EN
12.08.2022, 20:56 Wersja do druku

Warszawa. „Kobiety 44...” na obchodach „Dnia Pamięci Starówki” - w sobotę

W 78. rocznicę wybuchu tzw. transportera-pułapki, 13 sierpnia, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy organizuje obchody "Dnia Pamięci Starówki". Uroczystości rozpoczną się w sobotę od złożenia kwiatów i zapalenie zniczy w miejscach pamięci narodowej na terenie Starego i Nowego Miasta.

mat. organizatora

Jak informuje Urząd m.st. Warszawy, uroczystości rozpoczną się o godz. 15.30. Składanie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscach pamięci narodowej na terenie Starego i Nowego Miasta odbędzie się na trasie od pl. Zamkowego 15/19, ulicami Rycerska 12 (róg Wąskiego Dunaju), Międzymurze (okolice Wąskiego Dunaju), Podwale 25, Kilińskiego 2, Długa 13/15, Długa 7, Świętojerska 4, Przyrynek 2 (róg Kościelnej), do budynku Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (ul. Sanguszki 1).

Na godz. 17.30 zaplanowano uroczystość pod głazem upamiętniającym wybuch tzw. transportera-pułapki (ul. Kilińskiego 3)

O godz. 19 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela (ul. Świętojańska 8) rozpocznie się msza św. za poległych w Powstaniu Warszawskim.

Po mszy o godz. 20 na pl. Zamkowym odbędzie się okolicznościowe przedstawienie pt. "KOBIETY 44 - Powstanie Warszawskie oczami jego uczestniczek" w wykonaniu Ewy Dałkowskiej, Jadwigi Jankowskiej-Cieślak, Aleksandry Justy, Dominiki Ostałowskiej, Karoliny Brodackiej, Zuzanny Saporznikow z muzyką w opracowaniu Mateusza Dębskiego i wykonaniu Małgorzaty Kozłowskiej.

Uroczystości będą miały charakter ogólnodzielnicowy i ogólnomiejski. Wezmą w nich udział m.in. przedstawiciele środowisk kombatanckich, mieszkańcy i władze Dzielnicy Śródmieście oraz m.st. Warszawy, a także przedstawiciele władz państwowych.

13 sierpnia 1944 r. doszło do jednej z największych tragedii Powstania Warszawskiego - eksplozji niemieckiego transportera z ładunkami wybuchowymi, zdobytego przez powstańców na Starym Mieście. Na ul. Kilińskiego zginęło co najmniej 300 osób, wśród nich 67 żołnierzy Batalionu "Gustaw". Świadkowie wydarzenia wspominali, że szczątki rozerwanych na strzępy ofiar zwisały z rynien, gzymsów i rozbitych okien.

Źródło:

PAP