EN
31.12.2021, 09:30 Wersja do druku

Warszawa. Ostatni dzień wystawy. Tadeusz Różewicz i obrazy w galerii Teatru Wielkiego - Opery Narodowej

Tę wystawę w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej można obejrzeć jeszcze tylko dziś. Pokazuje Tadeusza Różewicza z nieznanej szerzej strony - przez jego związki z malarstwem.

Różewicz był uznanym poetą, dramaturgiem i pisarzem. Wywierał jednak wpływ także na inne dziedziny sztuki. Wystawa w Operze Narodowej pokazuje bliskie i inspirujące Różewicza związki z malarstwem i twórcami sztuk plastycznych. Do grona najbliższych należeli: Jerzy Tchórzewski, Jerzy Nowosielski i Ewa Kierska.

Na stronie Opery Narodowej w informacji o wystawie jest fragment wywiadu z Różewiczem, w którym poeta opowiada o fascynacji malarstwem: „[…] Pół życia pisarza spędziłem w muzeach…To były moje uniwersytety… Ale również przesiadywanie, już nie godzinami, ale dniami i nocami w pracowniach naszych najwybitniejszych malarzy. To nie było tylko oglądanie ich obrazów, ale zasypianie i budzenie się w ich pracowniach… To były długie rozmowy… A było to malarstwo awangardowe, znaczące po 1945. Jaremianka, Stern, z młodszych: Kantor, Tadzio Brzozowski, Mikulski, Jerzy Tchórzewski, Kobzdej, Ewa Kierska, Andrzej Wróblewski, Jerzy Nowosielski. To byli ludzie, z którymi ja byłem dużo bliżej niż z moimi rówieśnikami literatami. Z malarzami mówiłem o problemach sztuki".

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Ostatni dzień wystawy. Tadeusz Różewicz i obrazy w galerii Teatru Wielkiego - Opery Narodowej

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Stołeczna” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

wot

Data publikacji oryginału:

31.12.2021 09:18