Marek Jakubowicz
Choreografia: Michał Wierzbowski
Plakat: Asya Burtseva
Zdjęcie do plakatu: Eligiusz Baranowski
Realizacja techniczna: Stanisław Czerwiński
Premiera 13 października 2023 Teatr Druga Strefa Warszawa
#scenainicjatyw
Czas trwania 70 minut | Kategoria wiekowa 15+
Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa w ramach realizacji zadania publicznego "Teatr Druga Strefa 2024 - Premiery, Spektakle, Wydarzenia".
NOC HENNY | tragikomedia
18, 19 października, 19.00
Judith, była partnerka Jacka, nagrywa mu na telefonie dramatyczną wiadomość. Jednak u progu jej drzwi pojawia się nie on, a jego aktualna dziewczyna. Twórczynie przyglądają się relacji dwóch kobiet, które spotykają się jako rywalki. Kultura wyuczyła je tego, by widzieć w sobie nawzajem wrogów walczących o mężczyzn. Czy Judith i Ros są w stanie wyjść poza te ramy, zobaczyć siebie nawzajem i dostrzec coś więcej niż tylko satelitę krążącego wokół mężczyzny?
Noc Henny Amy Rosenthal to kameralny spektakl na dwie aktorki. Polska premiera sztuki miała miejsce w nietypowej przestrzeni, w mieszkaniu na warszawskiej starówce. Sztuka w reżyserii Marty Malinowskiej to wzruszająca tragikomedia dla widzów szukających w teatrze bliskości.
O autorce:
Amy Rosenthal – brytyjska dramatopisarka, żydowskiego pochodzenia, absolwentka dramaturgii na University of Birmingham, laureatka The Sunday Times Drama Award za swoją debiutancką sztukę NOC HENNY w 1999 roku. Nominowana do prestiżowej nagrody Susan Smith Blackburn Prize dla kobiet dramatopisarek.
Autor: Amy Rosenthal
Tłumaczenie: Maria Patykiewicz
Reżyseria: Marta Malinowska
Wykonanie: Maria Patykiewicz, Agata Puterko
Muzyka: Albert Stensen
Multimedia, zdjęcia: Ewa Radzewicz, Adam Romanowski
Czas trwania 60 minut | Kategoria wiekowa 15+
Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa w ramach realizacji zadania publicznego "Teatr Druga Strefa 2024 - Premiery, Spektakle, Wydarzenia".
WALKA NA MIĘSO | LA PELEA DE LA CARNE | Spektakl z Argentyny
20 października, 17.00
Nasze domy tracą dusze, czując na swoich fundamentach podmuch nienawiści. Nasz kraj jest oblężony. Boimy się przyszłości. Czujemy oddech wojny na karku. Nie ma tu miejsca na romantyzm. Nikt już nie całuje nas tak, jak dawniej. Może jeszcze zdążę rozpalić ogień w naszych sercach. Może odnajdę piękno w najciemniejszym chaosie.
“Walka na mięso” to spektakl Alejandro Radawskiego, na podstawie powieści “Pornografia” Witolda Gombrowicza, który łączy elementy teatralne, filmowe (z reżyserią na żywo), muzykę Jana Sebastiana Bacha i obrazy Francisco de Goi. Historia rozgrywa się w Polsce podczas II wojny światowej. Fryderyk i Witold przybywają do wiejskiego domu swojego przyjaciela Hipolita, który ukrywa przed ruchem oporu młodego mężczyznę, dezertera. W obliczu przemocy i wojny trwa gra podglądacza połączona z kryminalną intrygą wokół dwóch morderstw.
Kilka słów od reżysera
Jako że mam polskie korzenie, Witold Gombrowicz zafascynował mnie już od młodości, a kiedy pracowałem dla Ambasady Polskiej w Buenos Aires, zajmując się promowaniem polskiej kultury w Argentynie, moje zainteresowanie nim jeszcze bardziej się pogłębiło. Moje zafascynowanie tą powieścią pojawiło się równocześnie z Ferdydurke, pierwszym dziełem Gombrowicza, które wyreżyserowałem. Wówczas nie byłem pewien, którą z tych dwóch sztuk wybrać, i ostatecznie zdecydowałem się na Ferdydurke. Wojna w Ukrainie, która zastała mnie w moim domu w Krakowie, sprawiła, że zdecydowałem się poruszyć temat ludzi czekających w swoich domach na przybycie najeźdźców. W Walce na mięso skupiam się właśnie na tym oczekiwaniu. Fabuła rozgrywa się w momencie, gdy Rosja i Niemcy rozrywają Polskę, atakując ją ze wschodu i zachodu. Po Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu, gdzie w 2022 roku zostaliśmy entuzjastycznie przyjęci przez publiczność i zdobyliśmy nagrodę dla najlepszego zespołu teatralnego, odżyły dwie moje idee: przygotowanie spektaklu Wojna na mięso na kolejną edycję festiwalu oraz stworzenie zespołu teatralnego, który będzie wystawiał sztuki Gombrowicza. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, pod koniec 2024 roku zacznę przygotowania do mojej trzeciej sztuki opartej na twórczości Gombrowicza.
Spektakl grany w języku hiszpański z polskimi napisami.
Występują: Luján Burnout, Milagros Martino, Micky Gaudino, Paulina Aliaga, Sofía Almuina
Dramaturgia, reżyseria i scenografia: Alejandro Radawski
Operatorka kamery: Iara Portillo
Kostiumy: Emilse Benitez
Projekt dźwięku: Alejandro Radawski
Asystent reżysera: Candela Moran
Fotosy: Gretel Amherdt
Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa w ramach realizacji zadania publicznego "Teatr Druga Strefa 2024 - Premiery, Spektakle, Wydarzenia".
FERDYDURKE | Spektakl z Argentyny
21 października, 19.00
Pupa, gęba, łydka - czyli świat trzydziestoletniego Pepe, zmuszonego przez profesora Pimko do powrotu do szkoły.
Pepe, z uporem szukając swobody, próbuje walczyć o swoją wolność, prawo do bycia sobą. Wyraża swoje przekonanie, że nie jest „ani dojrzały, ani niedojrzały”, ale “taki, jaki jest”, objawiający się we „własnej i doskonale suwerennej formie, nie biorąc pod uwagę niczego poza jego własną wewnętrzną rzeczywistością”.
Spektakl Alejandro Radawskiego, na podstawie “Ferdydurke” Gombrowicza, wędruje po różnych gatunkach, poddając jednocześnie ostrej krytyce system władzy, system oświaty i metod wychowawczych. Edukacja przedstawiana jest jako pranie mózgu.
Sztuka zamyka się w jednym akcie podzielonym na dziesięć scen. Każda z nich odpowiada poszczególnym rozdziałom powieści. To szalenie absurdalna komedia grana tylko przez cztery aktorki, które wcielają się w kilkanaście różnych postaci.
Spektakl grany w języku hiszpański z polskimi napisami.
Występują: Lucrecia Aguirre, Lujan Bournot, Natalia De Elía, Milagros Plaza Díaz
Autor: Witold Gombrowicz
Reżyseria i dramaturgia: Alejandro Radawski
Kostiumy: Antonela Marcello
Scenografia: Marko Bregar
Foto: Sara Vega
Asystent reżysera: Cecilia Ramacciotti
Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa w ramach realizacji zadania publicznego "Teatr Druga Strefa 2024 - Premiery, Spektakle, Wydarzenia".
STO NANOGRAMÓW | premiera warszawska
25 października, 19.00
Wszystko da się zmierzyć.
Wszystko da się zważyć.
Porsche 911 ma masę 2 ton.
Labrador waży 30 kg.
Dyplom ukończenia szkoły 15 g.
A ile ważą twoje marzenia?
Ile gram brakuje do twojego szczęścia?
STO NANOGRAMÓW to synteza żonglerki, teatru, tańca i muzyki, dawkowana w minimalistycznych, lecz skutecznych porcjach.
O twórcach:
Tomasz Piotrowski
Wszechstronny artysta żongler, performer i reżyser związany z polską sceną nowocyrkową od 2008 roku. Jego wieloletnia praktyka obejmuje zarówno występy, jak i reżyserię autorskich spektakli cyrkowych. Współzałożyciel zespołu „Multivisual”, twórca projektu “Antirabbity”, współtwórca „Warszawskiej Sceny Variete”, reżyser i scenarzysta spektaklu “CyrkOn” – pierwszego pełnowymiarowego spektaklu cyrkowego online w Polsce. Tomasz zdobył uznanie na licznych festiwalach, m.in. zajmując II i III miejsce w konkursie „Cyrkulacje” w Lublinie. Jego spektakle, takie jak „Geometria propagandy” w Teatrze Druga Strefa oraz “Ciii…” na Carnavale Sztukmistrzów w Lublinie, przyciągają uwagę ze względu na unikalne podejście do sztuki cyrkowej. Jako dwukrotny finalista „Mam Talent!” i laureat licznych konkursów krajowych i międzynarodowych, Tomasz Piotrowski jest nie tylko utalentowanym artystą, ale także aktywnym uczestnikiem i kreatorem polskiej sceny nowocyrkowej. Wciąż rozwija się biorąc udział w warsztatach i masterclassach m.in: Ogólnopolskie studium cyrku współczesnego, masterclass incydentu polskiego. Prywatnie roztańczony mąż i rozśpiewany tata, miłośnik muzyki. Z wykształcenia socjolog i elektronik.
Patrycja Grzywińska
Od najmłodszych lat związana z tańcem. Absolwentka aktorstwa teatru muzycznego w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2021). Podczas edukacji w Akademii Teatralnej (na trzecim roku) wyjechała do dwóch uczelni na ERASMUSA gdzie studiowała na wydziałach tańca. Były to Folkwang Universität der Künste w Essen i Vysoká škola múzických umení w Bratysławie. Obecnie gra w Teatrze Rampa w spektaklu „Mały Syrenek” w reżyserii Michała Walczaka (premiera 17.09.2022r.), w Teatrze Narodowym w spektaklu „Alicji Kraina Czarów” w reżyserii Sławomira Narlocha (premiera 04.03.2023r.) oraz w Teatrze Muzycznym Roma w spektaklu „Jednego Serca” w reżyserii Anny Sroki-Hryń (premiera 16.02.2024r.) Otrzymała wyróżnienie za rolę w spektaklu "Przybysz" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka na 38. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Autorka choreografii między innymi do spektakli: „Bliżej chmur. Zaraz spadam” i „w.a.s.o.w.s.k.i. | FOTOPLASTYKON ” w reżyserii Ewy Konstancji Bułhak. Współpracuje z Akademią Teatralną w Warszawie, gdzie pomaga choreograficznie przy zajęciach na wydziale aktorskim. Związana również ze środowiskiem cyrkowym. Zagrała i przygotowała choreografię do spektaklu na finał 3. Festiwalu „Inwazja klaunów” – „Cyrkfulness” w reżyserii Michała Walczaka w Warszawie (premiera 18.06.2022r.). Od 2023 roku współpracuje jako choreografka i aktorka z ALE Circus Dance Company.
Autorzy i wykonawcy: Tomasz Piotrowski, Patrycja Grzywińska
Realizacja techniczna: Michał Cieślak
Premiera warszawska 25 października 2024
Czas trwania 60 min | Kategoria wiekowa 15+
Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa w ramach realizacji zadania publicznego "Teatr Druga Strefa 2024 - Premiery, Spektakle, Wydarzenia".