21.09.2021, 14:46 Wersja do druku

Warszawa. Nowy sezon cyklu "Pojęciownik Teatralny"

Mazowiecki Instytut Kultury otwiera nowy sezon Pojęciownika Teatralnego – internetowego projektu dla młodych miłośników teatru, którzy chcą od kulis poznawać fascynującą teatralną rzeczywistość. Co dwa tygodnie we wtorki w mediach społecznościowych MIK-u prezentowane będą filmy przybliżające proces powstawania spektakli, słuchowisk Teatru Polskiego Radia oraz przedstawień Teatru Telewizji. Pierwszy odcinek już 14 września.

fot. mat. organizatora

Koniec wakacji to jednocześnie początek nowego sezonu teatralnego, a wraz z nim – nowych teatralnych emocji i – wszyscy mamy nadzieję – powrotu publiczności, aktorów i twórców teatralnych na widownie i sceniczne deski. A skoro nowy sezon – czas również na nową edycję Pojęciownika Teatralnego – internetowego projektu Mazowieckiego Instytutu, adresowanego do młodych miłośników teatru, w którym mamy okazję z bliska przyjrzeć się fascynującej teatralnej rzeczywistości.

W poprzedniej edycji młodzi widzowie Pojęciownika nauczyli się wielu kluczowych haseł, które na co dzień funkcjonują w teatralnym świecie i ten świat opisują. W ciągu 29 odcinków przebyli podróż przez cały teatralny alfabet, poznając znaczenie pojęć takich jak: aktor, charakteryzacja, dramat, foyer, inspicjent, kostium, maska, rekwizyt, reżyser, scenograf czy trema. Nowy sezon Pojęciownika to okazja, aby zdobytą wcześniej wiedzę osadzić w konkretnej teatralnej rzeczywistości, która dzięki poznanym hasłom nie wyda się już obca i niedostępna.

Emisja pierwszego odcinka nowej edycji już za nami. Można go obejrzeć na kanale You Tube MIK-u. Kolejne będą prezentowane co dwa tygodnie we wtorki o 18:00. Mali teatralni specjaliści będą mieli okazję zobaczyć jak przebiega produkcja spektaklu teatralnego. Pierwsze dwa odcinki będą poświęcone kulisom powstawania spektaklu Kajko i Kokosz. Szkoła Latania w warszawskim Teatrze Syrena. Obserwować będziemy sam proces pracy nas spektaklem, ale zajrzymy także na jego premierę. Z tak ugruntowaną wiedzą ruszymy poznawać inne formy teatralnej produkcji. Zobaczymy jak powstaje słuchowisko w Teatrze Polskiego Radia oraz spektakl Teatru Telewizji.

Nie zabraknie również akcentu historyczno-teatralnego. Skoro dowiedzieliśmy się już tyle o samym teatrze, wiemy jak przygotowywane są spektakle, to zastanówmy się jak w ogóle teatr powstał, kto go wymyślił i po co, jak wyglądał w swoich początkach i czy bardzo zmienił się do dziś? Aby to sprawdzić w środku grudnia przeniesiemy się do słonecznej starożytnej Grecji. Warto tam zajrzeć, aby dowiedzieć się wielu ciekawostek, np. że rolę kobiece zawsze grali panowie, a samo teatralne widowisko było częścią większej imprezy o zupełnie nieoczywistym, zgoła nieteatralnym charakterze.

Oto plany Pojęciownika Teatralnego na najbliższy czas. Ale to nie koniec. Na dalszą część nowego sezonu w nowym roku kalendarzowym już szykujemy nowe teatralne sztuczki.

Dotychczasowe odcinki Pojęciownika dostępne są na kanale You Tube Mazowieckiego Instytutu Kultury – ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ ODCINKÓW.

Rozkład jazdy:

14 września Jak powstaje spektakl cz.1?
28 września Jak powstaje spektakl cz.2?
12 października Jak powstaje Teatr Polskiego Radia cz.1?
26 października Jak powstaje Teatr Polskiego Radia cz.2?
9 listopada Jak powstaje Teatr Telewizji cz.1?
23 listopada Jak powstaje Teatr Telewizji cz.2?
7 grudnia Jak powstał teatr cz.1?
21 grudnia Jak powstał teatr cz.2?

Źródło:

Materiał nadesłany